Moikka moi..
Te usassa matkailleet tai siellä asuneet.. Olen lukenut paljon aiheesta mutta nyt haluaisin kuulla teiltä mielipiteitä ja kokemuksia..
Minua kiinnostaa
-Miami beach
-New york
-Los angeles
-San Francisco
Mikä on teidän suosikki paikka näistä ja miksi?
Mikä tekee omasta suosikista paremman kuin muista?
Millaisia paikkoja ovat ylipäätään?
Kokemuksia/kohtaloita/kommelluksia?
Ja sitten lisää..
onko kukaan teistä muuttanut jonnekkin näistä?
Kertokaa! :)
vertailua
4
850
Vastaukset
- USA'n maaseudulla asuva
Vietin kaksi yötä kerran New Yorkissa - ja se oli ihan tarpeeksi. Oli kiva käydä kattoos kuuluisia paikkoja ja rakennuksia ja nähdä muutenkin ensimmäistä kertaa elämässäni oikean suurkaupungin. Parhaiten mieleen kuitenkin (valitettavasti) jäi kaduilla kävelevien ihmisten tuima ilme ja valtavan kova kiire. Ellen itse väistänyt vastaan käveleviä ihmisiä, he kävelivät suoraan kohti ja tönivät rankasti - anteeksi pyytämättä.
Tämä oli mun kokemukseni. Ei tarvi mennä takaisin koskaan. - älä viitsi
että joku tähän vastaa. Jos vastaat minulle mikä on euroopan 8 parasta kaupunkia, parhaimmat nähtävyydet ja miksi muuttaisit tai asuisit siellä ja missä kaupungiosassa niin minä vastaan sinun kysymykseen. Muuten en kuule viitsi.
- vma
Huomaatko? Vastaus tuokin oli! :D
Jos olet tosikko ja/tai sinulla on huono päivä, miksi pitää täällä käydä sitä purkamassa??
- matkailija x
Los Angelesissa olen ollut vain kerran muutaman päivän, muissa kaupungeissa useamman kerran.
Los Angelesissa kaupunginosien välilä pääsi liikkumaan oikeastaan vain autolla (voi olla, että nyttemmin julkinen liikenne on parantunut, joku toinen voi tietää asiasta enemmän). Ilmakin oli näkyvästi saasteista. Muutama rantakaupunginosa jäi mieleeni mukavana, mutta muuten ei kaupunki päässyt suosikkieni joukkoon.
San Franciscossa viehättää kaupunginosien keskinäinen erilaisuus ja eri kaupunginosien kulttuurit. Kannattaa pyöriä siis muuallakin kuin Union Squaren ja Fisherman's Wharfin tuntumassa. Napa Valleyn ja Sonoman viinitiloille kannattaa turistin tehdä myös päiväretki autolla. San Franciscossa on hyvä julkinen liikenne, eikä turisti tarvitse siellä autoa. Maasto on mäkistä ja meren vaikutuksesta viileämpää kuin parinkymmenen kilometrin päässä sisämaassa.
Miamissa on rantoja, merta ja rento tunnelma, latinokulttuuri tuo lisänsä kaupunkikuvaan ja ruokakulttuuriin. South Beachin kunnostetut art deco-hotellit ovat viehättäviä. Täältäkin kannattaa tehdä parin päivän auroretki Key Westiin.
Suosikkini on kuitenkin New York, joka kerta löydän sieltä uutta. Kulttuuri- ja viihdetarjonta on lyömätontä, keskikaupungin ruuhka, kiire, valot on joka reissulla koettava, mutta silti enemmän vetoaa varsinkin eteläisten kaupunginosien rauhallisempi rauhallisempi tunnelma, asuinkadut, putiikit, kulmabaarit jne. ovat mahtavia. Brooklynin puolella on myös monta kiinnostavaa paikkaa. Kaupungin keuhkot ovat Keskuspuiston lisäksi monet muut mukavat puistot.
Kaupungissa on toimiva julkinen liikenne ja suuressa osasa ruutukaava, joten liikkuminen ja suunnistaminen on helppoa ensikertalaisellekin, 20.000 ravintolaa, kaikkin makuihin löytyy ravintoloita eri hintaluokissa...
Äsken kävin taas ja pian haluaisin takaisin.
Yhdysvaltoihin muuttamisesta on ollut useampi keskustelu tälläkin palstalla, katso nekin, sinne ei niin vain muutetakaan, säännöt ja byrokratia ovat tiukat. Muuttoa johonkin maahan ei mielestäni muutenkaan kannata suunnitella käymättä siellä ensin ja täytyy muistaa, että arki on arkea muuallakin, pikku loma ei vielä kerro kaikkea ko. paikasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1474711BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2043950- 2113167
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1093029Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main712823- 1231683
HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok91605- 601306
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2471156MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t1431122