mitä ongelmia on odotettavissa jos asentaa 64-bit kubuntu hardyn? 32-bit toimi maxtorin posahtamiseen asti loistavasti ja nyt ajattelin sitten laittaa 64-bittisen kun prossa sitä kerran tukee.
eikös joidenkin ohjelmien saatavuuden kanssa ainakin taida tulla 64-bittisessä ongelmia?
eikös joidenkin ohjelmien saatavuuden kanssa ainakin taida tulla 64-bittisessä ongelmia?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä Hardy64 toimii ihan hienosti. Jos jostakin syystä kaipaat 32-bittistä ympäristöä, unohda 64-bittisyys. Mm. useat koodekit ovat lähinnä 32-bittisiä muut vain 32-bittisille alustoille tehdyt kolmannen osapuolen ohjelmat kuten vaikkapa Adoben Flash.
Ongelma ei kuitenkaan ole ylitsepääsemätön, koska 32-bittiset ohjelmat saa toimimaan myös 64-bittisessä ympäristössä.
Ehkä perimmäinen kysymys on se, saatko todellista hyötyä 64-bittisestä systeemistä - vaiko riittäisikö "idioottivarmasti" toimiva 32-bittinen kuitenkin paremmin omaan käyttöön.
Kyllä siitä voi ongelmia seurata kun se 64-bittisyys on edelleen lapsipuolen asemassa monessa softassa. Eikä siitä muutenkaan ole oikein käytännössä hyötyä kuin muistiavaruutta kasvatettaessa eli sitten vasta käyttöön kun löytyy 4 gigaa tai enemmän muistia.
Seuraavat pari vuotta mennään vielä komeasti pääasiassa 32-bittisillä systeemeillä.
olet varmaan ihan oikeassa. ehdin jo polttelemaan tuon 64-bittisen rompulle mutta taidan kuitenkin pitäytyä vielä 32-bittisessä niin säästyy säätämisen vaivalta.
ja toisaalta jos haluaisi päätään seinään hakata, niin voisi asentaa vistan :D
mutta näköjään ainakin operan saisi jo 64-bittisenäkin.
"mutta näköjään ainakin operan saisi jo 64-bittisenäkin."
Ei kai? Opera v.9.27 on tarjolla vain 32-bittisenä, mutta se on asennettavissa 64-bittiseen järjestelmään epäsuositeltuine lisävipuineen --force-architecture.
opera desktop team googleen ni löytyy 64 bit
Niinpä tuo olikin. Ja tarjolla nyt oli 9.50 Beta-2. Näemmä toimi mm. yuotube Adoben Flash-9.0.124.
Tosin Beta on aina betaa... Mutta aiemmin käytin 32-bittistä Beta 9.50-1:tä, joka toimi ihan "kohtuullisesti".
Todellinen pointti ajaa 32-bittistä selainta (opera) oli se, että 32-bittiset Adoben flashit ja Sunin javat toimivat kätevästi 64-bittisessä systeemissä.
Ei maksa mitään. Ylitsepääsemättömyyksiä tuskin tulee vastaan.
64-bittisellä käyttiksellä voi ajaa 32 bittisiä ohjelmia, mutta ei toisinpäin. Vedä siitä johtopäätökset.
Eräs tapa oppia tuntemaan systeemiään konepellin alta on nimenomaan asennella 32 bittistä tavaraa 64 bittiseen käyttikseen ;). Ne yleisimmät uppoavat lisävaivatta, kuten flash. Skypeen pääsee asentelemaan sitten paketinhallinan ohi tavaraa 32 bittisen jakeluversion matskusta. Kirjastoja siis lähinnä asennetaan purkamalla paketti ja siirtämällä se kirjasto filu 32-bit kirjaston sijaintiin. 32 bittisten ohjelmien 64-bittisille jakelulle kannattaa valita se staattinen 32-bittinen paketti eikä välttämättä jakelulle tehtyä 32-bittistä versiota esimerkkinä Skype.
Ei mitenkään vaikeaa kunhan ymmärtää mitä tekee.