kunnioitukseni

niille.....

ihmisille jotka pyrkivät elämään dharmaa kunnioittaen.niille jotka onnistuvat siinä ja niille jotka edes yrittävät.boddhicitta...valaistumisen tahto ja sen eteen tekeminen sen minkä tekee.polut ovat monet ja tiet samoin,mutta koska kukaan ei ole sanonut, että se helppoa olisi,niin siksi kai kun se ei ole.vaikka välillä alkaa epäilyttää,älkää epäilkö.on eri asia olla luostarissa,opetuksessa ja saman mielisten,samaan pyrkivien ihmisten kanssa tekemisissä,kuin sellaisten ympäröiminä ,joilla ei ole mitään kokemusta,käsitystä tai aavistusta siitä mitä dharma on.eläkää,vain niin voi edetä.pysähtykää ja jos siltä tuntuu niin hypätkää.ei tarvitse sanoa miksi,jos tiedät niin tiedät.jos et vielä tiedä niin sitten tiedät.

3

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aplause

      Niin totta olla. Kun on oman kulttinsa kanssa tekemisissä ainoastaan, niin kukaan ei väittele vastaan.

      • encore...

        myötätuntoni myös niille jotka elävät omalla tavallaan.voinko ymmärtää ihan jokaista,vaikka jokainenkaan ei ymmärrä minua.kunnioitukseni syvenee ,kun dharman lautallasi olet ylittänyt virtasi,osoittanut kuuta sormellasi,poiminut timantin polultasi ja löytänyt viisauden ylittävän viisauden.sarvikuonona kaupungissa,sarvikuonona metsässä.polulla kohtaat monia muita,ystävällisenä,iloisena, ota luja ote siitä mikä sinua kantaa ja luota, että se vie sinut perille.kumarrus.


      • käytäntöä....
        encore... kirjoitti:

        myötätuntoni myös niille jotka elävät omalla tavallaan.voinko ymmärtää ihan jokaista,vaikka jokainenkaan ei ymmärrä minua.kunnioitukseni syvenee ,kun dharman lautallasi olet ylittänyt virtasi,osoittanut kuuta sormellasi,poiminut timantin polultasi ja löytänyt viisauden ylittävän viisauden.sarvikuonona kaupungissa,sarvikuonona metsässä.polulla kohtaat monia muita,ystävällisenä,iloisena, ota luja ote siitä mikä sinua kantaa ja luota, että se vie sinut perille.kumarrus.

        Pysy alkuperäisessä opissa,oikea keskittyminen,oikea tarkoitus.. jne....,eli sisäisen pelon voittaminen.Unohda muut buddhalaiset buddhajutut,niin ei tuu liikaa tarpeetonta tietoa,voit keskittyä oleelliseen.
        Ei vapahtajaa ei, vaan vapautujaa......


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      86
      1819
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1278
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1100
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      966
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      78
      902
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      84
      840
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      826
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      819
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe