Tuntuu tällä alalla olevan ongelmana tuo TES-mukaisen palkan saaminen. Jos se luvataan maksaa niin sitten ei saa tehdä yhtään ylitöitä, että siitä jotain tienaisi. Tervehdyttäisiköhän alaa yhtään jos saataisiin näihinkin hommiin päiväkohtaiset ylityöt? Harvaa keikkaa pystyy ajamaan 8 tunnissa, joten olisi vähän pakko teettää edes vähän ylityötunteja. Mitäs ollaan mieltä?
Päiväkohtaiset ylityöt?
Erkki442
93921
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä Autonkuljettajan kaikki palkaiset työt on määritelty,
90 tuntia/kaksiviikko jakso,koko Euroopaa koskevaksi.Näin hienosti on asiat.Arpajaisista
lisää.
Kyllä 90 tuntiin kahdessa viikossa on rajattu vain AJO! Tähän saa tehdä vielä lastaukset sun muut päälle.
Jos haluat kovan rahan töiden tekemisestä niin pitää katsoa joku muu ala.
Varsinkaan irtoperän tai kontin ajossa on turha haaveilla huippu palkoista, kaikista hulluinta on että kuskit ventaa ilmaiseksi vaikka siitä pitäisi saada korvaus joka laissa taattu ulosottokelpoiseksi.
Parhaiten tällä alalla tienaat kun teet jotakin jossa tarvitaan erityistä ammattitaitoa, ikävien asioiden sietämistä ja luotettavuutta.
Nykyään useimmissa jakelu hommissa maksetaan kaikki lisät ja vielä jotain TES:n päälle esim. isompi päiväraha.
Esimerkiksi yötöissä täysperä jakelussa pääset 4-5000 euron kuukausi ansioihin n. 55-60h/vko työmäärällä, eikä yllättävän lyhyitä päiviä tule väliin, jolloin ylityön laskentatapakaan ei muuta asioita.
Ammattimies sopii itselleen urakkapalkan joka kannattaa. Heittäkää nuo tessit vittuun, ne on tarkoitettu aivottomlle kommareille, jotka ei saa mitään aikaiseksi.. -noin niinkuin kärvistetysti.
onpa firmoja jossa on kaikille tasapuolinen palkka eli tessi, ei auta vaikka olet 30 vuotta ollu talossa, tessi tulee lisineen päivineen joka ukolle, tosin ikälisät pitempään olleille...työtunnit n. 83-90 h/vko
Juuri tätä tarkoitan.
Kädettömät apinat saa saman verran palkkaa kuin se talon "1-kuski", joka toimii puolet ripeämmin ja särkemättä vehkeitä. Perseestä siis.
Miten luulet alan tervehtyvän jos siirryttäisiin päiväkohtaisiin ylitöihin? Kerroppas se.
Tällä hetkellä teetätetään todella paljo ylitöitä ilman ylityökorvausta. Yrittäjiltä kun kyselee korvauksia niin vastauksena saat, ettei ylitöitä sitten enään tehdä. Jos nämä kaikki maksamattomat ylityöt lopetetaan, niin mistä löytyy heti tuhansia kuskeja näitä korvaamaan? Ei varmasti löydy tekijöitä vaan yritys joutuu teettämään edelleenkin ylityötä. Nyt työvoimapulan aikana pitäisi tämä asia laittaa kuntoon ja eikö myös tuntipalkkaa voisi nostaa tasolle, että eläisi vähemmälläkin työllä, jos ei halua ylitöitä tehdä tai teetättää.
haluta niistä maksaa! siinäpä paradoksi, muutenkin kuljetusalalla on vapaat ja oma elämä täysin annettu ilmaiseksi työnantajien käyttöön... ei ihme ettei tulijoita ole. Meidänkin talossa oikein huudetaan kuskeille jos kieltäytyy ylitöistä vedoten siihen ettei niistä mitään makseta! ainakin minä pyrin tekemään nykyään korkeintaan 9h päivää, ei kiinnosta enää mennä silmät ristissä 12-14h ilman asianmukaista korvausta, se raha joka on minulta pois on suoraan lahjoitettu työnantajan taskuun... no olen nykyään silmätikkuna firmassa kun uskallan sanoa asiat suoraan mutta minulla on nykyään hivenen vapaa-aikaa mitä arvostan suuresti, vaikka rahaa onkin vähemmän...! taloa aion vaihtaa heti kun sopiva löytyy toinen vaihtoehto on lopettaa tällä alalla kokonaan... kuljetusyritysten taloudellinen tilannehan on aika huono, valta-osa sinnittelee juuri ja juuri plussalla että silleen... tuolta löytyy joitakin taloustietoja ilmaiseksi www.inoa.fi