onko doberman sopiva koira ensikoiraksi?
doberman
6
942
Vastaukset
- venninen
aivan varmasti on jos on aikaa ja halua touhuta koiran kanssa.Ja olet aikuinen. itselläni on nyt kolmas dobberi enkä muita rotuja edes haluaisi.
- Nimetön
KVG!
Ei ole koirapalstaa missä tätä asiaa ei olisi käsitelty ja paljon. Vähän nyt itseään niskasta kiinni ja näppäimistö käyttöön.
Kannattaisikohan harkita sellaisen leikkikoiran hankkimista kun perusasiatkin on näin vaikeita...
Itse kysymykseen: Ei ehkä 14-vuotiaalle. Koira tarvitsee laumanjohtajan jolla on auktoriteettia. Dobberi ensikoirana on ihan hyvä, mutta omistajan pitäisi olla jollain tapaa vakaassa elämäntilassa.
Sori jos oli turhan räväkkä vastaus, mutta lue eri keskustelupalstoja, tapaile koirien(Dobermannien) omistajia ja mieti mitä teet seuraavat 10-12 sen koiran kanssa.- <<<<
KYLLÄ MÄ AINAKIN OTTAISIN ROTTWEILERIN TAI DOBBERIN EKAKSI KOIRAKSI JA KOULUTTAISINKIN NIITÄ
<<<< kirjoitti:
KYLLÄ MÄ AINAKIN OTTAISIN ROTTWEILERIN TAI DOBBERIN EKAKSI KOIRAKSI JA KOULUTTAISINKIN NIITÄ
Minusta dobrmanni ei ole hyvä ensinmäinen koira "lapselle" meidän perheesämme on ollut monta, monta dobermannia ja kaikki ovat olleet vähän "hassuja". Niitä pitää kouluttaa hyin mutta kokeneille koiraihmisille dobermanni käy!
Jos on ensinmäinen koirasi en ottaisi dobermannia, ehkä labradoria olsii parempi ehdotus ensinmäisenä koirana. Riippuu myös olosuhteista missä esm. asuu, jos on iso piha missä koira voi olla ysm. jos asuu esm. Helsingissä en ottaisi dobermannia koska se tarvitsee paljon liikuntaa.- Paljasjalkainen
[email protected] kirjoitti:
Minusta dobrmanni ei ole hyvä ensinmäinen koira "lapselle" meidän perheesämme on ollut monta, monta dobermannia ja kaikki ovat olleet vähän "hassuja". Niitä pitää kouluttaa hyin mutta kokeneille koiraihmisille dobermanni käy!
Jos on ensinmäinen koirasi en ottaisi dobermannia, ehkä labradoria olsii parempi ehdotus ensinmäisenä koirana. Riippuu myös olosuhteista missä esm. asuu, jos on iso piha missä koira voi olla ysm. jos asuu esm. Helsingissä en ottaisi dobermannia koska se tarvitsee paljon liikuntaa.Miksei Helsingissä saa liikuntaa?
- ..
EI..eikä ensi koiraksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1662981Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2922662Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751758Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e471655Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381530- 1221296
- 1031203
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141174Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3691113Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063