Onko gynekologilla tapana...

... kokeilla rintojakin? Kävin gynellä (miespuolisella) ja hän sitten kokeili samalla rintojani... jäin vain sitten miettimään, että onko tämä tavallistakin?!
62342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä. Toiset gynet tunnustelevat myös rinnat. Enkä pidä tätä lainkaan huonona asiana. Itsekin täytyy myöntää ettei niitä rintoja tule niin usein kunnolla tutkiskeltua. Ja kuten Anastaciallekin, rintasyöpä voi kehittyä myös nuorille. Joten on kai positiivinen asia että lääkärisi tekee kunnon tutkimuksen kun sen tekee. Lääkäri tekee työtään ja on varmaan tutkinut niin monet rinnat ettei se hänen mieltään hetkauta puoleen eikä toiseen.

Äänestä

Multa ainakin kokeillaan joka kerta, mikä on mielestäni hyvä juttu. Itse ku oon laiska tutkiskelemaan onko mahdollisesti kyhmyjä.

Äänestä
  • joo ei käynti muuten ollut mitenkään epämiellyttävä, mutta oli pakko tarkistaa että tämä kuuluu käytäntöön, kun en ollut aikaisemmin kuullut moisesta. :)

    Äänestä

  • Tytti kirjoitti:

    joo ei käynti muuten ollut mitenkään epämiellyttävä, mutta oli pakko tarkistaa että tämä kuuluu käytäntöön, kun en ollut aikaisemmin kuullut moisesta. :)

    se vaihtelee, mulla ei gyne ikänään ole tutkinut rintoja, ei kukaan ja käyntejä kyllä on ollut.

    Äänestä

  • tilippa kirjoitti:

    se vaihtelee, mulla ei gyne ikänään ole tutkinut rintoja, ei kukaan ja käyntejä kyllä on ollut.

    Se rintojen tutkiminen taitaa olla harvinaista? Itselläkin 15 vuoden aikana vain yhden kerran lääkäri tutki rinnat. Vaikka käyntejä on ollut paljon, kaksi raskautta ja vuotuiset e-pillerien uusintakäynnit. Papakoe muistetaan kyllä aina, mutta rintoja ei. Multahan löytyikin heti kyhmy kun ekan kerran tutkittiin, sitten kuvaukseen... mutta oli onneksi vain vaaraton möykky. Enkä ollu kyllä itsekään koskaan tutkinu niin että olisin huomannu koko kyhmyä.

    Jostain gyne-tutkimuksen kuvauksesta muistan lukeneeni, että siihen kuuluisi aina myös rintojen tutkiminen. Miksiköhän niin ei käytännössä kuitenkaan ole? Eihän se monta minuuttia lisää aikaa vie.

    Äänestä

On ihan tavallista. Ainakin yksityisillä on tapana tehdä. Ja minusta on tosi hyvä, että tutkivat. Jos tuntuu oudolta tuo miesgyne, niin mene naiselle seuraavan kerran. Sen voi kyllä sanoa aikaa varatessa. Itse käyn aina naisella, periaatekysymys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tytti kirjoitti:

... kokeilla rintojakin? Kävin gynellä (miespuolisella) ja hän sitten kokeili samalla rintojani... jäin vain sitten miettimään, että onko tämä tavallistakin?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu