Letterbox

Tuolta kannattaa kysyä hommia jos on hyvä kunto, reipasta mieltä!

Palkka ok!
124573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Siinäpä ois osoite mistä duunia kysytte!!

Kannattaa!

Äänestä
  • mä saan rahat faijalta eikä kertaakaan oo bileet jääneet rahan puutteen vuoksi!

    Äänestä

  • niinq te! kirjoitti:

    mä saan rahat faijalta eikä kertaakaan oo bileet jääneet rahan puutteen vuoksi!

    tärkeä!
    Joku arvostaa lehdenjakajaa ottamalla sen hyvinpalkattuun kesätyöhön sitten aikanaan.
    Ja usko vaan isäski kyllästyy moista luuseria kattelemaan ja laittaa raha-hanat kii!

    Äänestä

  • ja krapula on kirjoitti:

    tärkeä!
    Joku arvostaa lehdenjakajaa ottamalla sen hyvinpalkattuun kesätyöhön sitten aikanaan.
    Ja usko vaan isäski kyllästyy moista luuseria kattelemaan ja laittaa raha-hanat kii!

    rahaa,ite aloitan jakamaan pohjois/keski helsingissä, neljää tai viittä piiriä,ja palkkaa 50e,joka jakokerta,eli noin 200-250 kuussa.

    Äänestä

  • niinq te! kirjoitti:

    mä saan rahat faijalta eikä kertaakaan oo bileet jääneet rahan puutteen vuoksi!

    Joo vittu ei kaiki oo tommosia hemmoteltuja pentuja ja luulen et tyhmempiä on semmoset jotka ei osaa tehdä yhtään mitään töitä!!!!

    Äänestä

Sattupa sisko jossakin vaiheessa olemaan tuolla töissä. Työtä oli ehkä kolme kertaa kahden kuukauden aikana, jonka jälkeen hiljeni. Kaipa se on vieläkin siellä töissä, koskaan ei ole potkujakaan annettu.

Äänestä
  • töitä tosiaan on ehkä kerran kuukaudessa jos sitäkään. ja palkka sen mukaista eli n. 20e/kk.

    Äänestä

  • läskimatti kirjoitti:

    töitä tosiaan on ehkä kerran kuukaudessa jos sitäkään. ja palkka sen mukaista eli n. 20e/kk.

    Palkka 9 €/kk noin 100€ kk.

    Äänestä

  • Olin letterboxilla töissä, yhden jaon tein, sitten ei kuulunut mitään koko puljusta enää. Irtisanouiduin sitten kun ei ollu töitä 3 kuukauteen.

    Äänestä

Joo totta toi on letterboxilla ehkä 3kk ajassa 2jakoa ja palkka 20e jako/1 tuote/770taloutta ja hjex:illä 2 kertaa viikossa/175 taloutta/esim. 6 tuotetta ja palkka n.80e kuukaudessa.

Äänestä

Ite oon myös letterboxilla. Oishan se mukavaa jakaa niitä mainoksii, mutta kun ei ne taho antaa mulle niitä mainoksii x(. Alotin työt niillä toukokuussa, ja oon nyt jakanu vasta yhe kerra -__-

Äänestä

Suomessa on noin 25 ilmaislehtien - ja mainosten jakeluun keskittynyttä yritystä. Itella Oyj ( ent. Posti )
tietty jakaa ja tekee paljon muutakin. No joo....

Itellaa lukuunottamatta, nuo noin 25 jakeluyhtiötä hävisivät kesällä erikoistuomioistuimessa eli
työtuomioistuimessa kaikki kiistan siitä, koskeeko PAU.fi eli Posti- ja Logistiikka-alan Unioni PAU ry:n
valtakunnallinen työehtosopimus ( tes ) myös heitä. Kyse on säällisen ja oikeudenmukaisen palkkauksen
turvaamisesta tehdystä työstä ja oman ajan käytöstä täysin vieraan työnantajan piikkiin !

Em. firmat eivät siis haluaisi sitoutua maksamaan edes minipalkkaa 7,90 € / h ( = pk-seutu ) ja jokseenkin
kaikkien firmojen työsopimuksissa oli erittäin paljon epätarkkuuksia ja jopa törkeitä lainvastaisuuksia.

Myös Eduskunnassa on jakajien palkkauksesta tehty kysymys ja työminiseri Tarja Cronberg on vastannut.

Edellä mainituilta sivuilta: www.pau.fi löytyy tarkempaa tietoa ilmaislehtien - ja mainosten jakajien
työn ja palkkauksen törkeän riiston osalta, joten suositelen lämpimästi !

PAU myös vastaa ja kertoo tarkemmin palkkaukseen ym. työehtoihin ja sopimuksiin liittyvistä asioista.

Ei kannata harrastaa hyväntekeväisyyttä ja uhrata aikaansa ns. "villien" firmojen voittojen maksimoimi-
seksi jopa lapsityövoimaa käyttäen. Eletään sentään vuotta 2009.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Letterbox kirjoitti:

Tuolta kannattaa kysyä hommia jos on hyvä kunto, reipasta mieltä!

Palkka ok!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu