turvallisuus kysymys

niin siis onko airsoftiin mitään henkisiä tai fyysisiä haittoja kun mutsin pitäis saada tietää
kun oon vasta 13v. =)

vastauksia kiitos ja paljon=)



(anteeksi jos kirjoitin sanoja väärin) =)

10

672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öörörör

      Fyysiset haitat voi olla jos kaadut metsässä, tai loukkaat ittes, rasitusvammat, nilkan nyrjähdys tai vastaavaa. Henkiseltä puolelta sitten voit saada haukkuja ikäs takia tai sinua voidaan komennella, ellei pelipaikka ole laillinen. Yleensä laillisilla alueilla on viisaampaa porukkaa, joka käyttäytyy asiallisesti, mutta luvattomilla alueilla sitten vittuillaan ihmisille joka ei ole kivaa. Ei pidä ottaa mitään itseensä, pääasia on pitää hauskaa

    • jsf
      • kiitos paljon vastauksista minä lähen kouluun jatuun takas joskus


    • SoftaajaMiika

      Oon ite 11 vuotias, mutta on 2 vuoden kokemusta. Että softaus ei ole kumminkaan vaarallinen laji, ellei tosin ole jotain kallioita hirveästi tai jotain muita josta voi pudota.

      • Kuula osumista ei ole mitään vaaraa jos pelataan vakio aseilla, paitsi tietenkin silmiin ja hampaisiin. Mutta jos aseet ovat raskaasti viritettyjä voivat lähiosumat upota ihon sisälle. Eli muovikuulista voi saada ampuma haavoja. Itse olen nähnyt 2 tapausta (toinen ei edes huomnnut että kuula meni sisään vaan kaveri kysyi miksi tulee verta, eli varsin kivutonta) Mutta näitä ei saa tapahtua ja näitä tapuksia varten on ampumaetäisyys rajat.

        Toinen näistä kavereista hyppäsi pusikosta kenttälapion ja puukon kanssa 2 tarkka-ampujan ja 1 viritetyn sähköaseen omistajan niskaan juomatauolla. Hän onnistui puukottaa toisen, mutta pelästyminen laukaisi aseet vahingossa.


      • m3tsAEp31kk0
        yber_softaaja kirjoitti:

        Kuula osumista ei ole mitään vaaraa jos pelataan vakio aseilla, paitsi tietenkin silmiin ja hampaisiin. Mutta jos aseet ovat raskaasti viritettyjä voivat lähiosumat upota ihon sisälle. Eli muovikuulista voi saada ampuma haavoja. Itse olen nähnyt 2 tapausta (toinen ei edes huomnnut että kuula meni sisään vaan kaveri kysyi miksi tulee verta, eli varsin kivutonta) Mutta näitä ei saa tapahtua ja näitä tapuksia varten on ampumaetäisyys rajat.

        Toinen näistä kavereista hyppäsi pusikosta kenttälapion ja puukon kanssa 2 tarkka-ampujan ja 1 viritetyn sähköaseen omistajan niskaan juomatauolla. Hän onnistui puukottaa toisen, mutta pelästyminen laukaisi aseet vahingossa.

        Vaikka ei nyt suoraan ole aiheeseen niin laitan kumminkin.
        Eilen peleissä kokeilimme Strike Systemin suojalaseja. Ammuimme M110 (116-118m/s) AK:lla PITKÄN sarjan ja 150-160 laakin jälkeen metalliverkko repesi ja päästi kuulia läpi. M100 (95-100m/s) M41 Offizerilla ammuttaessa linssi hajosi mutta ei päästänyt kuulaa sisään.

        Kannattaa katsoa millaiset suojalasit ostaa.


      • PeQetus
        m3tsAEp31kk0 kirjoitti:

        Vaikka ei nyt suoraan ole aiheeseen niin laitan kumminkin.
        Eilen peleissä kokeilimme Strike Systemin suojalaseja. Ammuimme M110 (116-118m/s) AK:lla PITKÄN sarjan ja 150-160 laakin jälkeen metalliverkko repesi ja päästi kuulia läpi. M100 (95-100m/s) M41 Offizerilla ammuttaessa linssi hajosi mutta ei päästänyt kuulaa sisään.

        Kannattaa katsoa millaiset suojalasit ostaa.

        Ainoat vaarat ovat lähinnä fyysysiä kuten moni on jo sanonut mutta toiset voivat olla herkempiä kun toiset esim: jos joku pelkää liian paljon jotain raskaasti viritettyä asetta se on ymmärrettävää,mutta yleensä heillä on ampuma rajat joten airsoft on melko turvallinen harrastus.


    • Sentsa

      1. Suojalasit. ÄLÄ ota pois päästä vaikka olis kuinka likaiset tai huurussa. Itse pidä offarillakin.

      2. Katso kenen kanssa pelaat. Huonossa seurassa voi käydä ihan mitä vaan, joten järki käteen. Helposti pääset muuten iltapäivälehteen: "Poliisi pidätti pikkupojat, myyjä luuli ryöstöksi"

      3. Polvisuojat ja hyvät kengät.

      4. Kysy äitiltä mikä on kyypakkaus ja sano että tarvit semmoisen. Se ei välttämättä ole sinulle, mutta jollekkin huono-onniselle.

      5. Nestettä. Juo vettä joka kerta kun käyt offarilla, vaikkei janota. Muuten illalla on pää kipeä.

      Airsofti ei ole paljon vaarallisempaa kuin sienestysreissu, mutta sielläkin kuulemma sattuu ja tapahtuu.

    • KYSYMYS
    • infoo88888888888

      No siis jos mietitään tarkkaan, niin airsoft aseet eivät ole leluja ja ovat vaarallisia väärissä käsissä, sillä vaikka niillä ei helposti ketään tapa ne voivat aiheuttaa vakavia vaurioita hampaisiin, silmiin, kasvoihin ja muihin herkkiin paikkoihin.

      turvaohjeet on seuraavat:

      1. Käytä AINA suojavarusteita äläkä riisu niitä vaikka kuinka tekisi mieli ennen kuin leikki on ohi tai pidätte tauon.

      2. Kanna mukanasi kylmää vettä, tuore mehua tai muuta nestettä joka auttaa nestetasapainon säilyttämiseen (täysmehu ja vesi näistä parhaita).

      3. Tarkista aseesi kunto ennen käyttöä ja sen jälkeen ja huolla se HETI kun jotain vikaa on, oli se kuinka pieni tahansa, vialliset aseet aiheuttavat ikävempää jälkeä käyttäjälle kuin toimivat.

      4. Säilytä asetta tyhjänä, liipaisin lukossa ja pidä ammuslipas irrallaan aseesta, sillä tämän unohtaminen aiheuttaa vaaratilanteita oikeidenkin aseiden kanssa.

      5. Jos näet jonkun toimivan väärin, huomauta asiasta heti ja jos ei suostu korjaamaan asennettaan tai ota huomautusta tosissaan, älä huoli leikkiin mukaan tai poistu paikalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      222
      2936
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      173
      2556
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      109
      1208
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      132
      1112
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1068
    6. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1045
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      1021
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      341
      996
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      929
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      788
    Aihe