AM:n hotellit Goalla

Onko kokemuksia hotelleista Sonesta Inns tai Casa de Goa ? Olemme lähdössä tyttären kanssa, 9-vuotias ja nämä kaksi hotellia on harkinnassa. Olemme kuulleet hyvin erilaisia kommentteja Goan hotelleista, joten olisi kiva kuulla mitä mieltä näistä kahdesta ollaan. Kiitos etukäteen kommenteista.
101962
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Me oltiin santana nimisessä hotellissa ja oli tosi siisti hotelli.Henkilökunta on tosi mukavia erityisesti lapsille.Numeroita ja sähköposteja vaihdeltiin myös henkilökunnan kanssa:).
Eritäin mukava hotelli!!

Äänestä
  • Kiitos vinkistä. Lueskelin lisää kommentteja tästä Santana beach resortista ja vaikuttaa hyvältä. Taidammekin valita sen. Ainoa huono puoli näyttäisi olevan uima-allas. Tyttärelle kun se uiminen on tietenkin todella tärkeätä. Toisaalta taas jos ranta on hyvä, ehkä olemme vain vähän uima-altaalla ja sen pienuus ei sitten haittaa. Käytittekö te hotellin uima-allasta ?

    Äänestä

  • Onko muita kommentteja Santana Beach resortista ?

    Äänestä

Tänään tulimme Goalta ja Sonesta Inssistä kahden viikon lomalta, tämä oli Sonestassa jo kolmas kerta.
Voin hyvillä mielin suositella, sillä mistään emme voi moittia, siellä on ystävällisiä ihmisiä, ihana puutarha (josta pääsee suoraan rannalle),rauhallinen
alue, upea uima-allasalue ja herkullista ruokaa jos ei halua lähteä kylille ravintolaan. Ei muuta kun hyvää matkaa!

Äänestä
  • Itse päädyimme AM:n hotelleista tuohon. Mietimme kyllä vielä Tjareborgin täyshoitohotellia Whispering Palms..

    Sonestassa on vain "aamukahvi" Ilmeisesti siellä kuitenkin on niin edullista, että täyshoidolle ei kovin kovaa hintaa voi laskea. Mitä aamulla tarjotaan ja mitä maksaa illallinen kahdelle ruokajuomineen hotellilla?

    Äänestä

  • - toinen valitsevainen kirjoitti:

    Itse päädyimme AM:n hotelleista tuohon. Mietimme kyllä vielä Tjareborgin täyshoitohotellia Whispering Palms..

    Sonestassa on vain "aamukahvi" Ilmeisesti siellä kuitenkin on niin edullista, että täyshoidolle ei kovin kovaa hintaa voi laskea. Mitä aamulla tarjotaan ja mitä maksaa illallinen kahdelle ruokajuomineen hotellilla?

    Aamiaisella Sonestassa oli kahvia/teetä, paahtoleipää (voita ja marmelaadia), pullaa/kroisantteja, appelsiini/ananas-
    tuoremehua, hedelmäsalaattia, kokki valmisti
    kananmunista vaihtoehtoisesti kahden munan munakkaat (oman valinnan mukaan maustettuna), paistetut munat tai munakokkelia, muu tarjonta aamiaisella oli lähinnä intialaisille turisteille.
    Omaa syntymäpäivääni vietettiin hotellin illallisella: neljä aikuista (alkuruoka, lämminruoka, neljä naania, pullo viiniä, iso olut ja kaksi vesipulloa maksoivat yhteensä 3100 rupiaa (n. 49,50 euroa). Esimerkiksi pippuripihvi, ranskalaiset ja vihanneksia maksoivat 195 rupiaa ja kulhollinen nuudeleita 75 rupiaa.
    Ja kaikki ruoka oli todella herkullista ja suussa sulavaa esim. liha oli mureaa ja jänteetöntä.
    Hintojen laskua helpottaakseni mainittakoon vielä rupian kurssi, eurolla sai 62,40 rupiaa.

    Äänestä

  • - toinen valitsevainen kirjoitti:

    Itse päädyimme AM:n hotelleista tuohon. Mietimme kyllä vielä Tjareborgin täyshoitohotellia Whispering Palms..

    Sonestassa on vain "aamukahvi" Ilmeisesti siellä kuitenkin on niin edullista, että täyshoidolle ei kovin kovaa hintaa voi laskea. Mitä aamulla tarjotaan ja mitä maksaa illallinen kahdelle ruokajuomineen hotellilla?

    Siellä Pohjois-Goan turistialuella Candolim-Calangute-Baga on erilaisia kuppiloita ja ravintoloita vieri vieressä, vaikka minkälaista ja tasoista. Kannattaa kokeilla useampaa paikkaa, niin sieltä kyllä löytyy mieleinenkin. Minulla on sellainen kokemus, että hotelleilla ruoka on hieman kalliimpaa kuin yksittäisissä ravintoloissa. Tosin noissakin hinnat ja ruuat vaihtelevat. 100 rupialla jo saa mahansa täyteen perusintialaisella ruualla, mutta toki paljon enemmänkin maksavia herkkuja löytyy, esim. hummeria ja sen sellaista. Olut maksaa noin 60 rupiaa iso pullo, viini on kalliimpaa. Aamiaistakin noista ravintoloista löytyy, mm. englantilaisen aamiaisen saa noin 100 rupialla. Ja sitten tippiä päälle tietysti joka paikassa n. 10 %.

    Äänestä

Casa De Goalla viime huhtikuussa oltiin, Ihan tyytyväisiä oltiin hotelliin. Huoneet ihan jees, ilmastointi hyvä ja suhteellisen siisti. Paljon suomalaisten käyttämä. Aamiainen huono.. taisi jäädä meiltä väliin kun ne muurahaiset pörräs siinä pöydällä. Lyhyt matka rantaan ja ostospaikoille.

Äänestä

on aivan ihana hotelli! oltiin siellä tammikuussa. Siistiä, ihana puutarha, kiva uima-allas, hyvä aamiainen, lähellä rantaa. ranta sonestan kohdalla tosi kiva ja rauhallinen. nähtiin jopa delfiineitä siinä ihan lähellä :D lähtisin mielelläni uudelleen sinne.
varmaan se santanakin on kiva hotelli, mut paha sanoo kun ei oo kokemusta.

Äänestä

Majoituimme santanassa pari viikkoa maaliskuussa.
Hotelli puutarhoineen pidettiin loisto kunnossa. Huoneet siivottiin ja petivaatteet vaihdettiin päivittäin, ilmastointi oli niin tehokas että tuli suorastaan vilu! Puutarhaa oli hoitamassa useampi työntekijä, nurmikko leikattiin saksilla.
Henkilökunta oli asiallista ja ystävällistä porukkaa, erityisen mukavia he olivat kolmelle lapsellemme.
Ruoka hotellin ravintolassa oli hyvää. Aamu kahviin sisältyi myös muroja, leipää, voita, marmeladeja ja mehua, lisäksi sai tilattua ilmaiseksi munia eri muodoissa.
Santanaan on rakenteilla uusi alue, jossa on isompi uima-allas, ravintola ja baari.
Olimme lomaan erittäin tyytyväisiä, toivottavasti pääsemme goalle taas ensi vuonna!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


varaus kirjoitti:

Onko kokemuksia hotelleista Sonesta Inns tai Casa de Goa ? Olemme lähdössä tyttären kanssa, 9-vuotias ja nämä kaksi hotellia on harkinnassa. Olemme kuulleet hyvin erilaisia kommentteja Goan hotelleista, joten olisi kiva kuulla mitä mieltä näistä kahdesta ollaan. Kiitos etukäteen kommenteista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu