Auton sähköjärjestelmän varoitusvalo syttyi, mutta auto toimii aivan normaalisti. Merkkikorjaamossa sanovat, että tietokone pitäisi vaihtaa (vikaa pakokaasukontrollissa) hintaan 1100 ja katalysaattorissa on ehkä pieni reikä, joka on voinut aiheuttaa tietokonevian, ja sekin pitäisi vaihtaa hintaan 1000. Tuleeko ongelmia, jos en korjauta mitään - aiheuttaako lisäongelmia, turvallisuus- tai luotettavuusriskiä?
Wagon 02 tietokone ja katalysaattori
Polkupyörälläkö?
3750
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ota yöksi akkukaapeli irti.Tietokone palaa tehdasasetuksiin. Voi olla halvin tapa korjata "vika"
Moi, merkkikorjaamossa tietokoneen vaihto tuntuu olevan lääkkeenä joka asiaan. Omalla kohdallani 1.6 -01 avensiksesta kuului tietyillä kierroksilla heikohko kilisevä ääni. Merkkiliike tutkia autoa ja lopputulos; tietokone vaihtoon. En uskonut ja vein auton toiselle, ns. pikkukorjaamolle. Diagnoosi: Laturinhihnassa pieni kivi uponneena, kilisevä ääni tulee kunkivi osuu laturinhihnan rulliin. Hihna vaihdettiin ja ääni hävisi sen sileän tien.
Em. kertoo hyvin merkkiliikkeen asiantuntemuksesta. Siellä pääasiassa arvaillaan vikoja ja kokeillaan osia vaihtamalla tulisiko kuntoon. Ja asiakas maksaa.
Kehottaisin sinuakin käyttämään autoa toisella korjaamolla. Esim. ad-ketjulla on käytössä samat testerit kuin mekkiliikkeillä ja omien kokemusten mukaan siellä osataan vielä korjata autoja.
Mitään tietämättä mutuilen, että ei kai se tietokone (ecu?) pakokaasuja suoraan kontrolloi, siellä on lambda-anturi jonka antaman tiedon perusteella ecu säätää seosta, ja jos se on rikki niin saattaapi katalysaattoriakin rikkoa jos pukkaa älyttömät seokset. Tai en tiedä :\
Onko katin jälkeen toista lambdaa? Jos ei, niin eihän katti pysty vikoja aiheuttamaan. Ensimmäinen lambda on ennen kattia joka nuuskii jäännöshappea ja ecu säätää seoksen sen mukaan.
Kertoivatko mitä vikakoodeja oli antanut? Kannattaa hakea ne, niistä näkee jos sieltä on jotain antureita rikki. Suurempia ongelmia tuskin on kuin se että pakokaasutesteistä pomppaa varmasti jos ei katalysaattori/lambda toimi.
Katalysaattori maksaa 450e motonetissä joten hyvin vetävät välistä siinäkin