Matti Patterin urheiluauto?

Keskikämmenpeukalo

Näin parikymmentä vuotta sitten Helsingin Metsälässä erään firman toimitilojen kellarissa varsin upean omatekoisen urheiluauton, jonka oli rakentanut itselleen teknikko Matti Patteri. Auto oli ilmeisesti tehty pääosin jo 1970-luvun puolella ja se edusti muotoilultaan 70-luvun tyylisuuntausta.

Hanke oli mennyt "kiville" Suomen autoverotuksen takia. Itsetehdystä autosta olisi pitänyt maksaa aivan mahdoton autovero, jotta sen olisi saanut liikenteeseen. Katsastus yms. hyväksynnät olisivat olleet veroihin nähden ilmeisesti aivan pikkujuttuja.

Muistelen Matti Patterin niittäneen aiemmin mainetta huipputason ampujana. Viime vuosina hän on saanut nimeään nettisivuille erittäin osaavana pienoismallien (lentokoneet yms.) rakentelijana.

Tietääkö kukaan mitään Matti Patterin rakentaman urheiluauton vaiheista parin viime vuosikymmenen ajalta?

5

926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvaus

      Espoon Automuseossa on peli joka passaa kuvaukseesi.

      • Pöhkö

        Jep, Espoon Automuseon yläkerrassahan kaivattu auto on ollut esillä jo vuosikausia.


    • puusilmä

      Espoon automuseossa, valkoinen, kantikas

      • Tom

        Missä kaupungissa auto on rakennettu??? Itse muistelen hämärästi että Kouvolassa joku rakenteli vastaavaa autoa kun olin pieni pojankloppi... Usein olin katselemassa kun kaveri rakenteli autoa tallissaan... Ikinä en valmiina nähnyt, mutta rakennusvaiheessa oli hopea (muistikuva että oli alumiini kori!)


    • lepakko1965

      Kyllä,oltiin patterin pojan kanssa viikonloppuisin paikalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      657
      8035
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2310
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2237
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1809
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1315
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1245
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1195
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      856
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      851
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      773
    Aihe