Auttakaa nyt ja kertokaa mitä minun pitäisi tehdä. Meillä on puoli vuotias tytär jolla on havaittu todella paha kiss aallergia, mikä on todella ikävää sillä meillä on 3-vuotias uroskissa. Kissa on leikattu, terve, kiltti, täysin sisäsiisti ja aivan ihana ja rakastettava otus. Itsestäänselvyys siis kuitenkin on että kissa lähtee nyt talosta.
Mutta..En tunne ketään joka voisi meidän Jasselin ottaa. En kuitenkaan haluaisi antaa sitä täysin ventovieraille, sillä tahtoisin että kiss saisi elää yhtä ihanaa elämää kuin meidän luona, se on päässyt joka aamu valjaissa kävelylle, säännölliset ruoka-ajat jne.. Sitä on rakastettu ja hellitty todella paljon, joten pelkään ettei se saa yhtä hyvää kotia.
Mitä siis teen? En tietenkään tahtoisi lopettaa mirriä, mutta tioisaalta se tuntuisi paremmalta kuin pelko siitä että sitä kohdellaan huonosti.
Kertokaa te, joilla on kissa mitä itse tekisitte vastaavassa tilanteessa!! Kiitos kaikille vaivautuneille!
Kissa ihmisille!!!
13
924
Vastaukset
- Jussi
Itellä kans kissa ja toivon etten joudu tohon tilanteeseen koskaan. Kysele tuttavat läpi ja jos ei kukaan tartte niin pistä ilmoitus lehteen ja haastattelet ihmiset hyvin läpi. Kyllä sellaiset ihmiset tunnistaa 10 minuutin keskustelun jälkeen jotka tosissaan valmiita huolehtimaan eläimestä...
Voimia ja toivottavasti löytyy uusi koti kissille! - Manu (palstan valvoja)
Sisareni - miehensä pahan allergian takia - joutui/tai paremminkin: joutuivat luopumaan kissastaan. No: sisareni pisti ns. "haun päälle", ja jonkin ajan kuluttua löytyikin luotettavan tuntuinen uusi koti kisulle. Ja pisteenä i:n päälle: sisareni kävi katsomassa kissaansa uudessa kodissa niin monta kertaa, kunnes eräänä päivänä kissa ei enää tuntenut entistä "emäntäänsä". Se tarina päättyi onnellisesti - ja tietääkseni kissa eli pitkän ja onnellisen elämän uudessa kodissaan. Sinun kissasi ansaitsee saman, joten: älä anna periksi! Onnea matkaan, t. Manu (palstan valvoja) & oma kissakansa.
- Mimosa
Hei.Todella ikävä tuo sinun tapaus.Itse olen ollut samassa tilanteessa.Ja muisto tuo vieläkin kyyneleet silmiin.Olen itse allerginen niin että henki vaan pihisee jos hiukan kauemmin olen paikassa jossa on kissa/kissoja.Mieheni hoiti koko jutun todella tahdikkaasti mutta ikävöin silti niitä vieläkin.Koskapa aikaa ei ollut etsiä uutta kotia heille niin mieheni toimitti ne Kissataloon H:gin pakilaan.Aivan upeata toimintaa siellä.Minä en ole Oliveria enkä Minttua sen jälkeen nähnyt mutta uskon, että uusi koti löytyi heillekin.En nyt muuta tähän hätään osaa sanoa kuin että ilmoittele kaikkialla ja mieti tuota kissataloa mutta älä vain lopeta elämää.Minäkin olen nyt anopin kisunpoikasia ilmoittanut jo 3 meen paikkaan ja yksi pentu on jo varattu:)Että Voimia ja Tsemppiä Sinulle ja perheellesi:o)
- mikko
Mielestäni paras ratkaisu on lopetus jos kisua ei huoli joku luotettava tuttava, en luovuttaisi omaa kissaani ikinä tuntemattomalle kissa voi elää 20vuotta ja kohdata vaikka kuinka epäinhimillisiä kärsimyksiä se vasta julmaa on rakastamaasi eläintä kohtaan.... on paljon reilumpaa antaa piikki ja kantaa vastuu
- Vicky
Suomessa on paljon kissoja rakastavia ihmisiä. Anna kissa johonkin sellaiseen kotiin, missä voit käydä sitä alussa katsomassa. Plussaa tietysti on, jos perheessä on muita lemmikkejä, joista voit nähdä niiden kunnon.
Anna kissallesi mahdollisuus! - Katkat
Vicky kirjoitti:
Suomessa on paljon kissoja rakastavia ihmisiä. Anna kissa johonkin sellaiseen kotiin, missä voit käydä sitä alussa katsomassa. Plussaa tietysti on, jos perheessä on muita lemmikkejä, joista voit nähdä niiden kunnon.
Anna kissallesi mahdollisuus!on aina noita jotka ovat heti ehdottamassa eläimen tappamista. He eivät ole eläinystäviä. Sellaisille älä koskaan anna eläintäsi. Heille ei eläimen elämä ole minkään arvoinen. Onneksi on olemassa ihmisiä jotka tekevät kaikkensa eläinten hyväksi. Löydät kyllä hyvän kodin kissallesi. Pidä yhteyttä uuteen kotiin, että tiedät miten kissallasi menee. Toivon onnea hyvän kodin etsinnässä.
- mikko
Katkat kirjoitti:
on aina noita jotka ovat heti ehdottamassa eläimen tappamista. He eivät ole eläinystäviä. Sellaisille älä koskaan anna eläintäsi. Heille ei eläimen elämä ole minkään arvoinen. Onneksi on olemassa ihmisiä jotka tekevät kaikkensa eläinten hyväksi. Löydät kyllä hyvän kodin kissallesi. Pidä yhteyttä uuteen kotiin, että tiedät miten kissallasi menee. Toivon onnea hyvän kodin etsinnässä.
kyllä minä pidän itseäni eläinrakkaana edelleenkin mielestäni osoittaa suurta vastuuntuntoa/rakkautta omaa kissaa kohtaan että kun on sen hankkinut niin pitää siitä sitten hyvää huolta sen 20 vuotta, jos ei siihen pysty niin pitää yrittää saada kissa jollekkin luotettavalle sukulaiselle jne... niinhän sanoin alunperinkin mutta jos se antaa jollekkin vieraalle niin et voi olla mitenkään varma miten sitä kohdellaan pidemmän päälle??? Mitenkäs jos kissa vaikka karkaa uudesta kodista näkee ensin nälkää muutaman kuukauden ja kuolee lopulta pakkaseen eikö se ole kärsimystä?? jne jne..koskaan et voi olla varma miten käy . kissa on elänyt tähän asti onnellisen elämän niinkuin kysyjä kirjoittikin ja kysyjä pohtii asiaa juuri samalta kannalta kuin minäkin niin ikävää kuin se onkin päättää elämä se on kuitenkin vastuun kantamista loppuun asti!!!parempi että kissasta ja sen tähän astisesta elämästä jää kaunis muisto ja varmuus että koskaan ei tarvitse kärsiä...
sitäpaitsi kissojen taivaassa paistaa aina aurinko ja on niittyjä täynnä perhosia ja eläimiä missä vaellella sekä varjoisia puita päiväunille!!! - Likka
Katkat kirjoitti:
on aina noita jotka ovat heti ehdottamassa eläimen tappamista. He eivät ole eläinystäviä. Sellaisille älä koskaan anna eläintäsi. Heille ei eläimen elämä ole minkään arvoinen. Onneksi on olemassa ihmisiä jotka tekevät kaikkensa eläinten hyväksi. Löydät kyllä hyvän kodin kissallesi. Pidä yhteyttä uuteen kotiin, että tiedät miten kissallasi menee. Toivon onnea hyvän kodin etsinnässä.
Mä tunne erään perheen jotka yhdessä vaiheessa ottivat kissoja (yksi kerrallaan). Niitä pidettiin vuosi tai kaksi ja kun kissa teki jotain epämieluisaa... vaikkapa pissasi kenkään niin kissa vietiin piikille. Eli kyllästyttiin kissaan ja piikki ja murheet pois.
Eihän tämä nyt liity tähän alkuperäiseen viestiin, mutta halusin kertoa tämän järkyttävän tavan pitää kissoja. No nyt eivät ole vuosiin kissoja ottaneet sillä kerran sanoin sopivan kuuluvalla ääänellä mielipiteeni tällaisista teoista. Piikki ei todellakaan ole ratkaisu siihen jos ei voi tai halua pitää eläintä.
Kannattaa siis kysellä monilta ja toi Manun kertoma kokemus vaikutti tosi fiksulta... siinä tulee sielunhoitoa hänelle joka joutuu luopumaan eläimestään vasten tahtoaan.
- CattiFani
Ei missään nimessä piikille!!! Et varmaan haluaisi että sinut lopetettaisiin pitovaikeuksien takia. Varmasti joku sukulainen voi ottaa ja siellä voi aina käydä katsomassa kissaa. On väärin viedä kissa piikille jos se on aivan terve ja muuten kunnossa. Ajattele rakasta kisuasi, et sinä sitä halua tappaa jos se voi saada hyvän elämän jossain muualla...
- Surullinen
Kun ei ole ketään sukulaista joka kisun ottaisi! Minun ja mieheni vanhemmat ovat molemmat allergisia, sellaisia kavereita meillä ei ole jotka mirrin voisivat ottaa.
En itse koe itseäni itsekkääksi ja eläintenvihaajaksi vaikka veisin kissan piikille, en sitä tietenkään tahtoisi tehdä mutta en myöskään halua että se ei saa kunnollista elämää.
Ei ole ketään joka sen ottaisi. En haluaisi että se joutuu ahtaalle kissataloon. Rakastan kissaamme niin paljon että tahtoisin sen saavan elää kuin aina minun luonani. Meillä alkaa olla jo kiire, tyttö ja minä ollaan oltu nyt mummolass aja etitty samalla uutta kotia.
Tää on ihan kamalaa. - Manu (palstan valvoja)
Surullinen kirjoitti:
Kun ei ole ketään sukulaista joka kisun ottaisi! Minun ja mieheni vanhemmat ovat molemmat allergisia, sellaisia kavereita meillä ei ole jotka mirrin voisivat ottaa.
En itse koe itseäni itsekkääksi ja eläintenvihaajaksi vaikka veisin kissan piikille, en sitä tietenkään tahtoisi tehdä mutta en myöskään halua että se ei saa kunnollista elämää.
Ei ole ketään joka sen ottaisi. En haluaisi että se joutuu ahtaalle kissataloon. Rakastan kissaamme niin paljon että tahtoisin sen saavan elää kuin aina minun luonani. Meillä alkaa olla jo kiire, tyttö ja minä ollaan oltu nyt mummolass aja etitty samalla uutta kotia.
Tää on ihan kamalaa.uuteen kotiin - miksi ei voisi toteutua? Tiedoksi Sinulle vielä, että on eläinlääkäreitä jotka EIVÄT lopeta täysin tervettä kissaa ilman perusteita. Joten - kissatalo tai vastaava voisi olla ns. välietappi kissallesi matkalla uuteen kotiin, eikö? Ymmärrän ikävän tilanteen, mutta ÄLÄ ANNA PERIKSI!!! T. Manu (palstan valvoja) & oma kissakansa.
- Kissojen paras kaveri
Tänä vuonna meidän kissoilla oli poikkeuksellisen runsas pentuvuosi, me kyselimme pikkuveljen kanssa tuttavat ja sukulaiset läpi, kuka haluaisi suloisen pentusen...me luovuimme jo toivosta, kunnes meidän serkku tuli kylään ja otti 2 pentua...tämän vuotisista pennuista meillä on 12:sta 2 jäljellä ja tuskin ne kaksi minnekkään enää menee. Yleensä meillä on joka vuosi kaikki pennut vain emo vienyt parempaan paikkaan, mutta tänä vuonna me huolehdimme kissat parempaan paikkaan.
- Kissa
Kun leikkauttaa kissan, ei tarvitse etsiä pennuille aina koteja ja pääse paljon helpommalla. Rahallisesti ei ole kovin kallista verrattuna pentujen kotien etsimis tuskaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6578035Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672310Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332237- 1471809
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281315Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511245Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131195Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65856Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.60851Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7773