jos näin, mitenköhän yo-juhlissa tämä otetaan huomioon? onko se niin, että ryhmänohjaajat antavat omille ryhmille/luokilleen lakit ja todistukset ja rehtori kuuluttaa nimet? miten sitten kun ei kuulu mihinkään ryhmään, ei kai sitä mitenkään mainita siinä? kuka ojentaa lakin ja todistuksen minulle? tietääkö kukaan?
Osaksi lukiossa ja
etälukiossa.....
4213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
HÄHHÄÄÄHÄHÄÄ EI KUKAAAN JÄÄT ILMAN! KJÄHHHHHHH.
Niin ps. ettei mene ihan provoiluksi, niin kannattaa kysyä tätä asiaa koulun rehtorilta, on nimittäin koulukohtaista. Hän varmaan tietää parhaiten tilanteen teidän koulussanne.
Meillä kaikki 4.vuosikurssilaiset, etäopiskelijat ym. muut "erikoistapaukset" ovat omana "ryhmänään". Heille jakaa lakit yleensä 4.vuosikurssin ryhmänohjaaja, joka useimmiten on opo.
Mutta kysy tosiaan sieltä lukiosta, jonne olet menossa lakitettavaksi. Varmaan kouluilla on eri käytänteitä, mutta kyllä jokaisen lakitettavan kohtelu pyritään saamaan samantyyppiseksi ja yhtälailla juhlavaksi ja kunnioittavaksi.
asiasta juhlavassa tilanteessa mainitaan. Oikein erikseen korostetaan sitä, että tämä ylioppilas ei ole viitsinyt käydä kaikkia kursseja meidän lukiossa vaan on yrittänyt hätäisesti saada kursseja muualtakin. Haukuthan siinä annetaan.
Mieti nyt hyvä ihminen mitä oikein kyselet! Totta kai juhlassa kaikki lakitetaan samojen periaatteiden mukaan. Kouluissa tavat vaihtelevat, mutta ihan samalla tavalla ja yhtä juhlavasti sinulle lakki annetaan kuin muillekin. Jos ryhmänohjaajat esimerkiksi jakavat ne lakit, niin eiköhän nyt joku heistä voi sinullekin sen lakin antaa - ei se nyt niin tarkkaa ole.
joo ensinnäkin ANTEEKSI jos vaivasin. tilanne oli sellainen, että en sairauteni vuoksi enää voinut mennä päivälukioon. että oli se helpompi rullatuolin kassa olla kotona.
terv. typerys