Joku täällä joskus sanoi että seksin jälkeen pitäis olla pylly pystyssä, että siittiöt ei valu pois. Onko näin? Entä onko hyötyä syödä raskausmultitabseja jo kun yrittää lasta?
tyhmä
kysymys, mut...
3329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos niin haluaa, kyllähän se saattaa auttaa siittiötä päsemään määränpäähänsä. Mutta vaikka heti ylös nousiskin ja suurin osa siemennesteestä ulos valuisikin, niin jää sinne sisään aina jotakin. Ja hedelmöittyiseen ei tarvita kuin yksi siittiö, joten..
Tää on mieleipide kysymys, kukin tekee miten parhaaks näkee.
Raskausmultitabseja voi syödä raskautta toivottaessa, raskaana ollessa ja imettäessä. Ja no, miksei muutenkin jos haluaa. Siitä en tiedä onko niistä mitää mainittavaa hyötyä siihen että raskautuuko esim. nopeammin, mutta haittaa niistä ei ainakaan ole jos syö niitä ohjeiden sallimissa määrin. Hyötyä niissä on siinä mielessä, että saa ainakin tarvittavat vitamiinit, jos niitä ei ravinnosta muuten tarpeeksi saa.
raskautumaan!
Kyllähän se auttaa spermaa pysymään sisällä, eli kaitpa se sitten auttaa sen sperman menemistä suuremmalla todennäköisyydellä sinne oikeeseen paikkaan.
Itse olen kyllä sitä mieltä, että kyllä sinne sen hetken makoilun (ilman pepun nostoja) aikana menee siittiöitä jos on mennäkseen ollenkaan.. makoillaan yleensä hetki ja tasataan hengitystä.. sen jälkeen noustaan ylös ja käyn pesemässä alapään. Joskus kyllä nukahetaan sitten lähes samantien ja pesen aamulla..
No, en sitten tiedä auttaisiko se pyllyn nosto.. melkeen 1,5v ollaan yritetty saada lasta tuolla minun menetelmällä ja eipä kuulu ei.
Mutta niin tai näin.. itseäni ei kiihota/kiinnosta lainkaan heti seksin jälkeen rueta miettimään mitään lapsiasioita ja pepun nostoja.
Jos rupeisin tuollaisia stressaamaan, niin ei taitaisi seksistäkään tulla mitään.
Aika höllästi ollaan otettu tämä yritysaika. Tulee kun tulee. En halua että seksi menee lapsen yrittämiseksi. Me vaan nautitaan!