Carina E 1.6 gli
ajettu yli 300tkm. mutta kunnossa.
Alkavaa ruostumista siellä ja täällä.
ajoaikaa ens syksyy asti.
Eli missä hinnoissa noi suurinpiirtein pyörii ja paljonko te olette vastaavista omista maksanut.?
Paljonko kannattaa
4
753
Vastaukset
- Piti...
Kysymän vielä että paljonko E-narinoihin pelti-osat yms.varaosat maksaa.
- toyottt3y
toyotat paaliin
- ensin
purkamoilta, osta sieltä kaikki mitä voi laittaa käytettynä. uudet sitten varaosaliikkeestä, tarvikeosat yleensä noin puolet alkup. hinnasta
- vastauksia täälä saa
kun kaikki teinit ja nivelvikabemarikuskit pääsee vastailemaan.
Eli eli: jos tommosta ruostumista alkaa esiintyä ja 300 rullattu niin pitäisin 1800 ehdottomasti ylärajana. Tietty jos on jouku -96 tai -97 niin saattaa maksaa vähän enemmän vaikka ovat herkempiä ruostumaan (brittivalmisteet ruostuu helpommin ku japsit)
Peltiosista en osaa sanoa tarkempia hintoja, paitsi ostin kyllä omaani AD:lta tarvike takalokasuojan kaaren ja hintaa oli niinkin huimat ku 30 euroa ja oli iso pala, eli saa korjattua kynnyksestä takapätkää, ja samalla puskurin takaa ja tankin luukun puoliväliin asti tulee uutta peltiä.
Tojotan kulutusosat suosittelen ostamaan tojotalta suoraan. Tarvikeosat ku tahtoo tulla euroopan halvimmista puljuista tai muista maista vastaavista paikoista. Tietty kaikki nykyosat tulee mistä tulee, mutta tojotan konttorilta saat laadukkaammat valmisteet, kun ne osaa valita sopivat tavaran toimittajat.
Esimerkiksi lamda-anturit tahtoo tuottaa tojotissa ongelmia ja se johtuu siitä yksinkertasesta syystä kun ostetaan tarvikeosia jotka ei lambdan ollessa kyseessä sovi autoon TAI ei muitten osien osalta kestä. Vesipumput, kytkimet, virranjakajan kannet yms osat on aivan eri luokkaa ku hakee tojotalta. Alkuperäsellä vesipumpulla ajelee sen 250-300tkm ku tarvikkeella ehkä 2,5-3 vuotta...
Omaan karinaani hain joskus tarvikeosia ja niistä ehkä n. 10 % on enää autossa kiinni ja korvattu alkuperäsillä ku ei mokomat tarvikkeet kestä. Tojotalla alkuperäsosat on kulutusosien kohdalla usein aivan kilpailukykyisiä hinnoiltaan tarvikkeisiin. Omaan laihaseokseen virranjakajan kansi pyörijä maksoi yhteensä 32 euroa kun paras tarvikeosatarjous oli parin kympin paikkeilla. Toisaalta taas jarrulevyt oli huomattavasti halvempia tarvikkeina kun tojotalla ja ostin ne tarvikkeena. Alkuperäsessä osassa on kuitenki monesti huomattava ero materiaaleissa ja toimivuudessa, eli auto ei esimerkiksi virranjakajan kannen ollessa kyseessä nyi niinku tarvikeosilla.
Kaiken kaikkiaan mainittakoon että meidän perheessä on kokemusta 90-luvun vuosimallien bemarista, volvosta ja tojotasta ja tojota (Camry ja E-carina) on ollu kaikkein huolettomin, kun taas bemariin sai jatkuvasti vaihtaa niveliä joka puolelle.
Tojota ei oo paras eikä hiljasin ajaa eikä välttämättä nuorison mieleen niinku bemu, mutta mun mielestä aivan riittävän hyvä ajaa ja sillä ruukaa päästä perille asti eikä joka reissun/katsastuksen yhteydessä tarvi olla jotain uusimassa.
Yhteenvetona että Tojota kestää ja on huoleton alkuperäsillä osilla kauan, mutta saattaa olla varsinki brittien osalta herkkä ruostumaan, ja alkanutta ruostumista on vaikea pysäyttää autossa kuin autossa. Lisäksi muut merkit saattaa olla parempia ajaa ja hivenen hiljasempia.
Ai niin ja E-carina on tilava. mä oon 196 senttinen ja mahdun meidän farkkuun takapenkillä istumaan jalat siinä asennossa ku haluaa ja selkä suhteellisen suorana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pienimäki ei anna haastatteluja
medialle Ähtärin kunnan velka sotkuista, kertovat luotettavat lähteet.183991- 373781
- 223240
voitaisiinko unohtaa se sotku?
Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****172014- 881981
En tiedä mitä ajatella
Petaatko perjantaille jotain. Ei meidän kannata minun sydän on viety. Se joka sen vei ei ole mieheni, etkä se ole sinä.361862Naisten ulkonäkö, jos miehiä ei olisi?
Mä meinasin ensiksi, että en aloittaisi tätä keskustelua, ainan nyt, mutta huomasin tossa toisessa ketjussa, että tämä s2471680Hyviä vinkkejä täällä
Eli kaivattua vain kädestä kiinni ja jos vastustelee niin sanoo, että hei beibi beibi nyt mennään vaan. Näin he elivät e171667Myös lähellä keskustaa oleva Marttaliitto jättää lihan pois tilaisuuksistaan ja suosituksistaan.
Marttaliitossa siirrytään terveellisempään ruokavalioon ja ihmiselle tarpeeton liha jätetään pois, ympäristö ja luonto k2011216Jee! Palsta toimii jälleen!
Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.211130