Welho 525 & IP-osoite

Moe,

pitäisi olla tossa 525:llä dynaaminen IP, mutta pysyy mulla kuitenkin samana koko ajan. Joku toinen juntti bongasi IP:n ja tykittää rojua niskaan. Mikä mättää, kun ei IP vaihdu?
2372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yhteysprotokolla on DHCP, ja se pyrkii antamaan koneelle viimeksi käytetyn IP-osoitteen uudestaan aina silloin kun se on vapaana. Tämä on täysin normaalia, eikä esimerkiksi omani ole vaihtunut moneen viikkoon.

Joku tykittää paskaa niskaan? Pidä huolta, ettei koneessasi ole julkiseen verkkoon päin näkyviä avoimia portteja, niin eipä tuo haitanne. Mutta oletko varma, ettei kysymys ole jostain aivan muusta? Jos nimittäin kaapelimodeemisi RD/TD-ledit vilkkuvat vaikket tee mitään, saattaa kysymys olla pelkästä ARP-kyselyliikenteestä (liittyy IP- ja verkkokorttiosoitteiden hanskaamiseen keskenään).

HTH!

Äänestä
  • ja kumarrus, eiköhän tuosta jo apua liene.

    Ja se manuuri tipahtelee lähinnänsä Troijan hevosen peräpuolelta, mutta ainakin vielä (?) on muuri pystyssä.

    Kiittis ja kuittis!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juntti kirjoitti:

Moe,

pitäisi olla tossa 525:llä dynaaminen IP, mutta pysyy mulla kuitenkin samana koko ajan. Joku toinen juntti bongasi IP:n ja tykittää rojua niskaan. Mikä mättää, kun ei IP vaihdu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu