Vinot silmälasit

Olen väännellyt vaikka mille mallille silmälasejani ja aina ne on vinossa. Siis toinen linssi on lähempänä silmää kuin toinen. Mistä pitäisi vääntää ja minne päin. Aisoja vai nenätukija ?
96169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mene optikolle väännättämään. Ei maksa mitään.

Äänestä

itse, ettet hajota lasejasi. Käväise optikolla, niin asia korjautuu.

Äänestä
  • Oon tilannu lasit netistä. kyllä näitä kärsii ite väännellä, kun vain tietäs mistä olis parasta vääntää. Ei nää nii vähästä rikki mee.
    Ei kehtais optikolle viedä, kun huomaavat tietty että nää on "nettilasit"

    Äänestä

  • vinovinovino kirjoitti:

    Oon tilannu lasit netistä. kyllä näitä kärsii ite väännellä, kun vain tietäs mistä olis parasta vääntää. Ei nää nii vähästä rikki mee.
    Ei kehtais optikolle viedä, kun huomaavat tietty että nää on "nettilasit"

    optikon luo ja huollatat lasit, ne ottaa siitä maksun - tunnusta rehellisesti että olet ostanut netistä lasit - jos kerran niin olet mennyt tekemään. Tiesit kai etukäteen, ettei niitä olekaan voitu taivutella kasvojesi mukaan - sen palvelun saat aina optikkoliikkeestä ja ilmaiseksi siinä vaiheessa jos ostat sieltä lasit.

    Äänestä

  • opt kirjoitti:

    optikon luo ja huollatat lasit, ne ottaa siitä maksun - tunnusta rehellisesti että olet ostanut netistä lasit - jos kerran niin olet mennyt tekemään. Tiesit kai etukäteen, ettei niitä olekaan voitu taivutella kasvojesi mukaan - sen palvelun saat aina optikkoliikkeestä ja ilmaiseksi siinä vaiheessa jos ostat sieltä lasit.

    olen joutunut monet silmälasit "säätämään" itse, vaikka ovat optikon jäljiltä olleet. kyllä tämä tästä, kun näihin vain tottuu...no väännämpäs vielä vähän tuota toista sankaa... noin.. nyt tuntuu hyvältä.. suotta näitä optikolle kiikuttais.. vielä vähäsen kun väännän.. noin.. hyvä... ihmeen pehmyttä metallia....

    Äänestä

Kokeilepa tätä;

Aseta lasit pöydälle tai jollekin muulle tasaiselle pinnalle, ja vääntele niitä niin kauan, kunnes ne näyttävät symmetrisiltä. Kummankin sangan pää koskettaa pöydän pintaa kun kumpikin linssin kehys koskettaa pöydän pintaa, sangat näyttävät yhtä pitkiltä ja ne ovat samassa kulmassa kehyksiin nähden jne.

Nyt ollaan ns. nollatilassa. Tästä eteenpäin on vähän vaikea neuvoa, koska jokaisen silmälasien käyttäjän kasvot ovat ainutlaatuiset, ja ne voivat olla yllättävänkin epäsymmetriset omalla ihmeellisellä tavallaan. Mutta tuolla nollatilalla saavutetaan edes se, että lasit pysyvät mahdollisimman suorina ja niille tulee tehtyä vain välttämättömät säädöt.

Jos näin ei menetellä vaan väännellään vaan päämäärättömästi, voi lopulta käydä niin että lasit kyllä sopivat päähän, mutta ne ovat aivan mutkalla. Ja näyttävät siltä, kuin niiden käyttäjä olisi tarkoituksella väännellyt ne ihan solmuun.

Äänestä

voi hyvä teen-sen-itse-ihminen!!! ;) jokainen tekee omaisuudellaan mitä haluaa- eli taivuttele vaan rauhassa edelleenkin. muista kuitenkin, että se joka rikkoo se maksaa- sitte ku kehykset on entiset itse taivuttelun seurauksena ei kannata itkeä niiden särkymistä- netistähän saa uudet halvalla :) ... olen 50 vee enkä vielä ole törmännyt asiaan hyvä, kestävä ja halpa.... oletko sinä?

Äänestä

Veikkaisin näin näkemättä, että se puoli, joka on kauempana simästä, kaipaisi vähän enemmän aisan taivutusta korvan taakse, tai vastaavasti vastakkainen puoli vähän suoristusta. Onko sinulla vielä tallella edelliset silmälasisi tai useammatkin ehkä? Jos ne ovat olleet sopivat, katselepa niitä: onko toinen sanka vähän lyhyemmän näköinen kuin toinen, ylempänä kuin toinen tai muuta vastaavaa? Taivuttele sitten uudet lasit samalla tavalla.

Minulla myös on epäsymmetriset kasvot ja sen huomaa aina, kun ostaa uudet silmälasit. Toinen korva on myös aavistuksen korkeammallla ja lähempänä kasvoja kuin toinen, sen puolen sanka on siis vähän lyhyempi ja korvan päästä korkeammalla kuin toinen. Monet lasit olen netistä ostanut ja aina on taivuttelukin onnistunut laseja rikkomatta. Lämmitä sangat ennen taivutusta lämpimällä vedellä, ei kuitenkaan kiehuvan kuumalla, niin onnistuu paremmin.

Voit tietysti käydä siellä optikollakin, niin kuin moni on täällä neuvonut. Tarjoudut maksamaan palvelusta ja voi olla, että saatkin ilmaiseksi!

Äänestä
  • No joo, nyt vasta huomasin, että kysymys koski vuonna 2008 ostettuja laseja... eiköhän nuo ole jo väännelty ihan sopiviksi... ;))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vinovinovino kirjoitti:

Olen väännellyt vaikka mille mallille silmälasejani ja aina ne on vinossa. Siis toinen linssi on lähempänä silmää kuin toinen. Mistä pitäisi vääntää ja minne päin. Aisoja vai nenätukija ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu