tiivisteet sulaa

Onko kellään muulla sulanut Golf4 variantista tavaratilan sivuikkunoiden tiivisteet.Minulla suli kuluvana kesänä.Tiivisteet ovat nyt ihan hirveän näköiset.Auto vm.2000.Asia on maahantuojalla käsiteltävänä.Ilmeisesti ei aivan outo asia volkkarilla.Jos tiivisteet vaihdetaan,joutuu kuulemma vaihtamaan myös lasit.
6876
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Näin kävi minullakin, syynä liuotinpesuaineen käyttö. Liuotin jäi turhan pitkäksi aikaa pinnalle ikävin seurauksin. Osittain omakin moka kun purkin kyljessä ( Korrek ) varoitettiin siitä erikseen, mutta vw:n olisi syytä lopettaa kyseisen tiivistemateriaalin käyttö, muut kohdat saivat saman käsittelyn mutta ainoastaan takaivuikkunoiden tiivisteet kärsivät.

Äänestä
  • Itse en ole kyllä liuottimia käyttänyt.Ainoastaan talvella konepesussa.

    Äänestä

  • jjj kirjoitti:

    Itse en ole kyllä liuottimia käyttänyt.Ainoastaan talvella konepesussa.

    Olin katsomassa joku aika sitten Herttonimen VW:llä farmari golffia ja siinä samanlainen vaiva takaikkunoiden kanssa. Myyjä sanoi sen olevan tyyppivika. Vaihtotyö maksaa kuulemma noin 300 euroa!! Luulisi kuitenkin jotenkin menevän tehtaan takuuseen?!

    Äänestä

  • jjj kirjoitti:

    Itse en ole kyllä liuottimia käyttänyt.Ainoastaan talvella konepesussa.

    Mulla oli tosiaan ollut auto käytössä 2v ennenkuin tiivisteet pehmenivät ja se tapahtui liuotinpesun jälkeen, piti pestä perusteelliseesti jotta pääsi vahaamaan. Tuskin siihen vahakaan oli syynä kun ei niitä tiivisteitä kukaan tarkoituksella vahaa ?

    Äänestä

Saattaa olla tyhmä kysymys, mutta pystytkö vähän tarkentamaan, että miten toi "sulaminen" ilmenee? Miltä näyttää "sulanut" tiiviste?

T: Huolestunut IV-Golf owner

Äänestä
  • Jossain kohtaa kumissa valumaa,suurimmassa osassa tiiviste on halkeillut ja haurastunut.Näyttää,kuin olisi 30v.vanha.Koskettaessa jää sormiin ihan kuin pikeä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jjjj kirjoitti:

Onko kellään muulla sulanut Golf4 variantista tavaratilan sivuikkunoiden tiivisteet.Minulla suli kuluvana kesänä.Tiivisteet ovat nyt ihan hirveän näköiset.Auto vm.2000.Asia on maahantuojalla käsiteltävänä.Ilmeisesti ei aivan outo asia volkkarilla.Jos tiivisteet vaihdetaan,joutuu kuulemma vaihtamaan myös lasit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu