Tä mopo on toiminut kunnes nyt alkoi oireilemaan. Käynnistettäessä tyhjäkäynnillä kaikki tuntuu olevan kunnossa. Lisättäessä kierroksia tietyssä pisteessä kone alkaa "pätkimään". Tehoa tuntuisi riittävän mutta jostain syystä tuntuu että jokin ahdistaisi moottoria. Ajettaessa huippunopeus on siellä 30km/h paikkeilla, kovempaa ei kulje edes alamäkeen. Lisäksi kone puskee mielestäni aivan liian suuren määrän öljyä putkeen ja tunkee sinistä/paksua savua. Ei se ennen ole moista tehnyt. Olisiko kellään tietoa missä olisi vika?
Tähän asti tutkittu kaasari 2 kertaa, vaihdettu tulppa, tutkittu tulpan hattu, testattu ilman pakoputkea sekä putken kanssa. Ei eroa, aluksi epäiltiin putki olisi tukkeessa mutta ei ollut.
Voisiko olla mahdollista että ongelmat liittyisivät jollain tavalla mäntään? Ja sitten mitenkäs tuo kopan avaaminen toimii? Osaisiko sen tehdä itse kotona vai onko se niin vittumainen tehtävä että jättää sen suosiolla jollekkin koulutuksen saaneelle henkilölle.
RX50 pätkii ja röpöttää
7
4526
Vastaukset
- joujou
Jos se saa liikaa öljyä niin kannattais säätää öljy pumppua.Se seos mikä menee moottoriin voi olla liian öljypitoinen,joten isoilla kierroksilla kun kaasu on pohjassa,päästää öljy pumppu moottorin täyteen öljyy ja kone alkaa pätkimään,kun seos ei poistu oikeassa tahdissa sylinteristä.Sen lisäks öljyy menee pakoputkeen ja se ei tuu pois ja se vasta tehoja heikentää ja pahimmassa tapauksessa se öljy voi alkaa paukkamaan siellä pakoputkessa ja aiheuttaa pahojakin vaurioita.Eli kannattaa se öljyn saanti fixaa kuntoo ;)
- joujou
Kaasarin pääsuutin voi kans olla väärä koska se vaikuttaa öljyn syöttöön.Jos on liian iso niin päästää liikaa öljyä ja alkaa röpöttää,ja jos on liian pieni ei päästä tarpeeks öljyä ja moottori voi jopa leikkaa kiinni.Kannattaa katsoa oikeen suuttimen kokoa ohje kirjasta tai asian tuntevilta henkilöiltä.Aprilia rx ohje kirjan voi myös ladata aprilian sivuilta.
- Säätövika
Kaikkialla aina sanotaan että säädä öljynsaantia, mite hitossa se tapahtuu? :o
- k-orjaaja
virtapään vialta,hyvin samanlainen oire kuin jokin aika sitten korjaamassani räxässä. virtapään vaihto auttoi kyseiseen oireeseen, mutta sun pitää ensin mitata virta-arvot ja se onnistuu vain hyvällä mittarilla ja valmistajan antamiin raja-arvoihin katsoen. Kone yleensä pelaa moitteettomasti alakierroksilla mutta vauhtia lisättäessä alkaa prötäämään,ja jos tupan vaihto ei auta, niin virtalaitteet olisi seuraavat.En nyt äkkiseltään muista niitä oikeita arvoja, mutta maahantuojalta ne kyllä saa.
- mäxä1234
mulla on sama vika
- mopo tuntija
Kaasarin pää suutin on mitä toden näköisimmin väärä/ säädöt pielessä. jos ei ole näistä mikään nii on öljy pympus vikaaaa...
- atv1
Mikä on kun 50 cc 2 t mönkiä toimii muuten hyvin muttav kun kierrokset
Lyö tappiin niin alkaa tekemään pätkäsyitä.ps ei röpötä vaan tekee pätkäsyitä.?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1715217- 1974117
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1403725Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat653072Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia533010- 1461997
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441757Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.391515Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631444Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261319