osaako kukaan sanoa kun tutullani oli 560 noin pyöreästi sakkoa maksamatta ja joutu nyt lähtemään istumaan. jotkut puhuvat ettei hänen tarvitse istua kuin 10 pvä (1/3 tuomiosta)ensikertalaisen sakkojen laiminlyönnistä, mutta toiset sanovat että 30 päivää. mistä saan varman vastaukset kun mistään en saa tietoa.
Sakko
pelästynyt
5325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on tuttusi etkä sinä itse niin mitäs sillä tiedolla teet? Kyllä se tuttusi sinulle sitten kertoo paljonko tuli istumista ja hänelle se kyllä kerrotaan aikanaan varmasti.
mutta onko mahdollista istua vain 1/3?
vaan onko mahdollista se että voi istua vain sen 1/3?
ei voi vastata. Istuttavan ajan pituus ei riipu sitä, kuinka paljon euromääräisesti sakkoja on maksamatta, vaan päiväsakkojen lukumäärästä. Kun muunnetaan, niin 3 päiväsakkoa vastaa yksi päivä vankeutta. Siitä tuo virheellinen käsitys 1/3 tulee.
Esimerkiksi, jos päiväsakkoja on maksamatta 30 kpl, istumista tulee 10 päivää.
Jos kaverillasi euromäärä on 560, ja hän on ns. kuuden euron mies eli pienituloinen (päiväsakon rahamäärä pienin mahdollinen 6 euroa), hänellä on 94 päiväsakkoa maksamatta (560 jaettuna 6:lla, pyöristetään ylöspäin), istumista tulee 31 päivää.
Tässä pääsääntö. Sitten on poikkeuksia erittäin pienten sakkojen, pienempien rankkarisakkojen ja taas sitten tosi isojen pompsien kanssa, joten tuo 31 päivän laskelma ei välttämättä pidä paikkaansa (kun emme tiedä, kuinka suuria yksittäiset sakot ovat ja ovatko käräjäoikeuden tuomitsemia vai rankkareita). Mutta en sekoita päätäsi enempää.
se sun kaveri istuu 1/3 osan 560 eurosta. Päiväsakkojen määrä tosiaan hieman helpottaisi vastaamista.