Että matkustaessasi köyhään maahan voit auttaa ilman että annat rahaa.
Pakkaisit mukaan tavaroita, vaatteita, leluja mitä et tarvitse ja antaisit ne jollekin joka tarvitsee.
Perheelle johon törmäät, lastenkotiin, hotellisiivoojalle, taksikuskille kelle vain.
Aina sitä lomalta tulee jotain ostettua niin tämä pois annettu tila matkalaukussa on vaan positiivinen lisä loman loputtua pakatessa!
Oletko Ajatellut
9
1266
Vastaukset
- minä vaan
Kyllä nytkin alkaa olla jo 50kg tavaraa lähdös Lankalle. Ja vielä tilaa on =). Itselle ja miehelle vain välttämättömimmät kamat mukaan (lähinnä vaatteet jotka on päällä) ja lapsille vähän vaihtovaatetta koneeseen ja juoniorille myös omat ruuat. Ja aina olen toiminut näin.
- hyvää mieltä
uhkuvia ja ko. köyhänapuun uskovia, mutta sallittaneen kunkin tulevan autuaaksi uskossaan.
Omat on riskinsä tässäkin. Jos ja kun, eivät saa muutetuksi romppeita rahaksi ja näin lahjoitusta omiin tarkoituksiinsa sopivaksi, niin heittävät roskiin ja suuttuvat, minkä seuraavan kerran tavatessanne ilmaisevat kyllä. Uskotko tähän?
Ei siis pidä mennä antamaan ihan umpimähkään, ihan mitä vaan, ihan missä vaan ja ihan kenelle vaan.. ihmisiä ne ovat lankalaisetkin, moni on päässyt hyvän ja laadukkaan tavaran makuun, eikä huoli mitään vanhaa tavaraa..
ei edes kolikoita huolinut, joita oli kertynyt puoli vyölaukullista, vaan halusi ehdottomasti euron seteleitä..vein tuttavaperheeseen kaksi UUTTA Nokian kännykkää tehtaan paketissa.Itku alkoi heti,kun ne ei ollu KAMERAkännyjä.Revi siitä huumoria käytettyjen tavaroidesi kanssa,kun ei uusikaan kelpaa ilman viimesenpäälle olevaa uutta tekniikkaa.
- sukulaisille
jaan ja kavereille
- Hikkis
Ayobowan:
Minä olen harrastanut tätä kierrätystä Sri Lankassa jo vuosia. Mukaan otan sellaisia vaatteita ja tavaroita joista voin luopua hyvillä mielin.
Kerään myös ystäviltä käytettyjä pehmoleluja,kännyköitä ja silmälaseja. Nillä on kova kysyntä.Onnellinen hymy on riittävä kiitos.
Paikan päältä saa edulliseti uusia vaatteita tilalle ja tilaa jää vielä tulijaisillekin.
Ostan myös shampoot ja suihkugeelit paikan päältä, mitä niistä Suomesta asti rahaa mukanaan.
Menossa mukana jälleen tammikuun lopussa :-)- harrastanut monta vuotta
Samaa olen tehnyt joka kerta kun jonnekin menen.Tietysti katson kenelle annan, etten nyt aivan rikkaille lahjoittele vaan tosi tarpeeseen.Laukut täynnä mennään ja melkein tyhjänä tullaan.
- Hikkis
harrastanut monta vuotta kirjoitti:
Samaa olen tehnyt joka kerta kun jonnekin menen.Tietysti katson kenelle annan, etten nyt aivan rikkaille lahjoittele vaan tosi tarpeeseen.Laukut täynnä mennään ja melkein tyhjänä tullaan.
Tuohon kun vielä pääsisi, että laukutkin olisivat tyhjät kun palaa.
Minä sorrun aina paikallisen yritystoiminnan tukemiseen :-)ja kivoja juttuja kertyy aina aika lailla. Jaan niitä sitten pitkin vuotta merkkipäiviä viettäville ystävilleni.
Hyvä idea on myös pesettää loman loppusuoralla ne vaatteet joista ei malta luopua.Kotiintulo on mukavaa kun voi laittaa puhtaat vaateet paikoilleen. Samalla tulee työllistettyä paikallisia ihmisiä. - harrastanut monta vuotta
Hikkis kirjoitti:
Tuohon kun vielä pääsisi, että laukutkin olisivat tyhjät kun palaa.
Minä sorrun aina paikallisen yritystoiminnan tukemiseen :-)ja kivoja juttuja kertyy aina aika lailla. Jaan niitä sitten pitkin vuotta merkkipäiviä viettäville ystävilleni.
Hyvä idea on myös pesettää loman loppusuoralla ne vaatteet joista ei malta luopua.Kotiintulo on mukavaa kun voi laittaa puhtaat vaateet paikoilleen. Samalla tulee työllistettyä paikallisia ihmisiä.No ei ne laukut kyllä meilläkään tyhjiä ole, kun kotiin tullaan, taisin vähän kärjistää ;)
Olen kyllä hyvä ostelemaan tavaraa ja vielä kun halavalla saa ;)
Tuo pesettäminen ennen lähtöä onkin hyvä idea.
Minulla on 'Lankalla'eräs perhe,jota olen avittanut jo monta vuotta ja nyt perheen isä jäi junan alle,jäivät melkein puillepaljaille.
Miksi aina kaikkein köyhimmille käy huonosti ;( - minä vaan
että on muitakin olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1244437- 1563747
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1033496Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia402848- 1361796
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta381592Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk251258Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211221Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌231163Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421150