Onko luvallista?

hiiruli

saako kesyhiiren ja villihiiren risteyttää keskenään jos aikoo itse pitää kaikki hiiret?
onko luvallista pitää villihiirtä häkissä.Löysin kissalta hiirenpennun suusta se oli kunnossa, häntä oli purtu ja se jäi mutkalle. Hiiri oli niin pieni säälin sitä ja päätin ottaa kaveriksi kesyhiirelleni. Se kasvoi hyvin kesyhiireni kanssa isoksi,ne pärjäsivät hyvin keskenään villihiiri oppi parissa tunnissa juoksemaan juoksupyörää. Tiedän että on varmaan luvatonta pitää villihiirtä lemmikkinä, mutta se on jo niin kesy että sitä ei voi päästää vapaaksi.se osaa paeta tarpeeksi nopeasti pakoon ei osaa pelätä.mitä tehdä? hiiriä on ollut monia vuosia ja olen joskus kasvattanutkin niitä. Minua kiinostaisi kesyn ja villinristeytys? niin onko se laitonta.mitä teennnnn?? villihiiri on poika joten naaras on kesyhiiri.synnyttänyt ennenkin.

7

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heh

      Koeta vaan, mutta ei ne luultavasti risteydy! Ne on eri lajia ja ei onnistu lisääntyminen. Ei luonnossakaan eri hiirilajit lisäänny keskenään. Olen eka poikasten ostaja jos ne saat lisääntymään ja maksan vielä hyvin!

      • marja

        Käsittääkseni luonnonvaraisten eläinten pitäminen vangittuna (häkissä jne) on kiellettyä. Olisko jopa ihan laissa säädettyä.


      • Riippuu...

        Riippuu villihiiren lajista. Jos kyseessä on kotiihiiri, risteytyvät helpostikin.
        En ole varma olisiko risteyttäminen laitonta, mutta ei sitä yleensä suositella, sillä jälkikasu ei välttämättä olisi kovin kesyä. Villihiiren pitäminen vangittuna sensijaan on, kuten moni on jo sanonut (Ja minkä aloitusviestin kirjoittajakin jo tiesi).


    • apua!!

      itse olen saanut kun on maitokylmiöön tippunut kiiri otin itselle koska sen tassu oli nyrjähtänyt ja hoidan sitä saisinko tehdä näin hiiri ei pelkää minua alusta astikkaan ja juoksee juoksupyörääkin syö hyvin antoi pestä itsensä ja harjata leikata kynnet ja on kuin kesyhiiri olen ostanut sille häkinkin eikä se varo papan kissaa kun se on lattialla niin se vain nuuski kissaa en uskalla päästää sitä vapaaksi ja en ikinä lopettaisi sitä se on jo minulle kuin perheenjäsen

    • kokokoko

      Luonnonvaraisten eläinten lemmikkinä pitäminen on laissa kiellettyä.

    • akka vaan

      Juu, periaatteesssa villihiiren hoitaminen on laitonta, mutta sen saa listiä mennen tullen. Joten miksikäs ei, pitää häkissä eikä puhu mitään.
      Villi ja kesyhiiri risteytyvät kyllä ja poikaset on harmaan- valkeankirjavia, tai kumman tahansa vanhemman värisiä. Eivät tahdo kesyyntyä kovin hyvin. Kokeilin penskana joskus 40 vuotta sitten

    • kauppias3

      Villihiirien taudit.Mietis nyt,kissa tuo pellolta hiiren,pistät häkkiin.Ties mitä tauteja sitten kantaa ja saat itsekin jotain niiden mukana.Osta se lemmikkihiiri tuolta oikeasta kaupasta,niin saat sentään puhtaan lemmikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      241
      6042
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5834
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      231
      4917
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      14
      4274
    5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      62
      4176
    6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4097
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      27
      4092
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3658
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      57
      2554
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1790
    Aihe