Täältä löytyy varmaan viisaita, jotka voisivat auttaa minua? Olen ostamassa uutta kannettavaa max 1200 €. Mikä olisi hyvä? Käyttö olisi lähinnä tulostamiseen, (eli printterin myös tarvitsen), netissä laskujen maksamiseen, DVD-elokuvien katsomiseen ja levyjen kopioimiseen. Mikä internet-yhteys kannattaa ottaa? Minulla ei ole lankaliittymää, on vain radiolinjan gsm ja puhelimeni on 6310i. Netissä lähinnä viikonloppuisin noin 2-3 tuntia viikossa. Mikä olisi silloin halvin vaihtoehto?
Kiitos avusta!
Kannettava + internet
4
1029
Vastaukset
- jopas jotain
Joopa joo, missähän päin tyttö asustelee hmnn...
Jos PKS alueella ja kotona näkyy HTV, niin marssi H;gin keskustassa olevassa Sanomatalossa olevaan HTV:n myymälään ja pyydä niiden myymään sulle Welho liittymä. Sano, että minä käskin...unohda kaikki gsm:t, ei sulla niitä maksuja ole varaa maksaa.
Jos ei löydy HTV:tä kotonasi, niin yhteys lähimpään puhelinoperaattoriin, esim PKS alueella Sonera ja Elisa. Pyydä heidät myymään sulle lajakaista yhteys jotta pääset nettiin.
Ai, niin PKS tarkoittaa pääkaupunkiseutua.
Onnea matkaat ja hauskoja hetkia DVD elokuvien kanssa, itsekkin juuri katselen tässä vanhaa tanskalaista elokuvaa "Nunnaluostarin karvainen pukki". - Tkk
Eipä koneen merkillä ole juuri väliä, kunhan siitä vain löytyy haluamasi laitteet. (eli mm. yhdistetty dvd/cd-rw asema elokuvien katsomiseen ja levyjen kopiointiin). Mieti myös muut tarpeesi, eli tarvitsetko esim. diskettiasemaa?
Puhelimesi Nokia 6310i tukee gprs tiedonsiirtoa, joten pääset nettiin liittämällä puhelimesi kannettavaan datakaapelin tai infrapunan avulla. Mielestäni tilanteessasi olisi halvinta avata radiolinjan gprs -palvelu, jonka kuukausiveloitus on 19,95 €. Hintaan sisältyy tiedonsiirtoa 100mb kuukaudessa jonka uskon riittävän tarpeisiisi.
Gprs:n nopeushan ei ole mikään kovin huima etenkään laajakaistaan (adsl) verrattuna, mutta kyllähän silläkin surffailee tarvittaessa.
Parastahan olisi, jos tilaisit laajakaistaliittymän käyttöösi. Ainakin pääkaupunkiseudulla Elisa tarjoaa nopeaa adsl liittymää 41 €/kk. Adsl on aina auki, ja hinta on kiinteä vaikka surffaisit kuinka paljon tahansa.- Tuota
Jaa. Dna:lla taitaa olla vielä hieman halvempi tuo Gprs.Tai ainakin ennen oli.
- jrhoffa
Radiolinjan Choice-liittymässä gprs:n kuukausimaksu on 10€/kk. Käyttöaika klo. 18-06. Tarjouksessa kaksi kuukautta ilman kuukausimaksua.
Muuten rajoittamaton käyttö.
Varoitus!
Älä käytä ennen gprs-palvelun aktivointia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996043
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282843Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262105Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774