Näin parikymmentä vuotta sitten Helsingin Metsälässä erään firman toimitilojen kellarissa varsin upean omatekoisen urheiluauton, jonka oli rakentanut itselleen teknikko Matti Patteri. Auto oli ilmeisesti tehty pääosin jo 1970-luvun puolella ja se edusti muotoilultaan 70-luvun tyylisuuntausta.
Hanke oli mennyt "kiville" Suomen autoverotuksen takia. Itsetehdystä autosta olisi pitänyt maksaa aivan mahdoton autovero, jotta sen olisi saanut liikenteeseen. Katsastus yms. hyväksynnät olisivat olleet veroihin nähden ilmeisesti aivan pikkujuttuja.
Muistelen Matti Patterin niittäneen aiemmin mainetta huipputason ampujana. Viime vuosina hän on saanut nimeään nettisivuille erittäin osaavana pienoismallien (lentokoneet yms.) rakentelijana.
Tietääkö kukaan mitään Matti Patterin rakentaman urheiluauton vaiheista parin viime vuosikymmenen ajalta?
Matti Patterin urheiluauto?
6
1043
Vastaukset
- Arvaus
Espoon Automuseossa on peli joka passaa kuvaukseesi.
- Pöhkö
Jep, Espoon Automuseon yläkerrassahan kaivattu auto on ollut esillä jo vuosikausia.
- puusilmä
Espoon automuseossa, valkoinen, kantikas
- Tom
Missä kaupungissa auto on rakennettu??? Itse muistelen hämärästi että Kouvolassa joku rakenteli vastaavaa autoa kun olin pieni pojankloppi... Usein olin katselemassa kun kaveri rakenteli autoa tallissaan... Ikinä en valmiina nähnyt, mutta rakennusvaiheessa oli hopea (muistikuva että oli alumiini kori!)
- lepakko1965
Kyllä,oltiin patterin pojan kanssa viikonloppuisin paikalla.
- Anonyymi
Matti kertoi muistaakseni että auto on sen pojan autotallissa. Muutamia vuosia sitten Myrsky II-entisöintiprojektissa tutustuin Mattiin, tehtiin yhdessä siipijigit Myrskyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655360Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti842677- 2702484
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362389Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191834Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2311571Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai541171- 881095
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131093- 901086