kelan korvaus

Kävin Hyksissä erikoitautien lääkärillä. Sain lähetteen tavallisesta terveyskeskuksesta rivilääköriltä hyksiin. Käynti oli 22€. En muista varmasti, mutta ikääkuin virkailija tiskillä olisi sanonut että kela korvaa tästä käynnistä osan. Onko näin?

Korvaako kela tavallisen terveyskeskusmaksun joka oli 11€?
4792
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kela korvaa erikoislääkärillä käynnin,terveyskeskus maksuja ei.

Äänestä
  • ^korvaako kela noista 22e sairaalamaksuista!

    Äänestä

  • Ok! Kiitti, mä anon sitten tuosta 22€:Sta korvausta

    Äänestä

Ei korvaa KELA julkisen puolen maksuja, oli sitten kyseessä terveyskeskus tai liopistollinen sairaala.

Vain yksityisen puolen maksuja korvataan (ja nehän onkin sitten ihan toista luokkaa verrattuna noihin julkisen puolen (joihin siis HUS myös kuuluu) hintoihin.

Ainoastaan jos lääkäri/hoitopäivä-kulusi nousevat kalenterivuodelta yli määrätyn rajan, saat ns. korvausta eli ei tarvi enää sinä vuomma maksaa julkisen puolen lääkärillä käynnistä ja hoitopäivämaksukin halventuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


terveyskeskus/sairaala maksu kirjoitti:

Kävin Hyksissä erikoitautien lääkärillä. Sain lähetteen tavallisesta terveyskeskuksesta rivilääköriltä hyksiin. Käynti oli 22€. En muista varmasti, mutta ikääkuin virkailija tiskillä olisi sanonut että kela korvaa tästä käynnistä osan. Onko näin?

Korvaako kela tavallisen terveyskeskusmaksun joka oli 11€?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu