avast tai avg Zone-Alarm free.
mozilla firefox laajennukset no script ja ablock
plus ja siihen esenna viltteri http://www.viltteri.net/ ei enää mainoksista ja nettimittareista haittaa.
spywareblster http://koti.mbnet.fi/pattaya1/
ja siihen spywareblastersiin laita customblocking.txt
niin sinulla lisäksi tuhansia örkkejä vastaan suoja troijalaisia sun muita.
sitten host
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/320373
ja lopuksi ommellaan reikiä umpeen xp.ssä.
xp-antispy ja safe xp
nyt sinulla on ilmaiseksi hyvä suoja.
Hyvä suoja XP - ilmaiseksi!
2
967
Vastaukset
- kljölkjlkjlkjöj
Ei käy kaikille,kun koneen pitää säilyä "normaalina". Elikkä Windows, Internet Explorer -pohjaisena.
Olen joskus, useampaankin kertaan, käyttänyt Mozillaa, mutta se loppui siihen, että Mozillassa on käytettävyyspuutteita ja toimintaeroja verrattuna MS:n tavaraan. Jos se olisi 100% yhteensopiva, niin sitten se olisi hyvä.
Zone-Alarm oli joskus käytössä, mutta senkin heitin veks, koska rupesi jumiin. Nyt on ollut Comodo käytössä, joka on toistaiseksi kelvannut:
http://forums.comodo.com/
Yksi temppu on poistaa tarpeettomia ja epäilyttäviä palveluja Windowsista. Samalla kone rauhoittuu ja nopeutuu. Olen käyttänyt saksalaista ohjetta siihen, tuossa lienee vastaava teksti:
http://kimmeringer.de/kaune/xp/
Major Geek'iltä löytyy paljon aiheeseen liittyvää tavaraa:
http://majorgeeks.com/
Windows on seula, minkäs teet? Odottelemme tässä jotain tulevaa versiota käyttäristä, jossa suojaus on jotenkin paremmin sisäänrakennettu.
Yksi keino on rajoittaa nettiyhteys vain yhteen koneeseen, joka voi toimia hiekkalaatikkona erilaisille pelleille ja pitää tärkeämmät tiedot muilla koneilla. - Tosiaankin
Todella hyvän tietoturvan. Online Armor Zonen tilalle, ja noita antispy ja safe xp -ohjelmia en ole kyllä tarvinnut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741114
- 751111
- 481004
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104958- 51935
- 33717
- 49704
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607- 50590
Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118557