TAlomme on parhaillaan valmistumassa ja yläkertaan tulee kahdelle tyttärellemme - 2v ja 5v - n. 20m2:n huone (tässä vaiheessa vielä yhteinen). Haluaisin huoneen yhteen nurkkaan "toimintapisteen", jossa olisi mm. katosta riippuvat renkaat, seinällä ne liikuntasalin "poikkipuut" (mitkä nyt ovatkaan nimeltään...). Lattialla liikuntatunneilta tuttu pehmeä (n. 5cm) paksu matto. Mistä näitä kaikkia välineitä olisi paras hankkia? Ja tulisiko muita ideoita, mitä tässä toimintapisteessä voisi olla? Siis nurkkaus, jossa lapset saavat luvallisesti peuhata, hyppiä, kuluttaa energiaansa (jota näillä piisaa...)
Vastaukset 5
- _he_ haluavat ja
suosittelen riehumista pihalla. Meidän talossa on sisällä riehuminen kielletty paitsi omissa huoneissa. Kuitenkin riehuminen leviää lasten huoneista yhteisiin tiloihin ja silloin tulee käsky mennä ulos.
Eli jos lähistöltä ei löydy lasten leikkipaikkaa, niin rakentaa omaan pihan sellaisen. Uusimassa K-raudan kuvastossa oli telineitä ja liukumäkiä.
Sadepäivien varalle tietokone joka muksun huoneeseen ja dvd-elokuvia ja pelejä, niin rauha säilyy mukavasti. Mulla lapset ovat nyt 4-12 vuotiaita.- haluan vinkkejä nimenomaan ...
meillä saa sisälläkin purkaa energiaa, kunhan ei riko paikkoja tai häiritse toisia. Ulkona luonto tarjoaa toimintaa lapsille yllin kyllin ja jonkinlaisia "välineitäkin" pihalle hankitaan mutta haluan lastenhuoneeseen myös se peuhunurkkauksen. Tietokonetta tai telkkaria emme aio laittaa lasten huoneeseen, niitä käytetään kontrolloidusti vanhempien silmien alla.
Edelleen ideoita kaivataan?
- Aradiatar
..tytölleni BR-leluista tukevan liukumäen, suosittelen lämpimästi. Voi käyttää niin sisällä kuin ulkona, eikä hintakaan käyttöikään verraten ole päätähuimaava. Merkki oli Little tikes. Pienempi maksaa n.50e, isompi n.100e.
- outiiii
Katso esim. www.piresma.fi
- lastenhuoneet
yläkertaan? Me teimme saman virheen muutama vuosi sitten. Käytäntö on osoittanut ainakin meidän kohdallamme, että lapset (4 kpl) olisi pitänyt sijoittaa vanhempien makuuhuoneen alapuolelle. Varsinaisia lasten leikki- ja oleskelutiloja varten olisi pitänyt rakentaa kellari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531077Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221050Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562