Kokemuksia

nöffistä ja tokosta?

Eli olisiko joku harrastellut nöffinsä kanssa tokoa?? Olisi kiva kuulla kokemuksia! Kaikkihan varmasti perusasiat "karhuillensa" opettaa kun kyseessä on iso rotu ja se jo koiran hallitsemisenkin kannalta on välttämätöntä, mutta minua kiinnostaisi juuri tuo pisemmälle viety koulutus. Itselläni on vajaa puoli vuotias uros pentu, perusasiat alkaa olla pikkuhiljaa hanskassa, mutta herran luonne on niin kamalan itsepäinen (suom. luupäinen!) ja vauhti niin KAMALAN hidas käskyjen toteuttamisessa, että ajattelin olisiko jollain jotain vinkkejä (niksejä) kuinka koiran saisi reagoimaan käskyyn reippaammin? Pentu on siis muuten vilkas ja aikamoinen riehuja/täystuho, mutta juuri tuo käsky --> toteutus on toooodella hidas tempoista :D Jos tarjolla on makupala, niin sillon sähelletään taas niin ettei käskyjä kuunnella lainkaan, vaan herra tekee kaikki mahdolliset temput mitä osaa, ja vaikka mitä tahansa extraakin kunhan vain saa sen makupalan :D Niin juu, sellaisia viestejä en kaipaa, että olisi pitänyt hankkia joku toinen rotu jos haluan pk-juttuja harrastaa. Ei tää toko meille mikään pakollinen juttu ole, kivasti pärjätään näinkin, mutta olisihan se kiva oppia uusia juttujakin :) Muiden kokemuksia olisi kiva kuulla nöffien koulutuksesta ja sen tuloksista!

1

614

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J&K

      Nöffiltä puuttuu synnynnäisesti miellyttämisen halu, vaikka se kaikkien kaveri olisi.
      Eikä parhaimminkaan menestyneet nöffit ole kärkisijoja hätyytelleet.
      Reagointihitaushan johtuu siitä, kun nöffillä on "isot viisaat aivot", hän osaa kyseenalaistaa, onko tarpeellista.
      Sitä voidaan osittain pitää jäänteenä nöffin alkuperäisestä käyttötarkoituksesta; Maailman paras vesipelastuskoira, sisäänrakennetulla vietillä.Kyseenalasitaminen saattoi pelastaa nöffin tai jonkun hengen nöffin työtehtävissä.
      VEPE touhu on hauskaa, liikuttavaa katsella kuinka
      tosissaan oma koiruli ottaa vesi-elementin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe