IT-alan häviäjät

Ennen vuotta 2000 ja vielä vuosi sen jälkeen IT-ala oli järjettömässä nosteessa. Lähes jokainen alaa opiskellut tai sille töihin halunnut pääsi töihin ja yritykset takoivat jatkuvasti parempia ja parempia tuloksia. Yhtiöiden omistajat ja johtotasot saivat järjettömän suuria voittoja ja boonuksia, myös yrityksen työntekijät nostivat peruspalkkansa lisäksi kivoja lisätuloja näistä boonuksista, riippuen tietenkin työpaikasta ja sen boonus käytännöstä, mutta kaikki ei siltikään ollut minusta hyvin ja nyt näemme tulokset siinä.

Suurin virhe IT-alan työtekijöiden suhteen oli se, etteivät he olleet järjestäytyneet omaksi ammattiyhdistykseen, joka olisi voinut paperiliittojen tavoin runnoa joka vuosi isot palkankorotukset, mitkä yritykset olivat narinasta huolimatta maksaneet, koska rahaa tuli joka ovista sisälle. Palkkaustaso oli alkunperinkin melko huono, koska monet tulivat taloon suoraan koulunpenkiltä, eivätkä ymmärtäneet vaatia enempää itselleen. Nyt kun nousu on ohi, niin yritykset voivat perustella tulokset huonontumisella sen, että vain ne pakolliset inflaatiokorotukset tulevat tälle alalle jääville henkilöille (joiden määrä tulee tippumaan radikaalisti tulevina vuosina).

Nyt tietenkin joku heti sanoo, että minä olen tällä allalla ja minulla on kiva palkka, jolla olen saanut hommattua itselleni voita leivän päälle ja maksunut asuntolainaa ja vielä on jäänyt vähän sukan varteen. Tämä on silti minusta liian vähän, koska nousu oli järkyttävän rajua. Tavalliselle duunarillekin olisi nousun vuosina pitänyt jäädä kunnon pesämuna tulevaisuuden pahoille päiville, mutta vain harvalle onnelliselle näin kävi. Ne harvat olivat suurissa yrityksissä asiantuntija ym. tehtävissä, joissa pääsi optio-ohjelmiin tai vastaaviin, joiden tulos riippui osakekurssin ja tuloksen kehittymisestä. Palkat olisi ehdottomasti pitänyt kaksinkertaistaa näinä nousun vuosina, jo siitä syystä että eurooppalainen yleistaso on tätä luokkaa mm. Saksassa.

Nyt tilanne on se, että tavallinen IT-alan duunari on todennäköisesti asuntovelkainen ja keskimäärin melko huonolla palkalla töissä, jonka lisäksi saa pelätä työpaikkansa puolesta, kun lähes jokainen yritys haaveilee tai suunnittelee töiden siirtämistä halvempiin maihin. Epäonnistujia ovat ammattiyhdistysihmiset ja heidän lyhytnäköisyytensä, jonka lisäksi nuoret ja ammattiyhtistyksiä karsastaneet koulunpenkiltä töihin tuleet työntekijät.

Voittajia ovat työnantajat, johtoporras ja osakkeen omistajat, jotka pyörivät rahoissa noiden muutaman hirvittävän kasvun vuoden ansiosta.

Kannattaa pitää vielä mielessä, että ennen vuotta 2000, kun nousu oli hurjimmillaan, eikä loppua näkynyt, näiden suurten yritysten johtajat painostivat valtiovaltaa lisäämään alan koulutuspaikkoja ja painottivat koulutusohjelmia, jotka toisivat heidän tarvitsemaa väkeä yrityksiin. Siis, suomen valtion rahoilla yrityksille koulutettiin osaavaa väkeä, joka pienellä sisäänajolla oli tuottava työntekijä. Nyt nämät samat yritykset surutta lopettavat työpaikat suomessa ja jättävät nämät ihmiset onnensa ojaan, eikä kyse todellakaan ole siitä, etteikö alalle enää tulisi rahaa, vaan siitä että luontainen kasvu pelkästään markkinoiden kautta on mahdotonta. Mikään ei kasva ikuisesti. Nykyisin kasvun pitää tapahtua tuotantokustannusten, raaka-aineiden ja alihankkioiden kautta, siis tie joka ei riitä enää kovin pitkään riistettäväksi.
142512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Neljännes alan työvoimasta on järjestäytynyt ITC alan ammattiliittoon http://www.tietoala.fi/. Työnantajien järjestäytymisaste on isompi kun otetaan huomioon yritysten koko: pitästi yli puolet ITC alan työntekijöistä työskentelee järjestäytyneen työnantajan palveluksessa.

Tuo epäsuhta pitää palkat alhaalla. Työnantaja saa ison järjestäytymisasteensa avulla aikaan yleissitovan työehtosopimuksen pienillä korotuksilla.

Tilanne on paranamenaan päin, kun ihmiset ovat alkaneet ymmärtää liittojen tuomat edut.

Äänestä
  • liiton lobbari jauhaa paskaa.
    Jokainen neuvotelkoon oman palkkansa ja jos joku ei osaa tai uskalla niin voi voi.
    Mitä liitolta oikeasti saa, propakandaa täynnä olevan lehden kerran kuussa ja kalenterin. Tulee kalenterille hintaa ihan vitusti, Tiimarista saa samanlaisen 2 eurolla.

    Äänestä

  • "Tilanne on paranamenaan päin, kun ihmiset ovat alkaneet ymmärtää liittojen tuomat edut. "

    Ei minusta, koska taloudellinen kehitys ei jatku enää yhtä hurjana tällä alla, kuin vuoden 2000 tienoilla. Tällä kasvun tyrehtymisellä on laajakantaiset vaikutukset ja sillä pystytään perustelemaan nihkeä suhtautuminen palkkojen nostamiseen, minkä valtiovalta siunaa kabineteissa saaden vastineeksi eläköitymisen varalle johtukuntapaikkoja ja muita pilipali-tehtäviä, joista saa kivat optiot.

    Yksittäisen työntekijän pitää saada lähes joka vuosi yleiskorotusten lisäksi myös palkankorotus, jotta pysyisi ainoastaan inflaation tahdissa. Nyt joku tietenkin sanoo, että palkan korotus on ansaittava omalla työllä ja sen eteen on tehtävä jotain, mutta tämäkin on vähän kaksipiippuista, koska yritykset määrittelevät työntekijöittensä suorituksen ja tason mittareilla, joihin vaikuttaa niin suoritus kuin naamakerroin. Samalla suorituksella voit saada arvosanan tyydyttävä, jos naamakerroin ei ole kunnossa. Samalla on selvää, että 90% työtekijöistä ei voi kuulu siihen ylisuorittajien ryhmään, joka saa lisäkorotuksen, koska silloin tämä "ylisuorittaminen" olisikin vain normaalia suorittamista. Siis palkankorotuksia ei tule kuin vain osalle.

    Joku sanoi minulle 5 vuotta sitten, että jos tietoala olisi runnonut isot palkankorotukset tyyliin paperiliitot, niin nämä työpaikat siirrettäisiin heti halpamaihin. Tästä huolimatta nämä hommat siirrettiin ja siirretään halpamaihin. Työntekijäpuoli ei voi koskaan olla liian ahne, koska vastapuoli on aina ahneempi ja ryöhkeämpi!

    Äänestä

  • siellä joku kirjoitti:

    liiton lobbari jauhaa paskaa.
    Jokainen neuvotelkoon oman palkkansa ja jos joku ei osaa tai uskalla niin voi voi.
    Mitä liitolta oikeasti saa, propakandaa täynnä olevan lehden kerran kuussa ja kalenterin. Tulee kalenterille hintaa ihan vitusti, Tiimarista saa samanlaisen 2 eurolla.

    "Jokainen neuvotelkoon oman palkkansa ja jos joku ei osaa tai uskalla niin voi voi. "'

    Tässä ajattelumallissa kiteytyy lyhytnäköisyys ja ihmisen itsekeskeisyys, joka valitettavasti johtuu nykypäivän yhteiskunnasta ja sen arvoista. Yksittäinen työntekijä ei koskaan pärjää, jos vastassa on monikansallinen yhtiö ja sen lakimiesarmeija. Voi tietenkin sanoa aina bye bye ja lähteä lätkimään paremman työpaikan toivossa, mutta sinunkin elämässäsi voi tulla tilanne jolloin irtisanoutuminen/irtisanominen voisi olla hyvin kohtalokasta. Kun seisoo vahvasti omilla jaloillaan on helppo uhota ja meuhata, että minä määrään itsestäni ja siitä missä työskentelen ja millä ehdoin, mutta tämä johtuu vain siitä ettet ole kohdannut tarpeeksi suurta myrskyä.

    Äänestä

  • siellä joku kirjoitti:

    liiton lobbari jauhaa paskaa.
    Jokainen neuvotelkoon oman palkkansa ja jos joku ei osaa tai uskalla niin voi voi.
    Mitä liitolta oikeasti saa, propakandaa täynnä olevan lehden kerran kuussa ja kalenterin. Tulee kalenterille hintaa ihan vitusti, Tiimarista saa samanlaisen 2 eurolla.

    Kyllä pitäisi sen verran järkeä sinullakin olla, että tajuat viimeistään paperiliiton esimerkistä, että kyllä sillä on väliä kuuluuko liittoon vai ei.

    Myös sillä on väliä, millainen se liitto on.

    IT-alan palkat on nykyään paskaluokkaa. 10 vuotta sitten rakennusinsinööreillä oli koiran liksat. Nykyään rakennusinssitkin on painaneet kaulanmitalla ohi IT-alasta! Lisäksi rakennusinssit on saaneet lainsäätäjän vääntämään lakikirjan täyteen määräyksiä, joilla taataan tietyn koulutuksen hankkineille rak.insinööreille jatkossakin monopoli ja vakaat ansiot!

    Mieti näitä kun sinut jatkossa korvataan intialaisella koodarilla.

    Äänestä

että saa tehdä työtä josta tykkää ja ratkoa matemaattis-loogisia pulmia koodipöydän ääressä!

Äänestä
  • mikä on koodipöytä

    meillä ei ole sellaisia

    mistä niitä saa?

    Äänestä

  • meillä ei ole sellaisia kirjoitti:

    mikä on koodipöytä

    meillä ei ole sellaisia

    mistä niitä saa?

    oli koodipöytä. Oli myös koodiavain.

    Äänestä

Itse en kuulu liittoon, työttömyyskassaan ainoastaan. On ollut tilanteita, että olen harkinnut liittoon liitymistä.

Täytyy myöntää, että taannoin työnantaja innostui liikaa säätämään. Nousi iso kohu ja lopputuloksena oli vihaiset työntekijät ja työnantaja, joka ei saanut tahtoaan läpi. Tuollaisissa tilanteessa liittoon kuuluvat saivat kyllä arvokasta tietoa ja taustatukea.

Tietoa saa jokainen hankittua toki muutenkin, mutta pahassa paikassa yksin ei pärjää.
Tilane muutuu, jos samassa veneessä on kymmenet työntekijät olivat liitossa tai ei.

Itse ajattelen kuitenkin niin, että jos työnantajan kanssa menee sukset tarpeeksi ristiin, etsin uuden paremman työpaikan tilalle ;)

Äänestä

.. osittain paikkaansa !

Jos verrataan IT ihmisiä ja paperityöläisiä - paperi vetää semmosen 1000 € / kk enemmän keskimäärin paljon pienemmällä koulutuksella ja tietämyksellä !

Ikinä ei työnantaja maksa mitään vapaaehtoisesti ja lammasmaisesti me hyväksymme sen mitä meille annetaan !

Ilman paperikoneita yritykset ja yhteiskunta tulee kyllä toimeen mutta ilman IT infraa laitteineen ja ohjelmistoineen palattaisiin takaisin kivikauteen !

Äänestä

Minulla on jokapäiväinen ikipeli Kenossa menossa. Kohta tärppää ja voin ostaa oman asunnon. Että näin meidän palkat täällä :)

Äänestä

Onhan palkaa aina mukava saada lisää, mutta vähän mua periaatteesta risoo tämä tyyli, että palkkaa vaaditaan lisää ihan vaan sillä perusteella, että on IT-alalla töissä. Kyllä mun logiikan mukaan pitää osoittaa, että on palkkansa ansainnut. Kokemukseni mukaan kovimmat valittajat ovat niitä, jotka omasta mielestään ovat huippuammattilaisia tehdessään Windows-buutteja ja security fixeja, mutta kyvyt hyytyvät heti kun tulee vähänkin monimutkaisempia ongelmia. Kokemuksesta tiedän myös sen, että palkkaa kyllä saa jos on jotain antaa vastineeksi.

Toisekseen, tässä kun maisemakonttoriin katselen niin kyllä nämä kaikki hemmot reilusti yli 3000 EUR tienaavat. Onko se nyt sitten niin huonosti?

Äänestä
  • Jos 3000 egee tulee pelkällä navankaivelulla ja surffaamisella, niin onnittelut, se on hyvä palkka tyhjäntoimittamisesta.

    Jos sen sijaan joutuu oikeasti painamaan vaativia töitä, niin 3000 euroa on paskapalkka nykyänä koulutetulle ihmiselle, jolla on vastuuta.

    Enpä äkkiä keksi yhtään vaativampaa suunnitelutyötä tekevää muun alan insinööriä, joka ei vähintään 3000 ottaisi ja joukossa on nk. erittäin kypsänä pidettyjä aloja joilla ei ole muka varaa maksaa kunnon palkkoja.

    IT-ammattilaisen lähtökohtahan pitää olla, että oman työn arvo määritellään sen tuottaman lisäarvon mukaan. Joko uusia liiketoimintamahdollisuuksia tai kustannussäästöjä. Ne voivat hyvin olla jopa satoja tuhansia euroa kuukaudessa. Joten sopiva palkka voisi olla vaikka 10000 e/kk ja oma autonkuljettaja. Vielä 1950-luvulla noin asia olikin sen ajan atk-ammattilaisille...

    Äänestä

osaathan toki lukea noi saamasi kommentit itsekkin.

"ketä kiinnostaa palkka" kertoo eräskin nero

Sellaista se on, kun ala on täynnä ilmaiseksi tai minimipalkalla töitä tekeviä harrastelijoita.

En osaa sinua neuvoa asiassa muuta kuin että olen itsekin aikoinaan noita asioita paljon pohdiskellut.

Jostain syystä atk-ala vetää puoleensa myös kaikenmaailman hihhuleita ja outoja persoonia. Ihmisiä, joilla on ongelmia hygieniansa, tyttöystävänsä, henkisen terveytensä, käyvänkorvauksen ottamisessa tai vaikkapa vain solidaarisuuden tuntemisessa. Yritä nyt sitten niitä saada järjestäytymään johonkin liittoon...

Onnea valitsemassasi ammatissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huuma on ohi kirjoitti:

Ennen vuotta 2000 ja vielä vuosi sen jälkeen IT-ala oli järjettömässä nosteessa. Lähes jokainen alaa opiskellut tai sille töihin halunnut pääsi töihin ja yritykset takoivat jatkuvasti parempia ja parempia tuloksia. Yhtiöiden omistajat ja johtotasot saivat järjettömän suuria voittoja ja boonuksia, myös yrityksen työntekijät nostivat peruspalkkansa lisäksi kivoja lisätuloja näistä boonuksista, riippuen tietenkin työpaikasta ja sen boonus käytännöstä, mutta kaikki ei siltikään ollut minusta hyvin ja nyt näemme tulokset siinä.

Suurin virhe IT-alan työtekijöiden suhteen oli se, etteivät he olleet järjestäytyneet omaksi ammattiyhdistykseen, joka olisi voinut paperiliittojen tavoin runnoa joka vuosi isot palkankorotukset, mitkä yritykset olivat narinasta huolimatta maksaneet, koska rahaa tuli joka ovista sisälle. Palkkaustaso oli alkunperinkin melko huono, koska monet tulivat taloon suoraan koulunpenkiltä, eivätkä ymmärtäneet vaatia enempää itselleen. Nyt kun nousu on ohi, niin yritykset voivat perustella tulokset huonontumisella sen, että vain ne pakolliset inflaatiokorotukset tulevat tälle alalle jääville henkilöille (joiden määrä tulee tippumaan radikaalisti tulevina vuosina).

Nyt tietenkin joku heti sanoo, että minä olen tällä allalla ja minulla on kiva palkka, jolla olen saanut hommattua itselleni voita leivän päälle ja maksunut asuntolainaa ja vielä on jäänyt vähän sukan varteen. Tämä on silti minusta liian vähän, koska nousu oli järkyttävän rajua. Tavalliselle duunarillekin olisi nousun vuosina pitänyt jäädä kunnon pesämuna tulevaisuuden pahoille päiville, mutta vain harvalle onnelliselle näin kävi. Ne harvat olivat suurissa yrityksissä asiantuntija ym. tehtävissä, joissa pääsi optio-ohjelmiin tai vastaaviin, joiden tulos riippui osakekurssin ja tuloksen kehittymisestä. Palkat olisi ehdottomasti pitänyt kaksinkertaistaa näinä nousun vuosina, jo siitä syystä että eurooppalainen yleistaso on tätä luokkaa mm. Saksassa.

Nyt tilanne on se, että tavallinen IT-alan duunari on todennäköisesti asuntovelkainen ja keskimäärin melko huonolla palkalla töissä, jonka lisäksi saa pelätä työpaikkansa puolesta, kun lähes jokainen yritys haaveilee tai suunnittelee töiden siirtämistä halvempiin maihin. Epäonnistujia ovat ammattiyhdistysihmiset ja heidän lyhytnäköisyytensä, jonka lisäksi nuoret ja ammattiyhtistyksiä karsastaneet koulunpenkiltä töihin tuleet työntekijät.

Voittajia ovat työnantajat, johtoporras ja osakkeen omistajat, jotka pyörivät rahoissa noiden muutaman hirvittävän kasvun vuoden ansiosta.

Kannattaa pitää vielä mielessä, että ennen vuotta 2000, kun nousu oli hurjimmillaan, eikä loppua näkynyt, näiden suurten yritysten johtajat painostivat valtiovaltaa lisäämään alan koulutuspaikkoja ja painottivat koulutusohjelmia, jotka toisivat heidän tarvitsemaa väkeä yrityksiin. Siis, suomen valtion rahoilla yrityksille koulutettiin osaavaa väkeä, joka pienellä sisäänajolla oli tuottava työntekijä. Nyt nämät samat yritykset surutta lopettavat työpaikat suomessa ja jättävät nämät ihmiset onnensa ojaan, eikä kyse todellakaan ole siitä, etteikö alalle enää tulisi rahaa, vaan siitä että luontainen kasvu pelkästään markkinoiden kautta on mahdotonta. Mikään ei kasva ikuisesti. Nykyisin kasvun pitää tapahtua tuotantokustannusten, raaka-aineiden ja alihankkioiden kautta, siis tie joka ei riitä enää kovin pitkään riistettäväksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu