Kun on noita laskureita jotka laskee ovulaatio päivän niin voiko niihin nyt niin luottaa? Ollaan jo 5 kuukautta yritetty ja ei vielä tärppää. Onko kellään kokemusta noista laskureista??
voiko luottaa
2
548
Vastaukset
- enni
...jos joka toinen päivä harrastaa seksiä, pitäisi elimistössä aina olla siittiöitä valmiina hedelmöittämään munasolua. Seksiä vaan säännöllisesti niin tärppää jos on tärpätäkseen. Jos ei, niin sitten lääkärille.
- Noora
Riippuu vähän laskurista, miten siihen voi luottaa. Ovulaatio taas riippuu kuukautiskierrosta ja parhaiten sen voi ennustaa, jos kierto on säännöllinen.
Ovulaatio tapahtuu noin 14-16 vuorokautta ennen kuukautisten alkua. Jos kierto on esim. 28 päivää, niin kierron tavallisesti 12-14 päivät ovat hedelmällistä aikaa.
Laskureiden tueksi kannattaisi ainakin mitata aamulämpöä, niin voi selvittää oman ovulaation ajankohdan tarkemmin.
Laitan tuohon alle hyvän linkin, josta saat tarkemmat ohjeet. Sivuilla puhutaan ehkäisystä, mutta annetuilla ohjeilla pyritään selvittämään ovulaation ajankohta ja sitä kautta menetelmää voi käyttää myös auttamaan myös raskaaksi tulon helpottamisessa. Se tulee esiin vasta lopussa.
http://metku.net/~pesu/ehkaisy/luonnolliset.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h562950Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062731Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv382441- 332359
Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501928Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151559- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1051235- 1771203
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731060