Kone kiitolaukkaan

Valmiina!

Kyse on BOOTVIS-ohjelmasta, jonka sanotaan nopeuttavan Windowsin käynnistystä. Onko jollakulla pidempiaikaista kokemusta ko. ohjelmasta eli lunastaako se lupauksensa, vai onko kyse vain väliaikaisesta helpotuksesta?


http://www.kannettavatietokone.fi/artikkelit/1158841883/sivu_4.html

"Bootvis ohjelmassa valitse ensiksi ”Trace” valikko ja sieltä ”Next boot”. Tämän jälkeen tietokoneesi käynnistyy uudelleen ja käynnistyksen jälkeen Bootvis näyttää graafisilla kuvaajilla kuinka kauan kunkin ohjelman käynnistys on kestänyt ja käynnistyksen kokonaiskeston. Tämän jälkeen valitse taas ”Trace” valikko ja tällä kertaa ”Optimize system”. Tietokoneesi käynnistyy jälleen uudelleen ja tällä kertaa Bootvis muuttaa ohjelmien latausjärjestystä niin, että koneesi käynnistyy mahdollisimman nopeasti."

4

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ko jutusta, mutta loppujen lopuksi eikö se ole aivan sama kestääkö käynnistys minuutin vai kaksi?
      alkaa silloin vasta pähkäileen, jos käynnistys kestää huomiota herättävän pitkään :)

      • Valmiina!

        Onhan tuo noinkin, mutta kun sammutus kestää nelisen minsaa ja käynnistys ainakin samanverran, niin tulee miettineeksi, että onko tarpeen tässä hektisessä maailmanmenossa.

        Olen nimittäin joskus tuota ohjelmaa kokeillut ja se tosiaan lyhensi sammutuksen pariin kymmeneen sekuntiin ja käynnistyksenkin noin minuuttiin.


      • kiksoneisson

        minuutin vai kaksi? Mikä käyttis niin kauan käynnistyy?


    • ilman ongelmia!

      XP homessa, silloin tällöin, vaikea sanoa tuon vaikutuksesta, voi ehkä vähän auttaa.
      Muistan lukeneeni joillakin tulleen ongelmia, tai joko homessa tai prossa ei toimi ollenkaan.
      Tässä on aika tuunattu käyttöjärjestelmä, joten eipä osaa sanoa, auttaako, jos on koneella paljon käynnistyviä ohjelmia.
      Näkyy tuolla S24:n haullakin löytyvän muutama keskustelu, laitan linkin: http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?start=0&q=bootvis

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      187
      1890
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1033
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      99
      947
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      717
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      544
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      536
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      199
      473
    Aihe