akryylimaali, mihin

tietämystä vaille

Olen saanut akryylivärit (tuubit), mihin niitä voi käyttää, onko ne vain taulunmaalaukseen? Odotan tietämystänne ko. väreistä.

15

32185

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KäteväKäsi

      niillä itseasiassa ihan mitä materiaalia hyvänsä.
      Hio ensin maalattavaa pintaa hienolla teräsvillalla tai santapaperilla, jotta maali tarttuu paremmin. Maali kuivuu nopeasti (15-30 min) ja tulos on vedenkestävä. Olen itse maalaillut akryyliväreillä (tuubi), pääasiassa puuta, mutta metalli, muovi (ei rasvaiset muovit) ja lasikin (ei kylläkään kestä pesua) käy maalata k.o väreillä. Lykkyä tykö vaan!

      • en tiennyt

        Kiitän. Uutta minulle oli että noin moneen asiaan voi käyttää akryylivärejä. Minulla onkin puuta, mihin voin käyttää noita värejä.


      • värittää paperia

        Akryyliväreillä voi värittää myös paperia. Esim tehdä punaisia kukan terälehtiä ja vihreällä väritetystä lehtiä. Samoin voi värittää kortteihin kuvia.


      • Anonyymi

        Ajattelin itse maalata jonain päivänä ikkunaani jotain mutta äitini väitti että akryylimaalia ei saa pois ikkunasta niin mitenkä puhdistetaan akryylimaali ikkunasta vai eikö saa muka pois??


    • askarrellen

      Niin kuin tässä jo sanottiinkin sopii joka paikan maaliksi ja on kiva ,kun voi ohentaa vedellä käy siis vesivärin tapaan paperille ja myöskin peittävämmäksi maaliksi ja voi hyvin sekoittaa keskenään ja leimailuunkin sopii .Puisia juttuja minäkin olen maalaillut niillä ja kukkaruukkuja myös mutta ne täytyy käsitellä lakalla (tai vesi erikeepperi liuoksella toimii kuin lakka jos haluaa kosteutta kestäviä.)Muovisia puutarhatuoleja olen uudistanut agryyli väreillä pariin kertaan maalaus koristelu ja vesi/erikeepperillä huolellisesti viimeiseksi aina välillä kunnon kuivahtaminen ,kun tulee useampi kerros.Kiviä voi maalata jos on niihin innostusta.Yksi tärkeä asia vielä muista pestä heti työvälineet tuoreeltaan vedellä jos väri kuivuu ei lähde pois enään siveltimet menee pilalle samoin jos käytät vaikka leimaamiseen kannattaa pestä leimat heti.Agryyli maalaus kirjasta on myöskin paljon apua kannattaa lukea.

    • Mitä vain

      Minulla on pienissä muovipulloissa myytävää akryylimaalia, jolla maalaan ihan mitä vain keksin tehdäkään, etupäässä miniatyyriesineitä nukkekotiin ja roomboxeihin. Viimeksi maalasin ohuesta kartongista rakentamiani nukenvaunuja ja lakkasin ne myös, lakka tekee ohuestakin materiaalista kestävämpää.

    • janus3

      Käykö se vaatteiden värjäämiseen?

    • hth***

      Akryyliväri ei tunkeudu kuituun vaan jää pintaan kerroksena - se on myös kuivuttuaan kovaa (nahkamaista), eli jäykistää kangasta, sekä halkeilee, jos alla oleva pinta venyy ja vanuu. Ei siis ehkä vaatteisiin hyvä idea, mutta vaikkapa jäykemmästä kankaasta oleviin laukkuihin ja vastaaviin toimii.

    • tietoavaille

      Voiko akryylimaalilla käyttää betoniaskartelussa?

      • kätevästikäsin

        Voi käyttää myös betoniaskartelussa, mutta jos ne työt tulee ulos, niin lakkaa päälle että kestää kosteuden


    • Anonyymi

      Mietin jos maalaan puupalaan taulun akryyliväreillä. Kestääkö se saunan seinällä kovassa kuumuudessa.

      • Anonyymi

        Mitähän "muovipohjaisista" akryylimaaleista irtoaa hengitysilmaan saunan löylyhuuruissa? En kyllä sinne laittaisi tuollaista maalia.


    • Anonyymi

      Vahva liuotin pohjainen maali.ei vesi liukoinen.

      • Anonyymi

        Akryyli ei ole vahva liuotinpohjainen maali. Tarkoitit alkydia.
        Akryyli on vesiliukoinen. Paitsi sitten kun se on kuivunut, ei liukene enää veteen. Akryyli on kuivuttuaan kuin muovia.


    • Maalasin sellaisilla pienen pöydänkannen vihreäksi ja siihen naivistisen metsämaiseman kuusineen ja kärpässienineen. Se on kestänyt käytössä jo muutamia vuosia.
      Ostin myös kirppikseltä huopahatun, jossa oli harmaita ruusu ja lehtikuvioita. Nämä väritin sitten akryyliväreillä, ja olen todella käyttänyt sitä, koska olen täysin yäpeämätön tyyppi.
      Akryylivärit eivät ole täysin veden kestäviä, tod. näk. en ole mennyt ulos kovaan sateeseen se hattu päässä. 3 vuotta on sekin jo palvellut :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      54
      1064
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      1009
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      851
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      737
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      631
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      204
      627
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      105
      617
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      193
      594
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      94
      558
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      260
      488
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      87
      462
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      461
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      434
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      413
    16. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      400
    17. 30
      397
    18. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      388
    19. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe