onko doberman sopiva koira ensikoiraksi?
doberman
6
927
Vastaukset
- venninen
aivan varmasti on jos on aikaa ja halua touhuta koiran kanssa.Ja olet aikuinen. itselläni on nyt kolmas dobberi enkä muita rotuja edes haluaisi.
- Nimetön
KVG!
Ei ole koirapalstaa missä tätä asiaa ei olisi käsitelty ja paljon. Vähän nyt itseään niskasta kiinni ja näppäimistö käyttöön.
Kannattaisikohan harkita sellaisen leikkikoiran hankkimista kun perusasiatkin on näin vaikeita...
Itse kysymykseen: Ei ehkä 14-vuotiaalle. Koira tarvitsee laumanjohtajan jolla on auktoriteettia. Dobberi ensikoirana on ihan hyvä, mutta omistajan pitäisi olla jollain tapaa vakaassa elämäntilassa.
Sori jos oli turhan räväkkä vastaus, mutta lue eri keskustelupalstoja, tapaile koirien(Dobermannien) omistajia ja mieti mitä teet seuraavat 10-12 sen koiran kanssa.- <<<<
KYLLÄ MÄ AINAKIN OTTAISIN ROTTWEILERIN TAI DOBBERIN EKAKSI KOIRAKSI JA KOULUTTAISINKIN NIITÄ
<<<< kirjoitti:
KYLLÄ MÄ AINAKIN OTTAISIN ROTTWEILERIN TAI DOBBERIN EKAKSI KOIRAKSI JA KOULUTTAISINKIN NIITÄ
Minusta dobrmanni ei ole hyvä ensinmäinen koira "lapselle" meidän perheesämme on ollut monta, monta dobermannia ja kaikki ovat olleet vähän "hassuja". Niitä pitää kouluttaa hyin mutta kokeneille koiraihmisille dobermanni käy!
Jos on ensinmäinen koirasi en ottaisi dobermannia, ehkä labradoria olsii parempi ehdotus ensinmäisenä koirana. Riippuu myös olosuhteista missä esm. asuu, jos on iso piha missä koira voi olla ysm. jos asuu esm. Helsingissä en ottaisi dobermannia koska se tarvitsee paljon liikuntaa.- Paljasjalkainen
[email protected] kirjoitti:
Minusta dobrmanni ei ole hyvä ensinmäinen koira "lapselle" meidän perheesämme on ollut monta, monta dobermannia ja kaikki ovat olleet vähän "hassuja". Niitä pitää kouluttaa hyin mutta kokeneille koiraihmisille dobermanni käy!
Jos on ensinmäinen koirasi en ottaisi dobermannia, ehkä labradoria olsii parempi ehdotus ensinmäisenä koirana. Riippuu myös olosuhteista missä esm. asuu, jos on iso piha missä koira voi olla ysm. jos asuu esm. Helsingissä en ottaisi dobermannia koska se tarvitsee paljon liikuntaa.Miksei Helsingissä saa liikuntaa?
- ..
EI..eikä ensi koiraksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614448KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1533303Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?572602Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492564- 1122335
- 241903
- 241691
- 301636
- 1691550
- 361275