ympärileikattu

jaana

Pojalleni on tehty ympärileikkaus kesällä ja nyt hän pelkää mennä koulussa suihkuun muitten kanssa koska kuulemma on erillainen pippeli kuin muilla. Muut oppilaat kuulemma pukuhuoneessa rupeavat heti nimittelemään kun saa housut kinttuun on se kurjaa pitäisköhän opettajalle sanoo osaisko suhtautuu asiaan millä tavalla koska on pojan itsetunnon kannalta kyseessä herkkä aika kun ikää on 13, leikattin muuten terveys syistä

5

1586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m21

      Mullekin tehtiin sama homma pikkuisen nuorempana... En tainnut edes paljon ajatella koko juttua. En ole koko elämäni aikana kuullut kenenkään sanovan yhtään mitään... Pelasin jääkiekkoa ja koripalloa koko lapsuuden ja teini-iän... Eli munasillaan seurassa päivittäin. Ei mitään väliä, mutta ymmärrän, jos se poikasi hermoilee. En osaa neuvoa, mutta tuskin siitä kukaan sanoo, olkaa huoleti molemmat.

    • JOs

      mun luokalla oli osa ympärileikattui ja osa ei. Ei siel kukka mittä sanonu. Korkeintaan, jos jollaki oli polviin saakka, ni ihmeteltiin et "Ohhoh". Ei kyl niin pitkää ollu, mut sevverra arka aihe se on, etten usko kenkään asiaan puuttuvan.

      Tai toisaalt, mist näist nykypenskoist tietää, ku niit ei välttämät o kukka kasvattanu. San pojalles, et o huoleti. Jos joku vinoilee, ni sanokoon "entäs sit?" Jos pelaat varman päälle, kerro voikkamaikalle. Niil yleensä on keinot hoitaa tollanen asia, siis jos joku alkaa vinoilee.

      • ÄIPPÄ

        Olen suuren perheen äiti ja kaikki poikani on ympärileikattu. Kukaan ei ole koskaan kommentoinut mitenkään.


    • tpi

      Itselle tehtii ko. toimenpide 6-vuotiaana. Ikinä, milloinkaan, koskaan kouluaikana kukaan ei siitä huomattanut, vaikka muista asioista koulukiusattu väghän olinkin.

      Itseasiassa edes vaimoni ei huomannut asiaa kuin vasta noin 3 kk:n yhdessäasumisen jälkeen....

    • Kohtalontoveri

      Hei, tulipa omat kokemukset mieleen.
      Ymmärrän oikein hyvin poikaasi ja hänen pelkojaan. Olla nyt niin erilainen ja vielä niin tärkeästä paikasta.
      Minut leikattiin kun olin alle kouluikäinen.
      Nyt olen n 40 ja lähes koko ikäni sitä olen jotenkin hävennyt, murrosiässä juuri kuten poikasikin.
      Noloa se oli poikaseurassa ja alettuani seurustelemaan. Häpesin sitä avioliiton alkuaikoina. Ja uudet häpeäntunteet alkoivat kun etsin uutta kumppania pättyneen avioliiton jälkeen.
      Mutta ei koskaan eikä kukaan ole asiasta maininnut. Ainoastaan entisen vaimoni kanssa alussa juttelin asiasta.
      Vasta viimeisen viiden vuoden aikana on häpeni/pelkoni vapautunut. Ja tiedätkö miksi? Siksi, että nykyään asiasta puhutaan niinkin paljon.
      Mun neuvo on, että juttele poikasi kanssa, mutta hänen ehdoillaan. Kerro siitä, kuinka yleistä se loppujen lopuksi Suomessakin on.
      Toivon, että poikasi pääsee häpeilystä eroon nopeammin kuin mitä se itsellä kesti. Jonakin päivänä hän vielä huomaa, kuinka se olikin hyvä toimenpide. Hyvää palautetta tulee - tyttöystävältä, vaimolta - sitten aikanaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6174
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4812
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      99
      3072
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2892
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2135
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1526
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1091
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      88
      1053
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1006
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      784
    Aihe