Miksi vaihdettaessa ykköseltä kakkoselle vaihde "rusahtaa", mutta muut vaihteet toimivat moitteettomasti ylös tai alaspäin. Missä vika,
ratin ja penkin välissäkö ????
ratin ja penkin välissäkö ????
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voipi johtua käyttäjästä: Pasuunan kytkinpolkimen liikeratahan on pitkä, ja monesti voi käydä niin ettei muista painaa pojinta täysin pohjaan, silloin helposti synkronointi rusahtaa, tuttua oli jo aikoinaan D-Kadettissa.
Toki myös lootassa/kytkimessä voi olla jotakin, esim. kytkinlevyn jouset kuoleentuneet.
kysäiseppä asiantuntevalta merkkihuollolta että onko kyseisiin oireisiin tullut tehtaalta tiedotetta asiasta. joihinkin 5-vaihteisiin laatikoihin on kyseisissä tapauksissa uusittu synteettisten vaihteisto öljyjen tilalle mineraaliöljyt ja toimii paremmin. syncronoinnin kitka kasvaa ja pelaa paremmin. jos ei tehas korvaa niin kysy mitä maksaa jos tekis kyseisen operaation omalla kustannuksella. ei voi maksaa satasta enempää.