Kaverini hakkasi minut sairaalakuntoon. Erään lakimiehen arvio korvauksen määrästä on 1500-
2000 euroa. Asia käsitellään törkeänä pahoinpitelynä. Kannattako mennä sovitteluun ja paljonko siellä yleensä vaatimusta alennetaan?
Vai suoraan käräjille?
Lisäkysymys: kaverilla on todettu skitsofrenia, joka tosin näytti ollen lähes parantunut. Edunvalvontakin oli jo purettu. Tilanne on kaksijakoinen: haluan saada kunnon korvauksen, että se oppisi jotain ja toisaalta en haluaisi että hänet suljetaan laitokseen. Varmaa on, ettei hän itse aio vedota sairauteensa. Meneekö tieto jokatapauksessa mielenterveysviranomaisille?
Poistaako/alentaako tämä korvauksen saamista?
Onko tällaisesta ennakkotapausta?
korvauksen määrä
8
4457
Vastaukset
- oppinutosaa
Sinäänsä mielenkiintoista, että törkeä pahoinpitely juttu on katsottu soveltuvaksi sovitteluun. Totuus on se, että sovittelun kautta sinulla on mahdollisuus saada huomattavasti suurempi korvaus kuin oikeudessa, mutta tämä edellyttää tietysti sitä, että vastapuoli suostuu korvaamaan vaatimasi summan. Sovittelu onnistuu luonnollisesti vain silloin, kun sopimus korvauksista saadaan aikaan.
Jos sovittelu ei onnistu menee juttu takaisin normaaliin rikosprosessiin eli esitutkinta materiaali palautuu syyttäjälle joka (jos niin olet pyytänyt) ajaa korvausvaadettasi oikeudessa. Tällöin esimerkiksi kivusta ja särystä voi saada korvausta, mutta Hollywood summat voit unohtaa. 1500-2000 euroa kuulostaa kohtuulliselta, mutta todellisuudessa voi olla, että saisit vain 500-1000 euroa. Muista myös, että jos vaadit korvausta kivusta ja särystä et voi samaan juttuun hakea korvausta esimerkiksi henkisestä kärsimyksestä. Se on joko tai.
Törkeästä pahoinpitelystä saa aina vankeustuomion (1-10 vuotta), mutta jos juttu hoidetaan sovittelussa jää "kaverisi" täysin ilman rangaistusta. Toki muutaman tuhannen euron maksaminen on monelle kova paikka... - we_own_the_night
Sinäänsä mielenkiintoista, että törkeä pahoinpitely juttu on katsottu soveltuvaksi sovitteluun. Totuus on se, että sovittelun kautta sinulla on mahdollisuus saada huomattavasti suurempi korvaus kuin oikeudessa, mutta tämä edellyttää tietysti sitä, että vastapuoli suostuu korvaamaan vaatimasi summan. Sovittelu onnistuu luonnollisesti vain silloin, kun sopimus korvauksista saadaan aikaan.
Jos sovittelu ei onnistu menee juttu takaisin normaaliin rikosprosessiin eli esitutkinta materiaali palautuu syyttäjälle joka (jos niin olet pyytänyt) ajaa korvausvaadettasi oikeudessa. Tällöin esimerkiksi kivusta ja särystä voi saada korvausta, mutta Amerikan jätti korvaus summat voit unohtaa. 1500-2000 euroa kuulostaa kohtuulliselta, mutta todellisuudessa voi olla, että saisit vain 500-1000 euroa. Muista myös, että jos vaadit korvausta kivusta ja särystä et voi samaan juttuun hakea korvausta esimerkiksi henkisestä kärsimyksestä. Se on joko tai.
Törkeästä pahoinpitelystä saa aina vankeustuomion (1-10 vuotta), mutta jos juttu hoidetaan sovittelussa jää "kaverisi" täysin ilman rangaistusta. Toki muutaman tuhannen euron maksaminen on monelle kova paikka...- hakattu
Sorry, lainaan tässä että kommunikaatio sujuisi paremmin:
>Sinäänsä mielenkiintoista, että törkeä >pahoinpitely juttu on katsottu soveltuvaksi >sovitteluun
Pitäisikö sitten tyytyä pelkkään pahoinpitelyyn,
eli eikö törkeää voi sovitella?
>Muista myös, että jos vaadit korvausta kivusta >ja särystä et voi samaan juttuun hakea >korvausta esimerkiksi henkisestä kärsimyksestä. >Se on joko tai.
Miksi? Tottakai se vaikuttaa, etenkin kun olen kuntoutustuella masennuksesta ja paljon mielenalaan, esim univaikeudet?
>Törkeästä pahoinpitelystä saa aina >vankeustuomion (1-10 vuotta), mutta jos juttu >hoidetaan sovittelussa jää "kaverisi" täysin >ilman rangaistusta. Toki muutaman tuhannen >euron maksaminen on monelle kova paikka...
Olen yrittänyt sopia kahden kesken, mutta tuloksena on vain tullut tappouhkauksia.
Heppu myös sairastaa skitsofreniaa, en usko että hän siihen vetoaa koska pääsi vasta äskettäin edunvalvonnasta pois. Miten se vaikuttaa....?
- Sovittelu kannattaa aina
Törkeä pahoinpitely on virallisen syytteenalainen rikos ja menee aina syyteharkintaan vaikka sopisitkin asian ja sopimus syntyisi. Varsin selvää siis on että käräjillä asia käsitellään, sovittelet tai et.
Sovittelua sinun kannattaa kokeilla ja siellä selvittää tekijän kykyä tai halua korvata. Älä unohda tekijän kohtaamisen merkitystä, se on sovittelua aidoimmillaan. Jos sopimus syntyy niin korvauksiin ei käräjillä puututa, koska ne on jo sovittu eli silloin käsitellään rangaistusmäärä tekijälle. (Jos ei rahaa ole sovittelussa niin ei se käräjätuomiokaan tekijän varallisuutta lisää). Sovittelu helpottaa käräjäkäsittelyä jos olette asian jo sopineet.
Älä sovi mitään, jos yhtään arveluttaa. Sovittelu on vapaaehtoista aina sopimuksen allekkirjoittamiseen asti.
Ellei korvauksia suorita sopimuksesta huolimatta, niin sinulla vähintään kaksi vaihtoehtoa. Haastehakemus käräjille sopimusrikkomuksesta ja korvauksen hakeminen ulosoton kautta. Toinen on hakea korvausta Valtionkonttorista.
Tuo sairaus mutkistaa asiaa vain vähän. Vahingonkorvausvastuuta se ei poista, rangaistusta mitattaessa voi olla haasteellista mutta se ei ole sinun eikä sovittelun ongelma.
Käytä tässä asiassa nyt sovittelutoimiston ammattiapua, siitä heille maksetaan palkkaa. Tsemppiä!- hakattu
Kiitos tiedoista.
Onkohan kellään omakohtaisia tai tiedossa olevia
sovitteluyrityksiä.
Entä jos tekoa ei todeta törkeäksi, vaan pelkäksi
pahoinpitelyksi...? - soputäti
hakattu kirjoitti:
Kiitos tiedoista.
Onkohan kellään omakohtaisia tai tiedossa olevia
sovitteluyrityksiä.
Entä jos tekoa ei todeta törkeäksi, vaan pelkäksi
pahoinpitelyksi...?Sinä voit olla sovittelussa vailla tasan tuota asianajajasi ehdottamaa korvauslinjaa. Ei sovittelussa todellakaan automaattisesti alenneta summia - mistä ihmeestä tuokin ajatus sitten on tullut, mene ja tiedä?
Sovittelussa sovitaan yleensä kahdesta asiasta:
1) korvausvaatimuksesta (=tuo 1500-2000€)
2) rangaistusvaatimuksesta (esim. sakko)
Sovittelussa voit sopia vain tuon korvausasian ja tehdä tekijän kanssa maksusuunnitelman. Se ei estä sinua edelleen vaatimasta tekijälle rangaistusta - eli menemästä sinne käräjille.
Oikeuskäsittely nopeutuu, kun asianosaiset ovat korvausasiasta päässeet sopuun. - korvaus !!!!!!!!!!!
soputäti kirjoitti:
Sinä voit olla sovittelussa vailla tasan tuota asianajajasi ehdottamaa korvauslinjaa. Ei sovittelussa todellakaan automaattisesti alenneta summia - mistä ihmeestä tuokin ajatus sitten on tullut, mene ja tiedä?
Sovittelussa sovitaan yleensä kahdesta asiasta:
1) korvausvaatimuksesta (=tuo 1500-2000€)
2) rangaistusvaatimuksesta (esim. sakko)
Sovittelussa voit sopia vain tuon korvausasian ja tehdä tekijän kanssa maksusuunnitelman. Se ei estä sinua edelleen vaatimasta tekijälle rangaistusta - eli menemästä sinne käräjille.
Oikeuskäsittely nopeutuu, kun asianosaiset ovat korvausasiasta päässeet sopuun.Eipä tuo sovittelu näytä poikkeavan millään tavalla yleisestä järjestelmästä.
- hoitaa sovittelun
Saako sovitteluun lakimiehen palkkion vakuutuksesta, toinen asianomistaja alaikäinen. Jos sovimme sovittelussa, asia menee kuitenkin käräjille, vai meneekö, koska vaadimme kuulustelussa vastapuolelle rangaistusta = sakko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821279Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021068Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä611020Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais12979Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103953Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ156944Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68856Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119771- 77705
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121704