äitien syyllisyydestä

vapauttakin

Minä haluan vähän kirjoittaa asiasta mikä koskee ihan jokaista äitiä, on sitten monta lasta tai vain yksi lapsi. asia kuohuttaakin mieltä kun kuuntelee äitien, kavereiden elämästä tästä asiasta. Eli, äitit kuvittelee olevansa niin tärkeitä lapsille,niin sidottuja lapsiin, ja lapset sidottuna äitiin, että kokevat syyllisyyttä lähtiessä omille menoille. He kokevat monesti syyllisyyttä myös siitä, että isä jää lasten kans kotiin. Hohhoi, tuo on uskomatonta, tavallaan se on jo isän aliarvioimista lapsen kasvattajana jos niin, kuvittelee, isäkö pystyy olemaan vain pienen hetken lapsen kanssa, mutta sitten minun on jo palattava kiireen vilkkaa kotiin.Lapsen elämässä vanhemmat(tai äiti) ovat tärkeimmät asiat, mutta, se on lyhyt aika lapsuudessa jos sinä äiti harrastat jotain, jos lähdet lauantaiaamuisin kirpparille, ehkä käyt vielä päiväkahveilla kahvilassa.
Tai jos, muutamia kertoja vuodessa lähdet lomalle yksin tai ystävien kanssa viikonlopuks, yhdeks yöks, tai viikoksikin. Ei lapsi järky siitä, ei mitenkään.
On ihana tulla kotiin reissusta, harrastuksesta tai jostakin kun on kokenut omaa aikaa, saanut kokea ihanan vapauttavan tunteetn kun on lyönyt kotioven kiinni ja saanut lähteä jonnekkin, ihan naisena ihan "Liisana," eikä aina äitinä

Tietty jotkut eivät kaipaa lähteä paljoa kotoa, mutta kaikille perheen kanssa, lasten kanssa oleville se on piristykseksi.
Ja mitä vähemmän se mies on lasten kans, sitä kauemmas se siirtyy lasten elämästä, niitten tuntemisesta. Kun mies ihan itekseen on lasten kans, se huomaa ne omat tavat olla lasten kans, pärjää niillä. Ja samallahan se huomaa sen minkälaisia ne naisen päivät kotona ovat, ja sitten ne osaavat olla mukana tekemässä kotitöitä, ja hoitaa lapsia, paremmin.
Eli äitit, lähtekää sieltä kotoa piristymään, harrastuksiin ja ilman syyllisyyttä, ilman huonoa omaatuntoa!Se on aivan turhaa.

1

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marianna

      äitiys taitaa olla läpi elämän täynnä syyllisyyttä, vaikka hienoahan se olisi jos sitä olisi mahd. vähän. En usko että miehet syyllistävät itseään isyydessään...? ( niin paljoa...)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe