Maskun kuntaan kuuluu muutama saari, joissa on kesäasukkaita. Nämä ovat vuokranneet mökeilleen kulkua varten venepaikat kunnan ylläpitämistä venesatamista. Saarien vesi- ja jätehuolto on myös hoidettu ko. venesatamissa. Nyt kuitenkin kunta teki päätöksen, ettei enää vuokraa paikkoja kuin Maskulaisille. Päätös tuli sopivasti kun "mökkikauden" alkuun on ehkä enää kuukausi aikaa.
Kunta siirtää jäte ym toiminnat naapurikuntien hoidettavaksi.
Uuden venepaikan hankkiminen näin pian on lähes mahdotonta.
Kunta siirtää jäte ym toiminnat naapurikuntien hoidettavaksi.
Uuden venepaikan hankkiminen näin pian on lähes mahdotonta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
satamia, luulisi paikan löytyvän muutamalle busterille. Purjevene onkin järkevämpi hankinta, sen saa talveksi vaikka omalle pihalle, varkaat eivät ole kiusana, on lyhyt matka kevätkunnostuksiin, aivoja virkistävä harrastus, ei tule mökkihöperöksi, vähän liikuntaakin purjehdus voi tarjota, jos ottaa urheilullisemmin.
että olisi laiton tilanne.
Kyllä saaresta täytyy olla rantautumispaikka mantereen puolella.
paikka mutta kyse lienee venepaikasta. Tuskin se on kaupungin murhe.
Meillä on Uudessakaupungissa samansuuntainen tilanne. Kaupunki rahastaa vieraspaikkakuntalaisia mökkiläisiä venepaikkamaksuissa... Vielä paikkoja kuitenkin on saanut.
Ei muuta kuin yhteyttä kunnan toimitusinsinööriin ja tietoimitus käyntiin. Jokaiselle kiinteistölle on lain mukaan oltava kulkuyhteys. Tämä tarkoittaa saaritonttien osalta venevalkamaoikeutta mantereella. Tästä oikeudesta on toki maksettava käypänen hinta, mutta kun se kerran on tietoimituksessa osoitettu, niin oikeus siitä eteenpäin on ikuinen, eikä venepaikoista enää tarvi huolehtia.