Ummehtunut

Talven jälkeen oli mökissä taas "ummehtunut" ja epämielyttävä haju.
Lattiat pestiin mäntysuovalla ja pinnat pyyhittiin pesuaineella. Silti mökissä tuntui olevan tunkkainen tuoksu.
Olisko kellään kikkakuutosta asiaan...;)???

Mukavaa kyllä oli....
102639
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

rakenteissa on hometta !!!!

Äänestä
  • Ei se välttämättä aina hometta ole, vaan kosteaa puuta. Talven jäliltä aina tietty haisee. Mutta kysyit hajun kadottamista. Äiti laittoi aina vatiin etikkaa ja huoneeseen vuorokaudeksi. Tiedä sitten haisiko se paremmalle.

    Äänestä

oliko pellit auki koko talven?

Jos tehty laatalle niin lattiassa voi olla lahoa.

Äänestä
  • koko talven...
    Nyt kyllä pelti kiinni joka vkl...;)
    Mökki kuitenkin Honkarakenteen pyöröhirsi -80 luvulta ei vesiä sisällä ja huopakatto !.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    koko talven...
    Nyt kyllä pelti kiinni joka vkl...;)
    Mökki kuitenkin Honkarakenteen pyöröhirsi -80 luvulta ei vesiä sisällä ja huopakatto !.

    80 luvulla saatettiin laittaa jo jotain höyrysulkuakin kattoon ja hyvin vähän sinne villaa. Vaikka siellä siis onkin villaa, niin jos tuuletus on huono, niin kastepiste muodostuu juuri sinne rakenteisiin ja saattaa hapattaa katon rakenteet. Vaikka kaikki olisikin tehty tavallaan oikein.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    koko talven...
    Nyt kyllä pelti kiinni joka vkl...;)
    Mökki kuitenkin Honkarakenteen pyöröhirsi -80 luvulta ei vesiä sisällä ja huopakatto !.

    Siis mistäköhän pelleistä nyt on kyse? Pitäisikö takan pelti olla talven auki, ja jos niin miksi?

    Äänestä

  • Miksi? kirjoitti:

    Siis mistäköhän pelleistä nyt on kyse? Pitäisikö takan pelti olla talven auki, ja jos niin miksi?

    Terve,

    ideana on että vaihtuu edes hieman ilma mökissä ja hormissa. Muuten jää kosteaksi.

    Äänestä

ummehtunut,kellarimainen haju tosiaan viittaa homeeseen.Olen vuokrannut pari tämmöistä jossa haistoi heti.Toisessa jopa sateella tippui sitten hormin kohdalta katosta vettä!!Toisessa oli tapetissa seinällä vähän jälkiä viitaten,että oli päässyt vesi jostain.Tutkimaan kunnolla joka kohta!Itsellä vanha talo vuoti kellariin vuotavasta vesijohdosta.Huomasi kellarin katosta.

Äänestä
  • tuuletus. Usein mökit on tehty suoraan mullan päälle, hiekassa ja salaojissa on säästetty. Maakosteus nousee mökkiin sisälle haisemaan.Myös myrkytetyt hiiren ja rotan raadot haisevat sekä hiirten "kusi" villoissa lemuaa, jota kutsutaan mökin hajuksi.

    Äänestä

  • alapohjan kirjoitti:

    tuuletus. Usein mökit on tehty suoraan mullan päälle, hiekassa ja salaojissa on säästetty. Maakosteus nousee mökkiin sisälle haisemaan.Myös myrkytetyt hiiren ja rotan raadot haisevat sekä hiirten "kusi" villoissa lemuaa, jota kutsutaan mökin hajuksi.

    aiheuttavat hajua.
    Mikäli mökissä on runsaasti tekstiilejä ja sisällä paistetaan ja kokataan voi talven kosteus aiheuttaa "mökkihajua" hyvin rakennettuun trossipohjaiseenkin mökkiin. Kokemusta on esimerkiksi vanhempieni mökistä jossa on paljon verhoja, mattoja sun muuta tekstiiliä. tuppasi haisemaan keväisin.
    Sain vanhan äitini uskomaan että talveksi on poistettava kaikki tekstiilit ja pestävä keittiön seinät rasvasta sun muusta töhnästä. Ja katso - nykyään on mökki talven jäljiltä raikas ja ilmava.
    siis tämäkin voi olla syy.
    Omassa mökissäni ei ole ainuttakaan verhoa saati mattoa maton päällä :)
    Lisäksi sisällä ei saa laittaa ruokaa muuta kuin keittää teevettä ja kahvia. Ulkokeittiö on kalanpaistoa ja muuta ruuanlaittoa varten.
    mökki on raiksa ja hyväntuoksuinen !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


haju mökissä... kirjoitti:

Talven jälkeen oli mökissä taas "ummehtunut" ja epämielyttävä haju.
Lattiat pestiin mäntysuovalla ja pinnat pyyhittiin pesuaineella. Silti mökissä tuntui olevan tunkkainen tuoksu.
Olisko kellään kikkakuutosta asiaan...;)???

Mukavaa kyllä oli....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu