Miten pääsen eroon masennuksesta?
Masennus
miten.,
3415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se,että tiedostat olevasi masentunut,on jo askel kohti paranemista.Moni ei hae apua masennukseen,vaikka se on sairaus sairauksien joukossa.Pelätään leimautumista mielisairaaksi,mitä se todellakaan ei ole.
Masennuksen hoitoon saa apua mielenterveystoimistosta,siellä on ammattiapua,ihmisiä hekin,mutta päteviä joko itse auttamaan sinua,tai ohjaamaan oikean henkilön vastaanotolle.
Kokemuksesta tiedän,että aina ei heti ensimmäisellä kerralla löydä ihmistä,jonka kanssa voi tuntojaan purkaa,mutta aina löytyy lopulta joku joka voi auttaa.
Lääkehoitona on varmasti eri vaihtoehtoja,en paljon lääketieteestä tiedä,mutta mielestäni pelkkä pillerien popsiminen ei auta,vaan tarvitaan,joskus pitkänkin aikaa kestävä terapia.
On verrattu mielestäni hyvin ihmisen mieltä sipuliin,terapiassa ihmisen mieli kuoritaan niinkuin sipuli,kuori kerrallaan kohti ydintä.
Toivon todella,että hakeudut ammattilaisten luokse,he osaavat auttaa sinua kaikkein parhaiten,ja apua saatuasi sinä voit jatkaa elämää,joka on elämisen arvoista.
Kaikkea Hyvää Sinulle!
Kiitos sulle ystävä!!!
Sanasi olivat upeita.
jos saat selvää niin kerro mullekkin?