Renault laguna

Hanna

harkitsen renault lagunan ostoa, voisiko joku ystävällinen kertoa 2001 ja ylöspäin olevista malleista. kun enoikein ymmärrä.

miten ihmeessä esimerkiksi laguna authentique 2003 171000km 1.8 koneella maksaa 8900 € ja 2001 157000km 1.8 koeella 8800€?

-hanna-

6

2930

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2002 mallin

      10 000 eurolla, 104 000 ajettu.

    • TDO

      Juuri kakkossarjan Lagunassa on ollut tuhottomas-
      ti nivel, sähkö ym vikoja ja eteenkin 2001-03 vm
      siksi niiden hinnat ovat melko alhaiset!

    • 2002 1.8

      Noilla tiedoilla vaikea sanoa, mistä hintaero johtuu. Joko autoissa on kunnossta tai varustelussa eroja tai sitten toinen hinnoittelee ylä- ja toinen alakanttiin. Hinnoittelu riippuu muustakin kuin vuosimallista ja kilometreistä. Kaupunkien välillä on hintaeroja, onko myyjä liike vai yksityinen jne. vaikuttavat. Osa hinnoittelee nykyään käytännössä suoraan nettona, osa jättää tinkivaraa. Auton kunto, varusteet ja väri vaikuttavat myös. Tuleeko talvirenkaat mukaan, onko aluvanteita, vetokoukkua jne. Jos on suuria huoltoja (tyyliin á 1000 €) tulossa, voi hinta olla alempi - tai sitten ei. Esimerkiksi talvirengassetti (4 kpl) maksaa 600 - 800 euroa, eli se voi tavallaan tehdä 10 % lisää hintaan, jos joutuu heti ostamaan syksyllä renkaat.

      Kannattaa (ja pitääkin) käydä katsomassa autot luonnossa ja koeajaa ne myös. Auto on käytettynä yksilö, ja kunto ei välttämättä näy hinnassa, eli kannattaa koeajaa useampia yksilöitä ja valita hinta/laatusuhteeltaan parhaalta vaikuttava.

    • aaakkkkaa

      Varustetasosta riippuu myös hintaero, ehkä paikka missä huollot tehty vaikuttaa. Merkkiliikkeessähän pitäisi tehdä kaikki huoltoon kuuluva, muualla vain pakolliset, näin huolto on tietysti myös kuluttajaystävällisempi hinnaltaan muualla. Minulla on authentiquessa lisäksi muuta pikkukivaa, mikä vaihdossa vaikuttanee hintaan (esim. luistonesto)

      • Hanna

        omasta mielstä löysinaika edullisen lagunan.

        http://www.vaihtoplus.fi/vinfo.asp?vid=BBF785


        laguna oli täysin virheetön ja kaikki hollot oli tehty. loppu hinnaksi tuli 9200 €.

        vai mitä mieltä muutkin on?


        akku oli ilmeisesti irroitettu huollon yhtedessä ja radio/cd laitteisto pyysi koodia, jota ei ollut. niin kokeilin kerran väärää koodia niin nyt tulee pelkkä error, eikä pysty antamaan uutta koodia. olisiko kellään apuja tiedossa?

        uuden koodin olen tilannut jo maahantuojalta.


    • Juuuuukkaa

      Itse löysin pari 1,6 -03 Laguna farmaria alle 10000 ja ajettu on 70-100 tkm ja autoissa samat varusteet. Mutta sitten taas toisaalta pari vuotta vanhempia (-01, -02) Vectroja saa ostaa samalla hinnalla jotka on ajettu tuplasti enemmän 140-170 tkm.

      Osaako joku viisaampi kertoa mistä moinen ero oikein johtuu? Joku tuossa jo mainitsikin joistain mahdollisista nivel ja sähkövioista, mutta eikös opelixeissakin ole sellaisia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      145
      14433
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      44
      6042
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      168
      5630
    4. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      4760
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4417
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      60
      4246
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      23
      3924
    8. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3702
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3617
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      69
      2703
    Aihe