helppiä..olen 2 vuotiaan kanssa lähdössä toukokuun lopulla kultahietikolle,tuli semmonen ihan pikkunen juttu mieleen että osaako kukaan sanoa löytyykö sieltä lasten vaippoja..siis ei vauvakokoa vaan isommille lapsille? toi omakinkun painaa 17kg niin suomesta saa välillä pienemmistä kaupoista etsiä..:) vai kannattaako kantaa suomesta mukana? muuta kysyttävää ei oikee mieleen tulekkaan, aika paljon tullut keskusteluja luettua..:) mutta kiitoksia jos joku viittii vastata ja mielellää asiallisestikkin..;)
2-vuotiaan
9
1151
Vastaukset
- säälittävää
vaippoja Bulgariassa eikä edes lastenruokia kun sielläe ei ole lainkaan lapsia. Ota järki vielä kerran käteen ja kysy itseltä voisiko näin olla vai onko Suomi ainoa paikka maailmassa jossa on esim. vaippoja? No....
- potalla ???
Eipä tietenkään, jos ei ole opetettu. Ilmeisesti vanhemmatkin on vielä vaipoissa ???
Sen verran vaippoja mahtuu matkalaukkuunkin, että hätävaraksi riittää ? - .............
olihan taas asiallisia viestejä..:D haha, että osaa ihmiset olla tyhmiä..eli tää meidän likka just täyttäny 2v, potalla osaa käydä jotenkin mutta ei vielä ite osaa kertoa kun on hätä, eli vaipat viellä, kun noi lapset nyt vaan sattuu kehittymään vähän eriaikoihin ja eritavalla..näillä kahdella ei taida lapsia ollenkaan ollakkaan..ruokia ei kyllä sinne raahata tms kun tiedetään että sielläkin maassa jotain syödää! vaipoista kysyin siksi kun jokamaassa ei ole noita isompia kokoja, kun lapset siellä pikkasen ehkä pienempiä? en tiedä mut oletan..ja vaippojen laatu vähän eri kun suomessa...mutta jos joku saa jotaa kiksejä vittuilusta niin siitä vaan, hölmöähän se on..:D
- idiootit
potalla ??? kirjoitti:
Eipä tietenkään, jos ei ole opetettu. Ilmeisesti vanhemmatkin on vielä vaipoissa ???
Sen verran vaippoja mahtuu matkalaukkuunkin, että hätävaraksi riittää ?... tosi hyviä vastauksia! jeee! tuliko muuten kenellekkään mieleen että saataa myöskin olla takana ehkä joku sairaus tms....minun oma lapsi käytti vaippoja aina viisivuotiaaksi asti... ja kyseessä ei ollut potalle opettelun puute.
että osaatte olla idiootteja!
- dvd
Löytyy kyllä. Ihan samoja merkkejä kuin meilläkin. Ota jonkun verran mukaan ja osta loput sieltä. Mukavaa matkaa!!!
- lasten kaa
kyllä sieltä löytyy isompaakin kokoa vaippoja .
onhan siellä lidl aivan keskustassa. - ap....
lasten kaa kirjoitti:
kyllä sieltä löytyy isompaakin kokoa vaippoja .
onhan siellä lidl aivan keskustassa.kiitoksia..:) ite ei koskaan matkustellut mihikkään "kauemmas" ja joistain paikoista kuullut että ei löydy ja toisista taas löytyy...eli voi ottaa ihan vaan muutamia vaippoja mukaan ja ostaa sitten sieltä.. niin ja noista pottailuista...bulgaariasta olen kuullut että sieltä aika hankala välillä löytää ees vessaa ja vielä vaikeampi pottaa jos lapsi osaa käydä vaan potalla eikä esim pöntöllä..meil kyl tosin osaa käydä molemmilla mut sitä hätää ei osaa vielä sillee ilmasta että se auttas jotain, yleensä sanoo vasta kun pisut vaipassa..:)
- pamb
ap.... kirjoitti:
kiitoksia..:) ite ei koskaan matkustellut mihikkään "kauemmas" ja joistain paikoista kuullut että ei löydy ja toisista taas löytyy...eli voi ottaa ihan vaan muutamia vaippoja mukaan ja ostaa sitten sieltä.. niin ja noista pottailuista...bulgaariasta olen kuullut että sieltä aika hankala välillä löytää ees vessaa ja vielä vaikeampi pottaa jos lapsi osaa käydä vaan potalla eikä esim pöntöllä..meil kyl tosin osaa käydä molemmilla mut sitä hätää ei osaa vielä sillee ilmasta että se auttas jotain, yleensä sanoo vasta kun pisut vaipassa..:)
Olet ihan oikeassa! Ei aina tiedä näistä turistipaikkojen tarjonnasta. WC:t tunnetusti "vähän niin ja näin", puhumattakaan, että potta löytyisi ja että sitä viitsisi käyttää! Kauan aikaa sitten (v.2000) olimme Albenassa ja varta vasten varasimme huoneiston, jotta olisimme saaneet taaperolle joitain ruokia/puuroja laitettua. Eka päivänä läksimme "ruokaostoksille", oikeastaan mitään ei löytynyt. Jostain syrjäkylältä sai ostettua leipää, muttei oikeistaan muuta. Ja sekin oli "kiven alla". Ehkäpä tarjonta kuitenkin muuttunut 8 vuodessa?!?
- epez69
pamb kirjoitti:
Olet ihan oikeassa! Ei aina tiedä näistä turistipaikkojen tarjonnasta. WC:t tunnetusti "vähän niin ja näin", puhumattakaan, että potta löytyisi ja että sitä viitsisi käyttää! Kauan aikaa sitten (v.2000) olimme Albenassa ja varta vasten varasimme huoneiston, jotta olisimme saaneet taaperolle joitain ruokia/puuroja laitettua. Eka päivänä läksimme "ruokaostoksille", oikeastaan mitään ei löytynyt. Jostain syrjäkylältä sai ostettua leipää, muttei oikeistaan muuta. Ja sekin oli "kiven alla". Ehkäpä tarjonta kuitenkin muuttunut 8 vuodessa?!?
Juu kultahietikolta kyllä löytyy vaippoja ja näitä tuttuja merkkejä,ovat tosi kalliimpia kuinmitä suomessa,me otimme viimekesänä 2 vuotiaalle paketin mukaan suomesta ja se riitti mainiosti koko viikon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521957
- 621882
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121425- 611231
- 491184
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41845Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118707Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit87700Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33678- 40643