Idän uskonnot

Varokaa

Idän uskonnot sekoittavat herkän ihmisen mielen. Moni lähtee mukaan uteliaisuuttaan, mutta lopulta ovatkin etsimässä ns. valaistumista. Meditaatiota tuntikaupalla ja lopputuloksena sekoaminen. Tässä ote erään valaistuneen gurun opeista: "mitä tapahtuu elämälle Valaistumisen jälkeen? Valaistuminen on itsen tunteminen. Valaistumisen jälkeen tiedät kuinka suhtautua muihin, luontoon, perheeseesi ja maailmankaikkeuden liikkeisiin". Perseestä sanon minä - nyt on kaksi lasta äidittömiä kun hän lähti kohti valaistumista oman käden kautta - perseestä koko homma!

4

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varokaa kristittyjä

      Sumerilais-egyptiläinen auringonpalvontauskonto sekoittaa herkän mielen. Monet lähtevät mukaan aivopesun tuloksena, mutta lopulta ovatkin etsimässä ns pelastusta verestä. Aivopesua tuntikaupalla ja lopputuloksena on sekoaminen. Perseestä sanon minä - perseestä koko homma.

    • varoa.....

      Nykykädellinen on jo niin heikko että voi seota vaikka kioskin jonossa.
      Meditaatio ei ole uskonto vaan oppi jolla voi vahvistua.
      Vastuu siirtyy yksilöille.
      Loistava tulevaisuuden laji joka voi karsia heikkoja,tai vahvistaa tukea tarvitsevia,suorastaan luonnollista.

    • Ile

      Länsimainen ajattelu on perseestä sanon minä.

      Kuinka länsimainen ihminen suhtautuu muihin, luontoon, perheeseesi ja maailmankaikkeuden liikkeisiin?

      Tämän suhtautumisen seurauksena ihminen on ryöstänyt luonnonvarat, ylikalastanut kalat meristä, tappanut eläinkunnat sukupuuton partaalle, myrkyttänyt maan ja ilman tuhonnut ilmakehän niin että edessä on ihmiskunnan pahin luonnonkatasrofi. Länsimaisen ajattelun itsekeskeisyys ja jatkuva voitontavoittelu on ajannut tilanteen tähän. Ei osata olla onnellisia. Budhalainen ajattelu tuo kaivatun näkökulman muutoksen asiaan.

      Mitä sitten itsemurha on. Itsemurhaan päädytään kun oma elämäntilanne nähdään niin toivottomaksi että muuta ratkaisua ei henkilö nää omalle kohdalleen. Itsemurhaa on yleensä haudottu pitkään ja elämäntilanteeseen on etsitty muitakin ratkaisuja mutta ne eivät ole auttaneet. Ystäväsi oli varmaan kokeillut josko idänuskonnoista löytyisi hänelle apu mutta ei onnistunut tässä.

      Suomalaiset tekevät kansainvälisesti paljon itsemurhia. Intialaiset ja tiibettiläiset vähän. Japanissa taas itsemurha nähdään kunniakaana pakotienä nöyryytyksestä. Itsemurhat ovat kulttuurisidonnaisia.

      http://www.itsemurhantehneidenlaheiset.net/

    • beholder of justice

      Olet oikein hienosti ottanut selvää idän uskonnoista ja varmasti aivan pätevän psykologisesti tutkinut niiden (meditaatio, jooga, etc.) vaikutuksista ihmisen psyykeen. Ja kertoisitko kuka tämä 'valaistunut guru' oli, ja mitä uskontoa hän kenties edusti. BTW, argumentointisi on loistavaa tasoa. Että vaihtaisitko tulevaisuudessa tyylisi korrektimpaan suuntaan, kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      180
      22376
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      77
      9579
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      37
      7567
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      84
      6375
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      188
      6066
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      46
      5065
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      113
      4704
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      103
      4445
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      94
      2175
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1439
    Aihe