Mikä on mielestänne paras lomakohdemaa ja paikka lokakuuksi 2008? Olimme juuri Mauritiuksella joten ihan niin kauas, edes Thaimaaseen ei olisi aikomusta matkustaa. Egypti kiinostaa (lämpönsä vuoksi) mutta tuolla keskustelupalstalla on haukuttu maata todella paljon... Jääkö meidän reissu siis vain Kreikkaan-lomaksi? Kreikassa ei ole mitään vikaa, mutta vaihteeksi jokin muu maa olisi mukava.(Turkki ei kiinosta). Lisäksi mikä maa on turvallinen kolmelle vaalealle tyttärelle..
Kiitos etukäteen avusta :)
Kiitos etukäteen avusta :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olimme perheen kanssa Hurghadassa nyt viime helmikuussa, eikä meillä ole Egyptistä mitään huonoa sanottavana!! Päinvastoin! Menemme aivan varmasti sinne vielä uudestaankin. Mukana oli 4-vuotias lapsemme, joka edelleen kyselee melkein päivittäin, etttä koska lähdetään sinne taas =)
Sen neuvon kuitenkin annan, että panostakaa hotellin valintaan! Sen laatu on aika ratkaiseva koko matkaa ajatellen. Se on aika pieni panostus siihen nähden, että koko reissusta jää aika paska maku, jos hotelli on huono. Ja niitä huonoja hotelleja sieltä kyllä löytyy! Eli minä ainakin suosittelen tosi lämpimästi Egyptiä!!!
Ehkä emme sitten vielä hylkää Egyptiä.
valitkaa hyvä hotelli ja suosittelen kuitenkin teille Sharmia koska länsimaisempi ja tytöt saavat olla siellä rauhassa.
Rantakohteita mm. Makadi Bay, Hurghada, El Gouna sekä Sharm El Sheikh ympäristöineen. Hurghada on kaupunkimaisempi rantalomakohde, muut enemmän turisteja varten rakennettu, El Gouna ja Makadi Bay suljettuja alueita, jonne paikalliset pääsevät vain töihin.
Valitkaa hyvä hotelli, ****, jossa on lämmitetty uima-allas. Jos tuulinen sää yllättää, tarkenette silti uida. Snorklausretkelle kannattaa mennä, ja sen verran ostoksillekin, että saa kokea paikallista basaarielämää.
Ollaan tehty vielä retket Kairoon ja Luxoriin, ei todellakaan samalla lomalla. Suosittelen, varsinkin Luxorissa ja ympäristössä on paljon nähtävää.
Muutama linkki, jos on aikaa/halua lukea:
http://www.touregypt.net/redsea.htm
http://www.elgouna.com/Home.aspx?SectionID=17
Taidetaan valita tuo Egypti :)
HYVÄ VALINTA LOMAPAIKAKSI, LÄHDEN ITSEKKIN UUDELLEEN ENSI TALVENA.
Itse ole hurahtanut Albanian rannikkoon.
Durres, Saranda, yms..
sain neuvoja www.albaniaan.fi
on huono, pitää olla varuillaan ja silti voi iskeä tämä pöpö vatsaan. Vaimollani oli viikon sairasloma kun palasimme maasta. Ryhmässämme oli turhan monella sama juttu. Rihana Inn hotelli El gounassa. En usko että hotelli syynä, vaan yleinen bakteeristo.