amd vs. pentti

etukäteen

Ajattelin kysyä asiaani tämän palstan puolella, vaikken varsinainen virittelijä tai tehokäyttäjä olekaan.

Minulle tarjoutui tilaisuus hankkia 3GHz Pentium 4 -sarjan tietokone edulliseen hintaan. Nykyinen tietokoneeni on puolestaan varustettu AMD:n Athlon 64 3500 -prosessorilla.

Pyöritän koneellani raskaita Excel -pohjaisia sovelluksia, joten en haluaisi menettää tehollista suorituskykyä mahdollisessa koneen vaihdossa. Sen verran tietokoneiden tehoista ymmärrän, että pelkkiä prosessorinopeuksia tuijottamalla kysymystä voi olla vaikea ratkaista.

Toisekseen, kyseisessä Pentium -koneessa on 3 gigan keskusmuisti, joka nykyisessä koneessani on vain 1 gigainen. Onko siis todennäköistä, että jo pelkästään se riittäisi kompensoimaan mahdolliset prosessoripuolen tehohäviöt?

Pentium -kauppa houkuttaisi kyllä kovasti. Ihan jo siksi, koska Pentium -koneessa on huomattavasti parempi ja tyylikkäämpi yleisvarustus. Myyjä sattuu olemaan perhetuttuja, joten sekään ei tässä liene riskinä...

Luultavimmin toki ensin testaan ja päätän vasta sitten, mutta onko jo etukäteen mahdollista sanoa asiasta jotain?

5

1019

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • penttejäkin kun..

      on monenmoisia mutta kyllä tuo AMD 64 3500 on nopsempi kuin yksikään 3ghz pena nelonen. Mikä käyttis sulla? jos Xp niin tuplaa muisti 2gt ja pidä se. Amd taitaa muistaakseni olla hyöty-sovelluksissa aika paljon noita vanhoja pentiumia nopsempi.

    • työkoneena kyllä hyvä.
      ei tuo omasikaan paljonkaan huonompi ole, kaikista halvemmalla varmaan pääset kun ostat omaasi 2 gigaa lisää muistia. se on halpaa nykyään. sillon koneesi on tuon toisen väärtti, ei se prossuteho noin pienellä erolla vaikuta paljoakaan, muisti vaikuttaa.

      • tuo amd

        Kyllä se vaan on paljon nopeampi tuo amd athlon 64 3500 kuin yksikään intel pentium 4 vaikka olisi 3.0ghz tai yli intel pentium 4 prossun nopeus. Kyllä tuo amd athlon 64 on paljon parempi ja kehittyneempi prossu kuin intel pentium 4


    • etukäteen

      Joo, kiitos vain vinkeistä.

      Tehonkaipuu hoitui yksinkertaisesti sillä, että kumosin säästöpossuni ja marssin tietokonekauppaan.

      Päädyin Intel Core 2 Quad Q6600 -prossuun, lisäksi kyseisessä koneessa on keskusmuistia nyt 3Gb.

      Tehonlisäys on todella tuntuva entiseen verrattuna ja se riittää mainiosti nykyisiin tarpeisiini. Tulevaisuudesta on vaikeampi sanoa, mutta kyseisessä prossussa lienee vielä ylikellotusvaraa. Näin ainakin alla olevien perusteella ymmärsin:

      http://plaza.fi/muropaketti/artikkelit/prosessorit/intel-core-2-quad-q6600n-ylikellotusta

      http://plaza.fi/muropaketti/artikkelit/prosessorit/intel-core-2-quad-q6600n-ylikellotusta,4

      • itsellä kanssa tuo q6600 ja 4 gigaa keskusmuistia. ja prosessori on kellotettu 3,2 ghz ja hyvin toimii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      87
      3217
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      2917
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2435
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2273
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      74
      2179
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2026
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1616
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      19
      1593
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1440
    10. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      32
      1423
    Aihe