Tappaja mietippä, mikä se saa sinut ostamaan tappoaseen ja siihen tappavat ammukset. Mikä on se intohimo, mikä saa liikkeelle lähtemään surmaamaan tähän maailmaan syntynyttä eläintä. Se yrittää jatkaa olemassaoloaan, seviytyä vuodenajoista, syksyn sateista, talven pakkasista. Vaativaa on eläimen elämä. Mutta pöljä voi lähteä vaikka lämpimästä tuvasta tussarinsa kanssa mielitekonsa mukaan eläintä ahdistamaan. On sankari menossa "metsälle", eli tappotouhuihin, kun huvittaa. Eläin on saattanut saada pakkasajan elämänsä hyvinkin järjestykseen. Nyt tulee tämä kahdella jalalla liikkuva omalle elämälleen virikkeitä muutamaksi tunniksi hakeva hyvin pakkasta vastaan pukeutunut minä itse maailman napa tyyppi ja saa luonnon armoilla olevan eläimen elämän täysin sekaisin. Ammuttuaan eläintä,jättää sen vaikka kitumaan. Tällainen on tämä sankari, pyssy tuvan seinälle ja vaimon viereen nauttien naimaan uusia sankareita, sillä aikaa haavoitettu eläin kituu hangella pakkasessa vuotaen kuiviin kokien helvetillistä tuskaa.
Tappaja
mietippä tarinaa
561971
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Metsästämisestä. Ei eläintä jätetä hankeen kitumaan, sille annetaan niskalaukaus tai sitten lyödään koivista kiinni pitäen päätä puuhun, riippuen tietenkin riistaeläimen koosta;)
mainitsemiasi konsteja itseesi. Miksi se tapettava on aina joku toinen, miksi se ei olisi voinut olla ennemmin sinä???
Vahvempi/viisaampi voittaa. Kyllähän se norsu voi nostaa minut jaloista ja heivata mäkeen, mutta niitä nyt ei ole täällä.
raukkamainen ettet voi yrittää pyydystää vahvempaasi. Ei ole mitään urhoollista siinä kun voi aseella tappaa heikomman. Ei ole mitään viisasta siinä jos osaa painaa liipasimesta senkin idiootti!!!!
se "mäyräkoirasi" ja ala mennä kaupungille.
Saat taas maanantaina kehua koulussa,miten päissäsi olitkaan.
Pelkkä pentu. Luonnon laista vielä, Jos sinä "pentu" menisit metsään, todennäköisesti eksyisit ja tuupertuisit uupumuksesta. Siinä saisi eläimet herkkupöydän, korpit nokkis sun silmät kallosta KRÄÄÄH.
Pahimmat eläinten suojelijat elävät kaupungeissa, eivätkä erota koivua männystä, eläimistä puhumattakaa.
ei vahingoita yhtään ihmistä tai eläintä se ei kuulu sinulle mitä teen. Niin kauan kun harrastuksenasi on tappaa viaton eläin, katson että olet päästäsi pahasti viallinen.
Tehnyt eläinten ja luonnon puolesta, muuta kuin itkenyt netissä??
Minä maksan riistanhoito maksua, olen mukana eläinten talviruokinnassa, enkä nyt puhu Talitinteistä. Olen myös vuosittain mukana metsän istutus talkoissa, eli jos jotain metsästä otan niin annan myös jotain takaisin.
Miten sinä olet edistänyt eläinten hyvinvointia?
luonnossa häiritsemässä eläinten elämää. Parasta antia mitä voit luonnolle antaa on että pysyt pois sieltä. On sinun harhaista kuvittelua, jos luulet noilla mainitsemillasi toimilla tekevän mitää luonnon hyväksi. Sanoisit ihan rehellisesti, että harrastat ruokintaa vain siksi että takaisit jatkossakin itsellesi harrastustappamista.
Eli et ole tehnyt mitään, minkään eteen ikinä.
Olet naivi ja tekstistäsi selviää, että et tiedä mitään luonnosta tai eläimistä. Haluaisit lukita eläimet aidatulle kontrollialueelle ja heittää avaimet pois. Mitä hyötyä siitä olisi? Eläimiä on tapettu niin kauan kun niitä on ollut olemassa ja tule jatkumaan, ikuisesti. Niele kiukkusi ja keksi harrastus.
päähäsi että minä haluaisin lukita eläimet johonkin aitaukseen. Eiköhän tuo eläinten rääkkäykset ole juuri niitä sinun harrastuksiasi? Katoppa käsiäsi. Miltä tuntuu katsoa käsiä jotka ovat tappaneet viattomia eläimiä, jotka emo on vaivalla synnyttänyt ja hoitanut elämää varten. Eläimen joka ei kenties ehtinyt saada jatkaa sukuaan ja kokea elämän jatkumoa, niin kuin sinä olet saanut? Miltä tuntuu olla raukka, joka vainoaa aseetonta luonnoneläintä? Miltä tuntuu saada omia jälkeläisiä tietäen ettei heitä ammuta, vaikka itse tapat viattoman elänlapsen? Miltä tuntuu olla ihminen,jolla kuitenkin pitäisi olla moraalia ja sivistystä niinpaljon ettei tapa eläintä oman huvittelun vuoksi? Miltä tuntuu kun eläin haavoittuu ja jää luontoon kokemaan hitaan tuskaisen kuoleman? Miltä tuntuu mennä illalla nukkumaan, kun on harrastanut noita kuvaamiani vastenmielisiä asioita?
ajanut läpi kymmenien hehtaarien suojeluohjelmat sekä osallistunut ympäristö- ja suojelutyöhön jo vuosien ajan niin järjestötoiminnan, kuin valtionhallinnon kautta. Teen jatkuvasti maastoinventointeja, tutkimussuunitelmia jne. luontoarvojen ylläpitämiseksi ja palauttamiseksi.
Estän laillisesti tappamista, hakkuita, ojituksia ja muuta "raiskaamista", en osallistu niihin tappajana ja tuhoajana. Näinollen minun ei tarvitse ostaa omaatuntoani puhtaaksi riistanhoitomaksuilla tai metsien istutustalkoilla...
Ei ole kädet veressä. Eikä omatunto kolkuta. Miltä sinusta tuntuu?? kun tiedät olevasi avuton auttamaan näitä sinun eläin ystäviäsi. Nyt on rauhoitusaika ja eläimet saavat olla rauhassa ja lisääntyä, mutta kun elokuu tulee, saavat ne juosta/lentää henkensä edestä. Mikäs sen mukavampaa kuin vetää liipaisimesta kun saaliseläin on kohdalla;)
Neljä kuukautta ja nalli napsahtaa. Ei malttaisi odottaa.
Mutta, sinulta ei tietääkseni kysytty mitään.
En olisi osannut edes kuvitella toisenlaista vastausta, kun mitä annoit. Tuli kylmät väreet, kun vastauksesi oli lähes sanasta sanaan sama,kun eräällä metsästäjällä vuosia sitten.
Niin, tuo mainitsemani metsästäjä ei ole enää keskuudessamme, hän kuoli sorsanmetsästyksen ensimmäisenä päivänä metsästyskaverinsa luodista ja jäi veneeseen, mihin muukin saalis.
Ei ole turhaan sanonta, että ahneella on paskanen loppu.
Vähän kuvamateriaalia.
http://www.youtube.com/watch?v=KqNs5tQvsBU&feature=related
Hakusana: Hunting
Saa Bambi kyytiä;)
http://www.youtube.com/watch?v=chsJezH9gMc&NR=1
tuota tappajan touhua juuri niin kuin se tapahtuu.
Sinähän oot sairas, kun tykkäät tuommoisesta.Yöghhrrrhgg. että oksettaa.
Sinunlaisten henkisesti köyhien ja epäluonnollisten tyyppien ajattelukyky ei riitä tajuamaan luonnon lakeja, joten sinulle on turha mitään muuta sanoa, kuin mee ime tissiä.
Ja sitäpaitsi mee kysele susilaumoilta, ja ketuilta ja havukoilta, miksi ne repivät toisia eläimiä hengiltä.
Voi, että pitää olla typerää porukkaa. Ette edes tajua pitää turpaanne kiinni, ootte niin typeriä.
turpaasi auki vaikka pohjaton typeryytesi kilpailee keskenään pohjattoman tappohimosi kanssa ja kauhistuttaa mitä tuo yhtälö saa vielä aikaan.
Et edes itsesi. Kun kyselet siinä jonninjoutavaa humnpuukia.
Sinäkin tapat porkkanoita ja pottuja ja ostat vieläpä makkaroita ja muutakin paistia, joten sinä selvästi ajattelet mutustaessasi, että ethän sinä oo niitä eläimiä jas porkkanoita tappanu.
Tätä rataa sinun typeryys on osannu valehella sinun viisaudelle, ja sinä niin äärettömän viisaana oot todennu, että onpa viisasta olla niin typerä.
sinun itselle antamastasi nimimerkistä nuo kaksi ensimmäistä sanaa(Älyä ja)pois, sillä tuo kolmas sana(typeryys) kuvaa sinua täydellisesti.
Hain itselleni suurennuslasin katsoakseni tekstiäsi että löytäisinkö siitä edes yhden lauseen, jossa olisi ollut edes hippu järjellistä ajatusta, mutta ei ollut,valitan. Koko teksti alusta loppuun oli sellaista tuotosta, että järkytyin typeryyden määrästä. Miten voi olla mahdollista että jonkun päähän voi mahtua niin paljon typeryyttä???? Et kai ihan tosissasi omista asetta????
"Ja sitäpaitsi mee kysele susilaumoilta, ja ketuilta ja havukoilta, miksi ne repivät toisia eläimiä hengiltä."
Ei eläimiltä mitään hyödytä kysellä. Katsos, ne ovat eläimiä, eivätkä osaa kommunikoida sanallisesti kanssamme. Väitetäämpä jopa, etteivät eläimet kykenisi ymmärtämään abstrakteja käsitteitä.
Mutta osaan (ihan vaan ekologin-koulutuksella) vastata tähän sinua askaruttaneeseen (joskin huonosti muotoiltuun) kysymykseesi eläinten tappamishalusta ja -tarpeesta. Nämä mainitsemasi eläimet ovat petoja. Nisäkäspedoilla on suussaan raateluhampaat ja mahtava puruvoima. Tämä ihan vain alustuksena jatkokysymykseesi, että miksi sudella on oikeus tappaa ja sinulla ei: susi on peto, sinä et. Susi ei pärjää ilman liharavintoa, sinä pärjäät. Sudella on raateluhampaat, sinulla ei.
Tuo sinun karkea kielenkäyttösi ja haukkumisesi, se alentaa vain itsesi ja kertoo surkeasta ulosannistasi ja argumenttien puutteesta. Asioita olisi hyvä opetella perustelemaan myös oikeilla argumentiella; toisen typeräksi leimaaminen ja päälle käsky pitää turpa kiinni, ei todellakaan ole sitä;)
Egologin koulutuksella,- Etkö muuten osaa mitään sanoa?
Minä osaan sanoa ilman egologin koulutustakin, että tajunnut sitä yksinkertaista asiaa, että minun älyni vaatii sanomaan asian suoraan, eikä minkään egologin koulutuksen kautta.
Ja jos sinun koulutusta nöyryytti ja ravisteli minun sanavalintani, niin voin sanoa ilman egologin koulutustakin, että ne sanat oli tarkoitettu säästämään sähköä, koska muuten olisi tullut liian pitkä juttu, kertoa se, mitä tarkoitin.
Mutta tätähän ei egologeille koskaan oo opetettu, etkä muuten ilman koulutusta sitä tule ajatelleeksikaan.
Tämäkin juttu piti kertoa näin pitkäveteisesti, ja sähköä meni niin hiivatisti, mutta muuten ei egologi siitä olisi ymmärtäny yhtään mitään.
Vai on sudella oikeus tappaa, ihanko totta?,- No siinä tapauksessa myös minulla on oikeus tappaa, jos susi yrittää tappaa minun koirani.
Ja siitä itseni alentamisesta. Sinun mielestäsikö minun pitäisi itseäni ylentää, niinkuin sinä teet itsesi suhteen.- En halua missään nimessä itseäni ylentää, koska sieltä putoo varmasti alas, sinä et vain oo sitä vielä huomannu, mutta laitapa merkille.-Et kovin kauan korkeuksissa pysy.
Kirjoituksesta huomaa että joko provosoit tai sitten et tiedä metsästyksestä mitään.
Ikävää että metsästäjissä on myös niitä jotka ei kunnioita metsästystä sen varsinaisessa muodossa johon ei todellakaan kuulu eläimen tahallinen kiduttaminen tms. Ylilyöntejä tapahtuu kylläkin joka saralla.
että metsästäjien jälkeenjäämisestä saa viattomat luonnoneläimet maksaa hengellään ja tai vammautumisellaan.
mitä sinä teet eläinten hyväksi muuta kun ruikutat täälä.ruokitko niitä talvella enkä nyt tarkoita talipalloa parvekkeella,luulempa vain ettet viitsi tehdä edes sitä siitä kun on niin paljon vaivaa.itse metsästän mutta myös ruokin talvisin riistaa
siksi eläimiä että saisit hyvällä omalla tunnolla tappaa niitä? Jättäsit ruokkimatta, jos toimintaasi ohjaa tappamisenhimo.
että pysy pois eläinten reviiriltä, se on parasta mitä voit tehdä niiden hyväksi. Voit syödä itse ne rehusi mitä viet sinne metsään ja jättää eläimet tappamatta.
eläimet rauhaan ja alkaa jahtaamaan hippejä,, toisaalta pullan ja itujen turvottamien kaupunkilais märehtiöiden metsästämistä tuskin voi pitää urheiluna kun ne ottaa kävellen kiinni. XD
ruokkisin tietysti mulle kun se on aika luontevaa että jos ottaa niin sitten myös antaa
Minusta on surullista kuulla tällaista puhetta sellaisen suusta joka puhuu suomen kieltä ja on epäilemättä suomalainen. Onko peruskoulun historiankirjoissa kerrottu miksi Suomi asutettiin. Tulivatko he tänne huvikseen? Loppuiko Euroopasta tila elää? Ei. He muuttivat tänne ja pysyivät elossa hyvin yksinomaan metsästyksen ansiosta. Turkisten metsästyksen, jolla he saivat "ostettua"(jos tätä sanaa tunnettiinkaan silloin. En keksinyt parempaa kuvausta) Euroopasta pronssikaudella pronssiesineitä ja rautakaudella rautaesineitä joilla tämä kansa kehittyi. Ja sitten muuta syötävää riistaa, joilla he elivät ja tulivat toimeen. Metsästysperinne on kuulunut vuosituhansia suomalaiseen kulttuuriin. Pitäisikö tämä perinne tuhota jonkun amerikkalaisen hampurilaiskulttuurin tieltä? Eikö nyky-yhteiskunta ole muutenkin perinteitä tappava? Miksi ette voi, metsästyksen vastustajat, hyväksyä perinnettämme? Kuten sanoin, tuhansien metsästysvuosien jälkeen tulee joku porukka sanomaan että tämän on loputtava. Teidän toiveenne on että metsästys on kiellettävä. Se ei voi toteutua niin kauan kun metsästäjiä on suomessa 300 000.
olisi asutettu ilman metsästystä ja kalastusta.
Eikä monta muutakaan.
Kieltämällä ihmisten liikkumisen "eläinten reviirillä" kiellät ihmisen lajina.
Vain todellinen itsetuhoinen ihmisvihaaja-auvinen kykenee moiseen.
Mielipide tuokin. Isolla vaivalla kirjotin oman mielipiteeni ja kyllä vähän osasin arvata että joku tulee ja haukkuu tuon kirjoittajan "itsetuhoiseksi ihmisten vihaajaksi". Tämä metsästyksen vastustajat palsta on yhtä metsästyksen haukuntaa. Jos tänne metsästäjä yrittää parempaa selitystä harrastukselleen ja kyseenalaistaa metsästyksen vastustajien asennetta niin heti haukutaan pystyyn. Tehän laitatte tänne kysymyksiä ja me pyritään vastaamaan niihin. Mutta te vain odotatte vastauksia valmiina haukkumaan metsästäjät lyttyyn. Vähän parempaa käytöstä ja asennetta kiitos.
omasta mielestäsi auvinen 2, kun tuo sepustuksesi oli ainakin yhtä sairasta kuin edeltäjälläsikin. Sinulle näkyy tuo auvinen olevan niin pakkomielle, että kyselenkin että onko sinullakin ase, niin kuin oli auvisellakin? Jos sinulla on ase niin käyppä viemässä se poliisin haltuun varmuuden vuoksi.
ja menneet tarpeet tähän meidän päiväämme? Oletteko te kaikki metsästäjät yhtä typeriä ettette tajua miten pitkälle olemme kulkeneet noista ajoista jolloin metsästettiin elääkseen? Tämänpäivän metsästys on hyvin kallista puuhaa jolla kukaan köyhä ei voisi elantoaan hankkia, vaan kokisi nälkäkuoleman. Ihmisten tietämys on lisääntynyt(sivistys) ja älykkäitä ihmisiä on enemmän, jotka tajuavat että on moraalitonta tappaa luonnoeläin, jos on mahdollista saada elantonsa muutoin. Jos välttämättä haluat vaalia perinteitä, liity vaikka Martta-kerhoon, tai muuta vastaavaa. On tekohurskasta sanoa tappavansa eläimiä siksi, koska perinne vaatii. Ala harrastamaan sellaista missä laitat itsesi likoon, mutta missä harrastuksesi vuoksi ei syytön joudu uhraamaan henkeään. On häpeällistä, että tappajat ovat suomalaisia,HÄPEÄ.
että metsästäjät saavat haukkua vastustajien palstalla meitä vastustajia vapaasti. Jos vastustajat menevät mielipiteineen metsästäjien palstalle, niin oitis viesti poistetaan, raukkamaisesti.
Jos metsästäjät eivät kestä kritiikkiä harrasteellisesta tappamisesta, ei heidän ole pakko tulla tälle palstalle. Teillä on hyvin tiedossa että tämä on vastuuntuntoisten älykkäiden ihmisten palsta, jossa ei moraalittomuutta hyväksytä ja jossa heikompaa puolustetaan tulisesti. On idiotismia edes yrittää selittäen puolustella älykkäälle ihmiselle eläimen huvitappamista.
olisi asutettu jne...
Sinuakaan onnetonta rzubnykåkwagrqixa ei olisi henkilönä olemassakaan, jos esi-isämme eivät olisi tätä maata aikoinaan asuttaneet. Että se historiasta, jota et näy mahdollisesta satunnaisesta lukemisestasi huolimatta ymmärtävän tai et halua ymmärtää.
Metsästys ei ole moneen muuhun, kuten esim lasketteluun, karavaanailuun, veneilyyn, thai-matkailuun, moottorikelkkailuun etc varraten lainkaan kallista. Toki sauvakävelyyn ja sohvalla löhöilyyn verraten on. Hyöty on vähän eri juttu.
Minä metsästän ja kalastan. Paljon. Suuri osa viisihenkisen perheeni ruoasta on riistaa. Vuoden mittaan ruoka-arvo on 5-7k€. Hyvällä onnella enemmän saatua saalista vien naapureille ja hirvisaaliista osan sukulaisille. Moniko teistä antaa tilistään osan naapureille, Pelastusarmeijalle, sotaveteraaneille, Punaiselle Ristille etc, vai teettekö talkoopäiviä jossain toimessa vastaavalla tavalla ??? Edellisen lisäksi viime viikolla olin kaksi päivää keräämässä rahaa sotaveteraaneille.
Jos haluat vielä sotkea historian tähän, niin mieti, miksi olet syntynyt Suomeen ja mene keräämään rahaa vammaisille, veteraaneille etc..
"Miksi ette voi, metsästyksen vastustajat, hyväksyä perinnettämme?"
Koska sivistyksen, etiikan, kehityksen ja vaihtoehtojen myötä voimme luopua metsästyksestä, kuten monista muista barbaarisista tavoista on jo luovuttu. Ilman metsästystä emme olisi Suomessa.
Toisaalta myös ilman raiskauksia, pakkoavioliitoja ja ryöstöretkiä geeniperimämme olisi huomattavasti suppeampi ja tautivalkoimamme laajempi. Kenties olisimme jo tautien tappamia. Silti nämä toimet on kriminalisoitu ja siten osa hävitetty ja osa jääneet vain rikollisen kansanosan rangaistaviksi toimiksi.
Kaikki vanha ei ole säilyttämisen arvoista. Aika ajaa tiettyjen asioiden ohi. Kultturi, moraali, tarpeet ja keinovalkoimat muuttuvat. Metsästys on muinaisjäänne, josta on aika päästää irti.
Varmasti myös aikoinaan tilalliset olivat nyreisään, kun heidän valtaoikeutensa piikatyttöihin kumottiin. Pitkät oli silläkin toiminnalla perinteet, kuten insestillä ja muillakin lapsiin kohdistuvilla moraalittomuuksilla. Nykyisin näitäkin ikivanhoja oikeuksia ja ns. normikäytäntöjä lapsiliitoineen pidetään moraalittomina. Metsästyksellä on sama kohtalo tulevaisuudessa.
"Moniko teistä antaa tilistään osan naapureille, Pelastusarmeijalle, sotaveteraaneille, Punaiselle Ristille etc"
Verokarhu huolehtii maassamme siitä, että jokaisesta tienaamastani eurosta saavat osansa niin ulkomaanapu, uskonnolliset järjestöt, että naapurillekin sitä tietä rakennetaan;) n.40% päältä lohkaistaan jo minulta kysymättä. Vapaaehtoisesti sitten rahoitan valitsemiani eläinten- ja luonnonsuojelujärjestöjä.
Töitä teen 6-7 päivänä viikossa. Verokertymänä summat ovat suurempia, kuin jos ottaisin vapaata parikin päivää ja lähtisin kupin kanssa kerjuulle vaikka spr:n hyväksi...
luopua pitämästä erikoisia luonnonmuodostumia, kuten kiviä ja puita, tai eläimiä, kuten karhuja, norsuja ja susia jumalanaan. Siinä mielessä olet aivan oikesssa !
Metsästys taas tuottaa ihmisille syötävää kuten ennenkin ja on tällä vähintäänkin perusteltua.
Riistaeläin muuttaa ihmisravinnoksi kelpaamatonta kasvimassaa ravitsevaksi lihaksi, on paikallista tuotantoa vs Suomeen jopa Kauko-Idästä tuodut pavut ja hedelmät, jotka voisi toki korvata kotimaisilla marjoilla ja kasviksilla, mutta on täyttä ruoan tuhlausta jättää hyödyntämättä kotimainen riistanliha.
Vastaava energiamäärä jää kehitysmaiden nälkäisten käyttöön, muttei ole kotimaasta keneltäkään pois ! Ja lopulta "viimeisellä rannalla" ei kysellä, mistä tämä ruokapala on peräisin. Hyvä kun on mitä pureskella!
sivistyneempää syödä jossain tehotuotannossa paisutettua ahtaassa vankeudessa kasvattettua lehmää, kuin itse metsästämäänsä riistaa?
asettamasi vaihtoehto riistalle. Minun vaihtoehtoni on lihattomuus.
no nii nyt pääsi näköjään vegaani vauhtiin! on niillä kuule aika paljonki eroa,luonnon eläin maistuu riistalle eli helvetin hyvälle verrattuna tehotuotanto eläimiin koitappa maistaa jos jostai satut löytämään
ammattimetsästäjä, kun ihan tilin teet tuolla touhulla. Vai että ammatimetsästäjä,niinpä niin. Olisihan se pitänyt arvata jo tuosta kiihkoilustasi ja noista muistakin harrastuksistasi. Sinua tuntuu kyllä huolettavan sellaisten ihmisten asiat joista pidetään satavarmasti ja hyvin huolta, mutta et takuulla laittaisi tikkua ristiin todella apua tarvitsevan hyväksi.
Olen kai syntynyt suomeen siksi, koska täällä näkyy olevan paljon työnsarkaa luonnonsuojelussa ja niin paljon vastavoimia voitettavana eläinoikeuksia puolustettaessa.
kun lukee noita sinun ajatuksiasi, niin kannattaisi syödä jotain muuta kuin riistaa. Koeta olla yksi vuosi ilman riistaa ja tappamista, niin ehkä järkesikin alkaa toimimaan ja luonteesikin saavuttaa ihmiselle ominaisia piirteitä.
tiedätkö mitä aivot tarvitsevat kehittyäkseen normaalisti PROTEIINIA sitä et saa mistään kukkakaalista vaikka se hyvää onkin. mutta syö sinä mitä syöt minä käyn metsällä ja jos jotain saan syön sitä vaikka niiden juuresten kanssa jos vaikka tälläinen tyhmä metsästäjäkin viisastuis? toki uskallan sitä epäillä ja ps mulla on ihan saatan hyvä luonne kysy vaikka multa
kyllä kuule sun täytyy syödä sitä mitä syöt mutta minä käyn metsällä ja jos jotain satun saamaan syön sitä sitten vaikka niiden juuresten kanssa jos vaikka tällänen tyhmä metsästäjäkin viisastuis? sitä kyllä uskallan epäillä. ps mulla on mahtava luonne kysy vaikka multa
onko muilla jumittanut nämä sivut
hurskastelemaan ja kiukuttelemaan muiden ruokavaliosta? Olit nyt itse miten vegaani/vegetaristi tahansa, niin onko sun mielestä parempi syödä muiden teurastamia eläimiä, kuin metsästää itse? En sinänsä dissaa kasvissyöntiä, mutta tekopyhyys ja oman aatteensa tyrkyttäminen välillä vituttaa. Henk.koht voisin aivan hyvin ainakin tovin vedellä kasvisruokaa. Lihasta tosin kyllä saa tärkeitä proteiineja esim.lihaksia varten. Niitä on hankalampi sitten taas keräillä kasveista.
puolustin metsästystä verrattuna tehotuotantoon.
minä kun ymmärsin ettei tulis syödä muuta kun rehua pyydänpä nöyrimmin anteeksi mutta jos tarkotit että ennemmin riistaa kun tehoa niin siitä ollaan samaa mieltä
lihan tehotuotantoa, että metsästystä olen hurskatelemassa ja kiukuttelemassa? Se kiukuttelija löytyy kyllä sinun peilistäsi.
Eikö ole tekopyhempää syödä vain tiettyjä eläinlajeja kuin kietätyä kaikista? Miksi riekko käy, koira ei? Miksi hirven saa syödä, mutta ihmisen liha on tabu?
"Lihasta tosin kyllä saa tärkeitä proteiineja esim.lihaksia varten. Niitä on hankalampi sitten taas keräillä kasveista." Jännittävää, ettei keskiveto-Jamppa saa lihaksiaan kasvamaan kasviksilla, kuin muilta näyttää onnistuvan:
http://www.veganbodybuilding.com/
Mihin tarvitsetsuuremman lihasmassan, kuin ilman eläinten hyväksikäyttööä on mahdollista saavuttaa?
itse ihan tosissasi usko tuohon jenkkihömppään.
Kasviksethan kyllä kuuluvat olennaisesti
kehonrakentajan ruokavalioon,mutta neljässä
kuukaudessa erottuvaa massaa lisää tuonkin
verran pelkällä vegaanitouhulla on täyttä
valetta.
on itse ammutusta hirvestä käristys, oman maan puikulapottumuusi ja lähimäen puolukoita....