Onko jollain kokemusta "teeseitse" käyttövesiputkien vetämisestä vanhojen tilalle. Vanhat putket lattia- ja seinävalujen sisällä. Pitäisi vetää kolmeen vesipisteeseen pannuhuoneen sulkuventtiileiltä. Ideana käyttää muoviputkea "kotelon" sisällä katonrajassa ja sieltä "kromatulla" kupariputkella vedot alas kylpyhuoneessa ja vessassa, missä putket tulee näkyville. Onko muovi- ja kupariputki- yhdistelmän vedossa jotain erityishaasteita? Saako tavallinen harrastajarakentaja "helmiliitokset" pitämään vai tarvitaanko jotain putkimiesten "poppakonsteja"? Itse työ näyttäisi melko suoraviivaiselta yhden putkilinjan vedolta joka päättyy keittiöön ja josta tulee kaksi alasvetoa suihkulaitteelle ja vessanhanalle.
Käyttövesiputkien uudistus omina töinä
10
2345
Vastaukset
- juuri noin
helppoa ja osat saa biltemasta.
- halpa+hyvä=2 tuotett
Ei tuu merkittävästi kalliimmaksi ostaa laadukkaita osia.
Bilteman helyt on jotain ihan ala-arvoista seosta.
Itsellä alkaneet mennä ihan sonnan näköisiksi vajaassa 5 vuodessa.
Noissa usein tarkoitus olis kestää vuosikymmeniä, niin se muutama kymppi enemmän laadukkaammista osista kannattaa maksaa.
Bilteman helmillä voi tehä sellaisia liitoksia jota pitää olla yhtenään nujuamassa kun maku muuttuu, kuten vesihanat tms.
- phpte
Juu, vedä vaikka wirsbolla ne piiloputket, mut laita toki myös suojaputket (wirsbolle) ni ei tule kondenssiongelmia. Helmiliitoksissa ei oo mitään kummallista ku muistaa varmistua että putki on pohjassa ennenku alkaa kiristään ja muistaa laittaa siihen wirsboon tukiholkin joka liitokseen. Eipä tommosten kytkentöjen teettäminen amatimiehelläkään tuu kovin kalliiks eikä tarvi sit joka reissulle laittaa linjasulkuja kiinni ku on kotoo poissa.
- ......
Omassa talossani juuri teetin käyttövesiputkiremontin, yhden miehen firma sen teki, ei mikään iso LVI-firma. Homma tehtiin komposiittiputkin, putkea kului varmaankin 50-60 metriä, pintasennuksena, vanhat linjat jätettiin sinne seinien ja lattioiden uumeniin.
Erikoistyökaluja homma vaatii ja myös hieman ammattitiaitoa, joten kotitalousvähennyksen huomioonottaen ei taida paljon säästää ja toisaalta saa sitten putkilinjat, jotka pitävät vettä. Siistit tuli linjat ja nyt saa rauhassa nukkua yönsä, kun ei tarvitse vesivahinkoa pelätä. - Pexiä
Käytettäessä halpaa 15 mm muovia tulee asentaa jakotukki ja tämän tietää jokainen ammattilainen. Pistoliitoksia voi asentaa, mikäli löytyy liitin. Aina vaihdettavat putket. Varmaan keittiöön löytyy muovi/ Cu adapterit. Lämmönjakohuoneessa on yleensä vanhastaan ollut kupariputket.
- tarvii jakotukkia
jos on avattava luukku jokaisen liittimen kohdalla!! helpompi kyl jakotukki on jos monta vesipistettä ei tarvii ku yhen luukun!!!! kandee kannakoida hyvin ettei pauku suojaputkeen!!!!!!!!!!
kannattaa suunnittella kunnolla, jakotukkien sijoitukset ja mahddollisten vuotohälyttyimiä myöten. Vedot hanoilta jakotukille suojaputkissa.
Asennus ohjeissa löytyy liitosten oikea kiristystapa käytetyille liittimille. Järjestelmän koeponnistuskin kannattaa tehdä liitosten pitävyyden toteamiseksi.- RaakaRane
asennuksen luotettavuudesta jää sinulle. Jos sattuu vesivahinko, voi vakuutusyhtiö jättää korvaamatta, koska työtä ei ole tehnyt asennusliike.
Jätä asennushommat ammattilaisille, jotka käyttävät hyväksyttyjä komponentteja ja luotettavia asennusmenetelmiä. Halpahalleissa myydään paljon LVI-tavaraa, joilla ei ole välttämättä hyväksynnät kunnossa tai niiden käyttökohteet on rajoitettu johonkin muuhun tarkoitukseen kuin kodin LVI-asennuksiin.- laattasaumat
ja nulvatut mutterit. Se on huolellisuudesta ja viitseliäisyydestä kiinni. Jos ne koeponnistetaan, niin ne kestävät kyllä puolet alempiakin paineita.
- seppä....kö?
Mitähän meinaat vakuutusyhtiön tuumaavan jos/kun sattuu vesivahinko talossa??? on nimittäin niin että vaikka posahtais esimerkiksi astinpesukoneen liitosputki joka ei liity milläänlailla noihin ite asennettuihin putkiin niin alentavat korvausta ihan mielivaltaisesti... eikä auta mikään...
Lue ainakin vakuutusehtos ihan ajatuksen kanssa ja kahteen kertaan, melkeen suosittelen vielä kysäseen omasta yhtiöstäs että millanen kanta niillä on jos jotain sattuu ja on ihan kotikokin asentamat putket...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1066852- 954371
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista473678Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483482- 513418
- 1863379
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242899- 672604
- 432431
- 131814