olipa mukava lukea toi unikoulu juttu, että jollain muullakin on samantyyppisiä ongelmia... Meijä ongelmat on seuraavanlaisia ja kaipaan neuvoja ja ehdotuksia pikaisesti.
Tyttö on 5,5kk ja on iloinen ja hyväntuulinen. Juo vaan rintaa, tuttipullo ei onnistu eikä syö tuttiakaan, oksennus vaan lentää. Nukahtaa siis aina vaan rinnalle. Syö kiinteätä ruokaa myös, mut jos ei maistu, vaikka olisi nälkäkin, ni painaa huulet visusti yhteen. Vellit ei mee lainkaan ku pullo ei kelpaa tai vauva ei osaa siitä imeä vaikka kuin treenataan. Mietin myös että kuinka saisin ite soseutettua lihan ja kanan yhtä hienoksi ku pilteissä on??? Että sitä ois mahd. helppoa syödä ja niellä??
No sit nukkuminen. Herätyksiä yössä ihan tarpeeksi monta ja vaan äiti kelpaa. Viime yönä oltiin hereillä ja syötiin 2h putkeen!!! Tankkauksia ym. on kyllä yritetty. Välillä on parempia öitä 2 syöttökerralla ja sit taas 2h välein heräämisiä. Alan olla aika loppu, edellinen lapsi lopetti yösyömiset 4kk iässä ja tää touhu tuntuu menevän vaan kreisimmäksi. Neuvoja!! Kiitos!
vauvan yöunet ja syöminen
3
589
Vastaukset
- uneton
No jopas jotain, aivan kuin minun kirjoittama tarina pojastani. Tässä tuntee itsensä tosi tärkeäksi, ettei jo vähähn liiankin tärkeäksi.. Olisi hauska saada vähän vapaata ja kunnon unta. Seuraan mielenkiinnolla keskustelua.
- Päippä
Minä olen ratkaissut yösyötöt siten, että vauvat ovat nukkuneet vieressä, jolloin olen itsekin saanut nukuttua. Tiheän syömisen kausi on tullut suunnilleen kerran kuussa. Puolivuotiaaksi on ravintona ollut pelkkä äidinmaito, mutta yösyöttöjä on jatkunut n. vuoden ikään. Minulle tämä järjestely on ollut paras, koska näin kaikki ovat saaneet nukuttua.
- riikka
onko mahdollisia iho-oireita?Oireet kuullostaa samalta. Meidän vauvelilla todettiin ruoka-aineallergia. Vatsalle sopimaton ruoka puklautteluna pois. vellejä ei suostunut syömään maitoallergian takia ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3134213Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1352375Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822026- 1411521
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!401018Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein135980- 77959
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337901- 26897
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8877