Päältätäytettävän pesukoneen rumpu jumissa. Pesin koneella pyykkiä ja rumpu mennyt sitten ilmeisesti huonosti kiinni ja auennut kesken ohjelman. Kone kuitenkin väittää pyörittäneensä ohjelman loppuun.
Nyt olen yrittänyt rassata konetta jotenkin auki, mutta rumpuun ei tahdo päästä käsiksi millään mistään muusta suunnasta kuin päältä. Päältä taas rummusta näkyy vain perusmetalliosuus ja aivan reunasta rummun siivekkeiden kolot, mutta niistä ei ole apua. Niihin saa vain juuri ja juuri laitettua sormet.
Tällä hetkellä tuntuu, että ainoat vaihtoehdot saada vaatteet koneen sisältä on rikkoa koko kone, mutta sitten täytyisi saada jostakin uusi tilalle.
Olen opiskelija ja köyhä, mikä avuksi? Ideoita?
Kone on Whirlpool awt 4107, ei siis mikään uusi, mutta hyvin tähän saakka palvellut.
pyykkikoneen rumpu jumissa
7
15426
Vastaukset
- pyörittää
eri ohjelmia. Siis luukun kansi kiinni ja kone päälle? Ite oisin yrittänyt tuolla tavalla. Ilman väkivaltaa.
Joskushan ne tietysti hyvintoimivatkin saapuvat tiensä päähän.
Kerrotko, miten selvitit tilanteen? - Osku vanhempi
Koeta nitkuttaa rumpua jompaan kumpaan suuntaan, että saat yhden pyykinnostokynnyksen näkyviin. Paina kynnyksen lukitusnastaa sisälle ja liuùta kynnys irti pidikkeistään jolloin sen voi pudottaa rumpuun sisälle. Nyt avautuvista aukoista voi poistaa rummussa olevaa pyykkiä ja onkia rautalanka koukulla panttaavaa luukkua kiinnipäin jolloin rummun voi pyöräyttää oikeinpäin. Toivottavasti kuukut eivät ole murjoutuneet pilalle. Nyt kynnys takaisin paikalleen ja pesu jatkuu....
- in_ger
Homma oli pitkä ja monivaiheinen. Puhelinkonsultoin sekä isää että siskon miestä.
Rumpu ei ollut jumittunut mitenkään lievästi vaan todella pahasti. Ne pyykinnostokynnykset ei ollut näkyvissä, se oli se keino mitä itsekin ihan ensin kokeilin.
Jouduin avaamaan molemmat kyljet ja toiselta kyljeltä ottamaan sen painonkin irti ja kaikki sähköjenkin ruuvit. Jouduin siis avaamaan sen vesialtaan. Sitten sieltä näkyi itse ongelma. Rumpu oli kuin olikin auennut kesken pesun ja toinen kansi oli taittunut (!) nurinniskoin. Ei ihmekään jos oli jumissa. Pientä lihasvoimaa ja vähän jalkojakin käyttäen sain sen kuitenkin hinkutettua oikeaan asentoon.
Nyt rumpu pyörii kiltisti, mutta jumitus oli katkaissut moottorin hihnan. Se selvisi sieltä toisen kyljen puolelta. Nyt on kädet kipeät, iho rikki, pyykkikonetta pyöritellyt yksin ainakin puolen kymmentä kertaa.
Mutta vaatteet on saatu ulos ja mieli on mitä parhain! Ähäkutti, selvisinpäs ilman korjaajaa!
- diirin
Aijaa
- Pyykkäri
Jumissa täälläkin ..
- Anonyymi
Sama homma kävi omalle koneelle.
Kaks päivää taistelin, poistin kyljet ja kaiken irrotettavan irroitin mutta pyykkeihin en päässyt.
Viimeisenä sitten laskin koneen selälleen niin eiköhän rumpu alkanut pyöriin kuin itsestään.
Tosin tässä vaiheessa vehje oli jo niin palasina että ei kun uutta ostamaan.
Mutta kokeilkaa ensimmäisenä selälleen laskeminen niin ehkä joku muu säästyy uuden ostamiselta 😁- Anonyymi
Täällä ei auta edes selälleen kaataminen. Rumpu ei liikahdakaan ja pyykit on sisällä. Päältä täytettävä malli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432111Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151389Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141326Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3701233Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t20917Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist158810Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19786- 75712
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57706Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101655