Minne pääsee lyhyellä matikalla?
Lyhyt/pitkä
RAtsia
2237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaikkialle muualle paitsi tekniikan aloilla ja matikkaa tai fyssaa lukemaan. Myös lääkikseen pääsy voi olla vaikeeta, kemiaa taas tiedetään monenkin lyhyen matikan lukeneen opiskelevan.
Pitkä matikka ja fysiikka vaan ja ei mitään mutinoita. Lyhyt matikka ja fysiikka sulkee pois niin monta alaa, ettei uskoisi. Ei kannata laskea sen varaan, ettei tule haluamaan opiskelemaan luonnontieteitä ja teknilliselle alalla.
Itse laskin sen varaan ja sitä matikkaan kuitenkin sitten olisi tarvinnut yllättävänkin monessa paikassa. Esim. kauppakorkeassa varmasti on hyötyä pitkästä matikasta ja siitä, että on tottunut laskemaan.
terveisin 31 v. ja pääsykokeisiin iltalukion kautta