Oletko Ajatellut

Hyvä mieli

Että matkustaessasi köyhään maahan voit auttaa ilman että annat rahaa.
Pakkaisit mukaan tavaroita, vaatteita, leluja mitä et tarvitse ja antaisit ne jollekin joka tarvitsee.
Perheelle johon törmäät, lastenkotiin, hotellisiivoojalle, taksikuskille kelle vain.

Aina sitä lomalta tulee jotain ostettua niin tämä pois annettu tila matkalaukussa on vaan positiivinen lisä loman loputtua pakatessa!

9

1272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vaan

      Kyllä nytkin alkaa olla jo 50kg tavaraa lähdös Lankalle. Ja vielä tilaa on =). Itselle ja miehelle vain välttämättömimmät kamat mukaan (lähinnä vaatteet jotka on päällä) ja lapsille vähän vaihtovaatetta koneeseen ja juoniorille myös omat ruuat. Ja aina olen toiminut näin.

    • hyvää mieltä

      uhkuvia ja ko. köyhänapuun uskovia, mutta sallittaneen kunkin tulevan autuaaksi uskossaan.

      Omat on riskinsä tässäkin. Jos ja kun, eivät saa muutetuksi romppeita rahaksi ja näin lahjoitusta omiin tarkoituksiinsa sopivaksi, niin heittävät roskiin ja suuttuvat, minkä seuraavan kerran tavatessanne ilmaisevat kyllä. Uskotko tähän?

      Ei siis pidä mennä antamaan ihan umpimähkään, ihan mitä vaan, ihan missä vaan ja ihan kenelle vaan.. ihmisiä ne ovat lankalaisetkin, moni on päässyt hyvän ja laadukkaan tavaran makuun, eikä huoli mitään vanhaa tavaraa..
      ei edes kolikoita huolinut, joita oli kertynyt puoli vyölaukullista, vaan halusi ehdottomasti euron seteleitä..

      • vein tuttavaperheeseen kaksi UUTTA Nokian kännykkää tehtaan paketissa.Itku alkoi heti,kun ne ei ollu KAMERAkännyjä.Revi siitä huumoria käytettyjen tavaroidesi kanssa,kun ei uusikaan kelpaa ilman viimesenpäälle olevaa uutta tekniikkaa.


      • sukulaisille

        jaan ja kavereille


    • Hikkis

      Ayobowan:
      Minä olen harrastanut tätä kierrätystä Sri Lankassa jo vuosia. Mukaan otan sellaisia vaatteita ja tavaroita joista voin luopua hyvillä mielin.
      Kerään myös ystäviltä käytettyjä pehmoleluja,kännyköitä ja silmälaseja. Nillä on kova kysyntä.Onnellinen hymy on riittävä kiitos.

      Paikan päältä saa edulliseti uusia vaatteita tilalle ja tilaa jää vielä tulijaisillekin.

      Ostan myös shampoot ja suihkugeelit paikan päältä, mitä niistä Suomesta asti rahaa mukanaan.
      Menossa mukana jälleen tammikuun lopussa :-)

      • harrastanut monta vuotta

        Samaa olen tehnyt joka kerta kun jonnekin menen.Tietysti katson kenelle annan, etten nyt aivan rikkaille lahjoittele vaan tosi tarpeeseen.Laukut täynnä mennään ja melkein tyhjänä tullaan.


      • Hikkis
        harrastanut monta vuotta kirjoitti:

        Samaa olen tehnyt joka kerta kun jonnekin menen.Tietysti katson kenelle annan, etten nyt aivan rikkaille lahjoittele vaan tosi tarpeeseen.Laukut täynnä mennään ja melkein tyhjänä tullaan.

        Tuohon kun vielä pääsisi, että laukutkin olisivat tyhjät kun palaa.
        Minä sorrun aina paikallisen yritystoiminnan tukemiseen :-)ja kivoja juttuja kertyy aina aika lailla. Jaan niitä sitten pitkin vuotta merkkipäiviä viettäville ystävilleni.

        Hyvä idea on myös pesettää loman loppusuoralla ne vaatteet joista ei malta luopua.Kotiintulo on mukavaa kun voi laittaa puhtaat vaateet paikoilleen. Samalla tulee työllistettyä paikallisia ihmisiä.


      • harrastanut monta vuotta
        Hikkis kirjoitti:

        Tuohon kun vielä pääsisi, että laukutkin olisivat tyhjät kun palaa.
        Minä sorrun aina paikallisen yritystoiminnan tukemiseen :-)ja kivoja juttuja kertyy aina aika lailla. Jaan niitä sitten pitkin vuotta merkkipäiviä viettäville ystävilleni.

        Hyvä idea on myös pesettää loman loppusuoralla ne vaatteet joista ei malta luopua.Kotiintulo on mukavaa kun voi laittaa puhtaat vaateet paikoilleen. Samalla tulee työllistettyä paikallisia ihmisiä.

        No ei ne laukut kyllä meilläkään tyhjiä ole, kun kotiin tullaan, taisin vähän kärjistää ;)
        Olen kyllä hyvä ostelemaan tavaraa ja vielä kun halavalla saa ;)
        Tuo pesettäminen ennen lähtöä onkin hyvä idea.

        Minulla on 'Lankalla'eräs perhe,jota olen avittanut jo monta vuotta ja nyt perheen isä jäi junan alle,jäivät melkein puillepaljaille.
        Miksi aina kaikkein köyhimmille käy huonosti ;(


      • minä vaan

        että on muitakin olemassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4113
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3744
    3. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2689
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      33
      2686
    5. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      99
      2681
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      2599
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2406
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      40
      2374
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2306
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe