Elikkä pitäisi jeesata näkövammaista tiedon valtatielle ja ensin olisi edessä laitteiston valinta. Fontin kokoa, väriä ja kontrastia voi varmaankin vaihdella niinkuin muissakin vaihtoehdoissa, mutta onko leopardissa vistasta
tuttua narrator ohjelmaa, joka muuttaa tekstin puheeksi?
Erityisesti kaivattaisiin käyttökokemuksia muilta
näkövammaisilta, mutta kaikki kelpaa.
Apple soveltuisi muuten oikein hyvin ajatellen
vammaisen itsenäistä koneenkäyttöä ajatellen.
Näkövammaiselle
6
766
Vastaukset
Macissa vaikka mitä, mutta toimii lähinnä englanniksi eli suomi kuulostaa erikoiselta.;)
- 1stMacFinn
OS X:ssä on sisäänrakennettuna erilaisille rajoittuneisuuksille avustavia toimintoja.
Teksti puheeksi on toki mukana näissä, samoin erilaisia vaihtoehtoja, joilla avustetaan näkövammaisia koneen käytössä.- avustusta..
vai ainoastaan englanniksi?
- kokeillut mutta
avustusta.. kirjoitti:
vai ainoastaan englanniksi?
Macin Voiceover ohjelmaan saa myös suomenkielisen puheäänen tuen. Katso oheinen linkki. Matti taitaa puhua hieman robottimurteella lausuen. En tiedä onko parempia ääniä saatavilla ja minkä tasoista suomen puhuminen on muissa ohjelmissa/käyttöjärjestelmissä.
http://www.spectronicsinoz.com/product.asp?product=24293 - taisi hävitä
avustusta.. kirjoitti:
vai ainoastaan englanniksi?
Katso oheinen linkki.
http://www.spectronicsinoz.com/product.asp?product=24293
- Justiina
Olisiko tästä mitään apua suunnitteluun:
http://www.burman-companies.com/tietokone/kasitteita.php#Valinta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1087765Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3686860Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite774229Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293939Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022408Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os262118- 751937
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps191823Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11690Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11687