Silmien valoherkkyys..apuva.

Eilen alkoi kumma oire johon en ikinä ennen ole törmännyt.
Silmät tuntui kivalta, mutta en reagoinut siihen kovasti koska oli ollut aika railakas viikonloppu ja käyttänyt kertakäyttö piilareita vähän liiankin kauan.
Ulos mentäessä "tuttu" oire muuttuikin ihan oudoksi. Jouduin valoisassa ilmassa siristelemään silmiä ihan kuin katsoisi suoraan aurinkoon. Ajamisesta ei meinannut tulla mitään, koska häikäisi niin kamalasti. Silmät alkoi vuotamaan ja joutui jopa pysähtymään, koska haittasi niin pahasti.
Teen liikkuvaa työtä ja joudun ajamaan paljon. Tänään sama juttu jatkui. Sisällä kaikki hyvin, mutta taas ulos mentäessä valo tuntuu ihan kamalalle, eikä ajamisesta tahdo tulla mitään.

Allergiat kävi mielessä, mutta jos nyt olisi joku uusi allergia iskenyt niin luulisi nenän oireilevan ensin.

Onko samanlaisia kokemuksia kellään? Mistä moinen yhtäkkinen ongelma on voinut tulla? Luin eräältä palstalta valoherkkyydestä ja siellä ihmiset kertoivat joutuvansa käyttämään aina näihin aikoihin aurinkolaseja. Ei vaan ikinä ennen tällaista ollut, joten voikohan olla ohimenevää?

3

2333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tunne mulle

      mulla se oli iriitin ensi oire.Mutta toivottavasti sulla ei.

    • itsekin kärsivä

      Oon aika sale, että kyseessä on kuivasilmäisyys. Se voi nääs aiheuttaa valonarkuutta. Kokeile apteekin kosteuttavia tippoja ja geelejä, sillä ne voi auttaa. Käytä vaikka aurinkolaseja ajaessa, sitten ei se auton kuiva sisäilmakaan pääse pahentamaan oireitasi. Kuivasilmäsyys on monesti ohimenevää, mutta voi jäädä pysyväksikin. Tällöin se yleensä kuitenkin helpottuu.

      • Kävinkin heti ostamassa silmätippoja kosteuttamiseen, ei ollut apua. Silmät toki tuntunut erikoisen kuivalta. Pitänee hankkia aurinkolasit vahvuuksilla jos tää jatkuu. Onneksi tänään ollut pilvinen päivä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2922
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      134
      2111
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1788
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      164
      1395
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1341
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      63
      1319
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      79
      1252
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1122
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1069
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1017
    Aihe